EVA EPERJEŠIOVÁ & JANA OGURČÁKOVÁ, krs
Des a hrôza! Za dva týždne zomreli v nelegálnej osade v Nižných Kapustníkoch na sídlisku Nad jazerom štyri malé nevinné deti. Kompetentné úrady nekonali, deti živorili v neľudských podmienkach. Najstaršie nemalo ani dva roky. Dve bábätka zhoreli, jedno zamrzlo a posledné obhrýzli potkany! Po víkendovej tragédii sa košický úrad sociálnych vecí konečne zobudil, štyria súrodenci zamrznutého dieťatka boli včera odobraté rodičom, pretože ich život a zdravie bolo ohrozené. Korzár o tom informovali z bratislavského Ústredia práce a sociálnych vecí. A nielen to, v Bratislave sa budú zaoberať aj tým, či úradníci z košickej sociálky nezanedbali svoje povinnosti!
KOŠICE. Zákon jednoznačne hovorí, že v naliehavých prípadoch, najmä ak je život dieťaťa ohrozený, je orgán sociálnopravnej ochrany detí povinný bezodkladne konať. Košický Úrad sociálnych vecí prostredníctvom svojho hovorcu tvrdí, že situáciu v osadách na území Košíc pravidelne monitoruje. Igor Jakeš nám v októbri minulého roka v súvislosti s iným prípadom šiestich detí, ktoré žili v lese údajne dva roky, dokonca tvrdil, že sociálni pracovníci do osady pri teplárni chodia v priemere raz za dva týždne a v prípade potreby aj každý týždeň.
Košická sociálka zlyhala
Nepovažuje úmrtie štyroch detí, ktoré žili v katastrofálnych podmienkach za absolútne zlyhanie úradu a jeho pracovníkov?
"Zamestnanci sociálnoprávnej ochrany v spomínanej lokalite vykonávajú šetrenia pravidelne. Ak sa zistí stav, v ktorom je život a zdravie dieťaťa ohrozený, vykonávajú opatrenia bezodkladne," vyjadril sa Jakeš. Pripustil, že lokalita bola riešená nedostatočne. Dôvodom bol podľa neho fakt, že úrad nie je schopný riešiť bytovú otázku. Nevysvetlil však, ako je možné, že napriek deklarovaným šetreniam v osade došlo k tragickým udalostiam. Korzáru neodpovedal na otázku, kedy naposledy boli pracovníci na mieste, čo zistili, aké opatrenia boli vykonané na záchranu detí a nedozvedeli sme sa ani to, kedy bol o tom urobený úradný písomný záznam.
Včera sa konečne zobudili
Až z Ústredia sociálnych vecí v Bratislave sme sa dozvedeli, že košickí sociálni pracovníci boli včera v osade spolu s komunitnými pracovníkmi mestskej časti. "Na základe včerajšieho šetrenia boli včera umiestnené do náhradnej starostlivosti štyri deti (súrodenci ročného dieťaťa, ktoré zomrelo cez víkend), ktorých život a zdravie je v starostlivosti ich rodičov ohrozený," uviedol zástupca hovorkyne ústredia Peter Zeman.
Zdôraznil, že ústredie sa bude podrobne zaoberať správnosťou dovtedajšieho postupu košického úradu sociálnych vecí pri výkone opatrení sociálnej ochrany a sociálnej kurately vo všetkých rodinách v spomínanej lokalite.
Mesto: Sociálku sme informovali
Mesto nemá kompetencie konať, môže sociálku len upozorňovať na skutočnosti, ktoré zistili jeho pracovníci alebo mestskí policajti. "Samospráva informovala úrad sociálnych vecí o životných podmienkach detí v osade Nižné kapustníky aj pred dvoma týždňami po predchádzajúcej tragédii, takže kompetentní úradníci o tom vedia," povedal Korzáru Jaroslav Vrábeľ z košického magistrátu.
Dodal, že stredobodom záujmu radnice sú deti, preto včera ráno boli na mieste a zmapovali situáciu, o ktorej opäť informovali sociálku. "Terénni sociálni pracovníci a mestskí policajti vzhľadom na situáciu postupne prejdú všetky nelegálne osady a zamerajú sa špeciálne na malé deti a podmienky, v ktorých žijú," doplnil Vrábeľ. O výsledkoch budú informovať úrad sociálnych vecí.
"Mesto sa snaží vytvárať podmienky na to, aby sa už podobná situácia nezopakovala. Aj napriek tomu, že orgánom sociálnoprávnej kurately sú úrady sociálnych vecí, ktoré by mali vo veci konať, chceme byť iniciatívni a na štvrtok sme zvolali pracovné stretnutie so zodpovednými pracovníkmi úradu sociálnych vecí so zámerom dohodnúť postup pri riešení život ohrozujúcej situácii detí," informoval Vrábeľ.
V osadách Košíc žije 500 osôb
Nelegálnych osád na území mesta košice je 14, žije v nich približne 500 ľudí. Podľa monitoringu z 11. novembra 2008 bývalo v lokalite za teplárňou (NIžné Kapustníky) 128 občanov. Obydlia nie sú pripojené na zdroj elektriny, ani na vodovodnú sieť. Ako zdroj svetla väčšinou využívajú sviečky a za zdroj vody im často slúži spoločná studňa alebo potok.
TRAGÉDIE DETÍ
Územie za teplárňou je v poslednom čase prekliate. Začiatkom februára zhoreli v jednej z tamojších chatrčí dve sestry, 20-mesačná Daniela a 9-mesačná Slávka.
Neprešli ani dva týždne a v tej istej osade v priebehu 24 hodín zomreli ďalšie dve malé dievčatká. Lívia nemala ani rok, Marcela štyri mesiace. Jedno zamrzlo, druhé obhrýzli potkany, keďže fetujúci rodičia ju nechali v chatrči samé.
Minulý rok zhorelo trojmesačné dievčatko pri požiari chatrče v lokalite Moňov potok pri Sídlisku Furča a pri požiari bytu na Hrebendovej ulici zahynuli tri malé deti.
V apríli 2007 v jednej z chatrčí za Hornádom zomrela dvojročná Silvia a v chatrči v Drienovci päťmesačná Erika, ktorá bola podvýživená.
TRAGÉDIE UKAZUJÚ, ŽE ZÁKON JE ZLÝ
Jaroslav Vrábeľ z košického magistrátu poukázal aj na závažný nedostatok zákona. Platný právny stav totiž nepovažuje bezdomovectvo za dôvod na odobratie dieťaťa rodičom.
"Po nešťastných udalostiach za posledné dva týždne je potrebné si položiť otázku, prečo sa také tragédie dejú a či bolo správne nepovažovať bezdomovectvo za dôvod pre umietnenie dieťaťa do detského domova. Ide síce o krajné riešenie, ktoré nesie so sebou mnohé negatíva, ale štyri úmrtia za dva týždne jednoznačne poukazujú na fakt, že zákon asi nie je celkom v poriadku."
Podľa informácií mesta nie je voľných miest v detských domovoch a krízových centrách dostatok, mesto prevádzkuje jedno krízové stredisko v Krásnej s kapacitou 8 detí, ktoré je plné a do budúcnosti ráta so zriadením ďalšieho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári