Urban v tréningovom tempe prekonal rekord

Bežci tesne po štarte - s číslom 51 (v strede) víťaz a nový traťový rekordér Jozef Urban. (Autor: Zdenek Bohuněk mladší)
Danica Božová|15. apr 2018 o 21:00

Východoslovenská veľká cena vytrvalcov pokračovala v sobotu v Košiciach.

KOŠICE. Furčiansky maratón s podtitulom Memoriál Štefana Semana organizuje bežecký klub 05 Furča Košice ako spomienku na úspešného vytrvalostného bežca Štefana Semana, ktorý tragicky zahynul počas tréningového bežeckého sústredenia vo Vysokých Tatrách pod Veľkou Svišťovkou vo februári 1997.

Trať v nádhernom lesnom prostredí

Napriek tomu, že dejiskom maratónu bola krajská metropola východu Košice, trať bola situovaná v krásnom lesnom prostredí.

Maratónci absolvovali šesť okruhov po promenádnom asfaltovom chodníku zo sídliska Dargovských hrdinov smerom na Zelený dvor a späť.

Celkové prevýšenie trate dosiahlo 764,4 m.

S priepustnosťou trate súviselo i obmedzenie počtu štartujúcich - maximálny limit počtu štartujúcich bol 120 pretekárov - maratóncov i bežcov súťažiacich na sprievodnom podujatí dvojčlenných polmaratónskych štafiet.

Parádna oslava jubilea - nový rekord

Podujatie oslavovalo v tomto roku malé jubileum. A oslávilo ho parádne - nielen krásnym počasím, ale i novým traťovým rekordom.

Postaral sa o to 32-ročný slovenský reprezentant Jozef Urban z Košíc. Hoci pôvodne štartovať ani neplánoval.

„Päť dní pred štartom, v utorok, mi telefonoval, že cez víkend by mal absolvovať tempový tréning v rámci prípravy na maratón v Hamburgu, ktorý pobeží koncom apríla. Tam by chcel splniť limit na európsky šampionát do Berlína, keďže na MMM v októbri mu k tomu chýbalo pár sekúnd. Opýtal sa, či by v rámci tréningu nemohol bežať tu na Furči,“ vysvetlil dôvod Urbanovho prihlásenia na poslednú chvíľu riaditeľ pretekov Zdeněk Bohuněk starší.

Nakoniec Jozef Urban do cieľa dobehol v novom traťovom rekorde - 2:35:27 hod.

Doterajší traťový rekord Maďara Jánosa Bogára dosiahnutý pred 13 rokmi na druhom ročníku (2:40:14 hod) prekonal takmer o 5 minút.

Druhý cieľovú pásku preťal obhajca minuloročného prvenstva, o 10 rokov starší Július Kaľavský, bežiaci v drese All4Run Margecany, v civilnom povolaní stredoškolský učiteľ nemeckého jazyka. I on bežal v rámci prípravy.

„Tento maratón som bral ako dobrý tréning. Chystám sa na svetový šampionát v ultratraile (85 km, prevýšenie 5000 m), ktorý bude 12. mája v Španielsku. Ja som trailový bežec, mojou prioritou sú behy v teréne, cestné behy na asfalte absolvujem iba výnimočne. Na toto podujatie však chodím každý rok a chodím tu rád,“ spresnil trojnásobný víťaz predchádzajúcich ročníkov (2014, 2015, 2017), ktorý k druhému miestu v celkovom poradí pridal i víťazstvo v kategórii od 40 do 49 rokov.

Po celkový bronz si dobehol vyššie spomenutý Maďar János Bogár, bývalý svetový šampión v behu na 100 km z roku 1999, teraz už 54-ročný vytrvalec.

Stačil mu na to o 19 minút pomalší čas ako pri jeho traťovom rekorde v roku 2006.

Zároveň vybojoval prvenstvo v kategórii od 50 do 59 rokov.

Ženské prvenstvo do Maďarska

Medzi ženami dominovala minuloročná víťazka a traťová rekordérka, 58-ročná Ildiko Varga.

„Za svojím traťovým rekordom síce zaostala o vyše 11 minút, i tak však na tejto ťažkej trati bežala vynikajúco, rýchlejších bolo iba 18 mužov,“ vyjadril sa na jej adresu riaditeľ pretekov Zdeněk Bohuněk st. a pokračoval: „Záujem žien o tento náročný maratón ma v tomto ročníku milo prekvapil. Okrem tradičných účastníčok sa na štart postavili i ďalšie - do cieľa dobehlo 9 žien, medzi nimi i slovenská rekordérka v počte absolvovaných maratónov - 70-ročná Evka Seidlová z AK Tlmače, dobehla už 401. maratón.“

Na druhej pozícii medzi ženami dobehla manželka Štefana Semana - 60-ročná vdova Zlatka Semanová z usporiadajúceho klubu, ktorá bola najlepšou Slovenkou.

„Som veľmi spokojná. Neplánovala som žiaden veľký výkon, ale podarilo sa - súperky boli pomalšie. Bežala som v pohode, nemala som na trati žiadnu krízu. Bolo síce teplo, ale trať viedla pod stromami s výnimkou pár metrov na štarte, v cieli a na obrátkach - dalo sa to vydržať,“ vyjadrila sa skromná sympatická bežkyňa.

Bronz si vybojovala ďalšia Košičanka 43-ročná Eva Marková. Mladšie pretekárky zaostali.

Sprievodná disciplína - súťaž štafiet

Sprievodným podujatím bola súťaž dvojčlenných štafiet 2 x polmaratón, ktorá umožnila zažiť úžasnú bežeckú atmosféru i tým športovcom, ktorí si na trať celého maratónu z rôznych dôvodov netrúfali.

Najrýchlejšou mužskou štafetou bola dvojica Erik Onofrej (BK Furča Košice) - Jozef Varga (Senátor Záborské).

V mixe dominovala Zuzana Korotvičková so svojím bratom Karolom Srokom (obaja BK Steel Košice), ktorí v celkovom poradí všetkých štafiet obsadili vynikajúce tretie miesto.

Z výsledkov:

Maratón:

Muži: 1. Jozef Urban - Obalservis Košice / Magneti Marelli - 2:35:27 hod, 2. Július Kaľavský - All 4 Run Margecany - 2:56:47 hod (zároveň víťaz kategórie od 40 do 49 rokov), 3. János Bogár - Maďarsko - 2:59:18 hod (zároveň víťaz kategórie od 50 do 59 rokov)

Ženy: 1. Ildiko Varga - Maďarsko - 3:51:01 hod, 2. Zlatka Semanová - 05 BK Furča Košice - 3:59:36 hod, 3. Eva Marková - BK Steel Košice - 4:02:07 hod,

Štafeta 2 x polmaratón: Muži: 1. Erik Onofrej (05 BK Furča Košice) - Jozef Varga (Senátor Záborské) - 2: 50:28 hod. Mix: Zuzana Korotvičková - Karol Sroka (BK Steel Košice) - 3:04:48 hod.