Politici, ale aj osobnosti z verejného života z východného Slovenska vyjadrili svoj názor na aktuálnu situáciu, ktorá vznikla po vražde Jána Kuciaka a jeho priateľky, aj po zverejnení jeho posledného článku. Načrtli tiež možné riešenia súčasnej krízy.
Milan Majerský, predseda Prešovského samosprávneho kraja
To, čo sa na Slovensku udialo mi je veľmi ľúto, tento deň sa zapíše do našej histórie. Žiaľ, do tých šedých dejín Slovenska. Určite to neprispeje k pozitívnemu vnímaniu Slovenska v zahraničí, vrhá to na krajinu zlé svetlo.

Na včerajšom zasadnutí zastupiteľstva PSK sme si obete tohto hrozného činu uctili minútou ticha. Účastníci zasadnutia mohli dobrovoľným príspevkom finančne podporiť rodinu nebohej Martiny, ktorá pochádza z neďalekých Gregoroviec. To bol náš osobný prejav solidarity.
Pre mňa je najdôležitejšie, aby bol tento zločin dôkladne vyšetrený a vinníci boli potrestaní.

Súhlasím s názorom prezidenta, ktorý hovoril o rekonštrukcii vlády. Tento názor zastáva celé politické spektrum – opozícia, ale dnes už aj členovia koalície. Situáciu je potrebné vyriešiť v súlade s ústavou a právom tak, aby nedošlo k destabilizácii krajiny.
K riešeniu situácie neprispeli vyjadrenia premiéra o tom, že prezident republiky je napojený na fantómov zo zahraničia, ktorí majú snahu o destabilizáciu štátu. S takýmito vyjadreniami nesúhlasím. Citlivo vnímam, ako silnie aj nespokojnosť obyvateľov krajiny, ktorú prejavujú tým, že vychádzajú do ulíc a v tichu vyjadrujú účasť a ľútosť nad týmito udalosťami. Je to ale ich hlasný nesúhlas s tým, aby táto krajina urobila krok späť do rokov deväťdesiatych.
Richard Raši, primátor mesta Košice
Najdôležitejšie zo všetkého je vyšetriť túto hroznú tragédiu a rovnako aj podozrenia, ktorými sa zavraždený novinár zaoberal. Dnes pod vplyvom veľkej tragédie sa bohužiaľ niektoré politické strany snažia využiť situáciu vo svoj politický prospech. Podľa mňa to našej spoločnosti neprospieva.

Podnecovanie emócií a tlačenie na rýchle nepremyslené riešenia môže Slovensko dlhodobo rozdeľovať. Ak už teda má byť táto tragédia impulzom k hľadaniu lepšieho Slovenska, malo by byť rovnako lepšie pre voliča Smeru, Mosta, ako aj pre voliča SaS, či OĽaNO. Preto treba postupovať s rozvahou a nevytvárať medzi Slovákmi zbytočnú hrádzu.
V prvom rade treba skončiť so zneužívaním vášní a rozdeľovaní verejnosti. Dve opozičné zoskupenia sa pretekajú, kto viackrát zvolá tlačovku a kto dá radikálnejšie vyhlásenie. Ale to nijako nepomôže hľadať konštruktívne riešenie pre Slovensko. Po znôške lží a urážok, ktoré padajú v posledných dňoch to môže byť ťažšie, než sa zdá.
Andrea Turčanová, primátorka mesta Prešov

Udalosti z ostatných dní mi pripomínajú rok 1989, keď sa bojovalo za istú podobu demokracie.
Avšak asi to nie je tá podoba, akú tu máme dnes.
Po príhovoroch ústavných činiteľov nech si záver vyvodí každý sám.
Osobne sa mi páči, ako sa k celej situácii postavil teraz už bývalý minister kultúry.
Pavol Sovák, rektor UPJŠ
Cítim podporu akademickej obce, ktorá si želá dôkladné vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Vzhľadom na to, že UPJŠ v Košiciach vychováva odborníkov z masmediálnej komunikácie, politológie, ale aj ďalších odborov, je neprijateľné, aby sa také niečo stalo.
Podľa môjho názoru je reakcia zo strany verejnosti prijateľná, ako aj požiadavka o dôkladné vyšetrenie celej situácie a nedôvera voči tým, ktorí sú zodpovední za vyšetrovanie.
Vyšetrovanie by podľa môjho názoru malo smerovať k tomu, aby bolo možné jednoznačne vyvodiť zodpovednosť konkrétnych osôb podieľajúcich sa na vzniknutej situácii a na základe toho prijať potrebné opatrenia.
Peter Gombita, kňaz a riaditeľ Oáza-nádej pre nový život, n. o.
Ak chceme, aby naša krajina žila v mieri, v morálke, bezpečí, blahobyte, prosperite a podobne, musí každý jej občan žiť v súlade s pravidlami, ktoré to zabezpečujú. Každý z nás musí byť morálny, musí žiť s Bohom, byť poctivý a spravodlivý, byť a žiť čestne, byť usilovný a pracovitý a mať úctu aj k druhým ľuďom. Až potom bude celá krajina taká, akú ju chceme mať. Bude to krajina bezpečia, pokoja, mieru, lásky a prosperity a radosti.

To, čo sa stalo týmto mladým a nevinným ľuďom, je strašné a do neba volajúce. Ak sa niečo také strašné stalo, je to odrazom toho, že niečo s nami všetkými asi nie je v poriadku. Niečo sa nerieši, niečo sa prehliada, niečo zanedbá. Otázka je, prečo sa tak deje? Z pohodlnosti, z nevedomosti, zámerne alebo zo strachu? Odpoveď si musí nájsť asi každý v sebe, pretože každý z nás má svoju vlastnú skúsenosť a rovnako by si na tieto otázky mali odpovedať aj kompetentní.
Keď nebudeme spravodliví, čestní, morálni, pravdiví, môže byť vo vláde ktokoľvek, stále sa dostávame k rovnakým problémom. Žiť v bohatej krajine a žiť v strachu a v neistote – aká je to demokracia? Budovať demokraciu bez horeuvedených pravidiel a bez slušnosti, bez pocitu bezpečia a ochrany jednotlivca a hlavne bez Boha je nemožné.
Modlíme za duše nevinných mladých ľudí, aj za cele Slovensko, za pokoj a aby sa pokojnou cestou dosiahlo spravodlivosti.
Erik Baláž, filmár a ekoaktivista
Spolu s informáciami okolo vraždy sa na verejnosť dostáva stále viac prepojení medzi politikmi, oligarchami a zrejme aj mafiou. Ľudia sú právom frustrovaní a nahnevaní, majú pocit uneseného štátu. Neveria, že sa môže vražda spravodlivo vyšetriť. Väčšina ľudí si praje radikálnu zmenu politiky.

Osobne si neviem predstaviť iné dobré riešenie ako predčasné voľby. Každá rekonštrukcia vlády (okrem úradníckej) by bola poznačená nomináciami politikmi, ktorí už stratili akúkoľvek dôveru. Aj prípadné predčasné voľby už ale môžu prísť neskoro s ohľadom na vyšetrovanie vraždy a naznačených prepojení politikov s mafiou.
Preto je dôležité okamžite zabezpečiť nezávislé vyšetrovanie tohto prípadu bez politických vplyvov, čo samozrejme zahŕňa odstúpenie Roberta Kaliňáka aj Tibora Gašpara zo svojich funkcií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári