Sme.sk | Košický Korzár | Spravodajstvo | Vo firme Petro, ktorá dodáva na košický trh truhly, vyrobili najdlhšiu pre zosnulého basketbalitu. Merala 2,4 metra

Vo firme Petro, ktorá dodáva na košický trh truhly, vyrobili najdlhšiu pre zosnulého basketbalitu. Merala 2,4 metra

Vydané 16. 3. 2007 o 0:00 Autor: Kto pôjde na Tóthovcov?

Zavraždenému kosovskému Albáncovi vyrezali namiesto kríža orlicu

Raz ju bude potrebovať každý. Či už ako miesto trvalého odpočinku pod metrákmi hliny, alebo na krátku cestu do kremačnej pece. V Košiciach sa spotrebuje za rok v priemere okolo 1700 truhiel. Obvykle sa jej výberom nezaoberá ten, kto ju potrebuje, ale až jeho pozostalí. Zohľadňujú veľkosť, tvar, ale aj cenu. Keďže nás zaujímalo, aký je výrobný proces truhiel, navštívili sme jedného z najväčších košických dodávateľov - firmu Petro.

Fabrika na výrobu truhiel vyzerá ako každá iná, kde sa pracuje s drevom. Všetko vonia čerstvým rezivom i lakom a cirkulárky hučia ako vo výrobni nábytku. Akurát finálny produkt, vŕšiaci sa jeden na druhom do úhľadnej rady, pôsobí spočiatku trošku deprimujúco.

Výroba posledného "príbytku" človeka môže byť pre citlivejšie povahy frustrujúca. "Deprimujúce to bolo týždeň, dva a potom si na to človek zvykne," vraví Peter Petro, ktorý firmu s rovnakým názvom vedie spolu s bratmi Jozefom a Pavlom. "Je to výrobok ako každý iný. Aj technologický postup výroby je taký istý, ako u iných výrobkov z dreva. Niekto vyrába skrine, stoly a stoličky. My truhly..." dopĺňa ho Jozef. Keďže neprichádzajú do styku s koncovými zákazníkmi, lebo s pozostalými komunikuje pohrebná služba, ktorá od nich truhly odoberá, nemusia čeliť morbídnym myšlienkam.

Stolárstvo Petro má vo výrobe drevených truhiel 15-ročnú tradíciu. Dodáva ich nielen na slovenský trh, ale aj do Maďarska, Česka a Nemecka. V minulosti aj do Poľska a Chorvátska. Ide o rodinnú firmu, ktorú vedú traja bratia. Ani jeden z nich však nie je stolár, ako by sa mohlo predpokladať. Jozef je poľnohospodársky inžinier, Peter a Pavol sú strojári. "Podnikanie v tejto oblasti priniesol život. Začali sme s ním dva roky po revolúcii. K tomuto fachu sme zavoňali v minulom zamestnaní, v prešovskej firme, ktorá s výrobou truhiel začínala," vraví P. Petro.

V ich firme vyrábajú truhly šesťhranné alebo štvorhranné, svetlé, tmavé, zdobené i jednoduché. "Pohrebné služby si u nás rakvy objednávajú podľa katalógu a my vyrobíme tie, o aké požiadajú. Okrem nich vyrábame truhly aj pre obchodníkov, ktorí si u nás zadajú konkrétny model a tie potom predávajú v zahraničí," vysvetľuje Jozef.

O cene rozhoduje kvalita dreva, ktoré bolo na výrobu truhly použité a náročnosť vyhotovenia. Lacnejšie truhly sa zhotovujú z topoľa, či borovice a sú jednoducho spracované bez ozdôb alebo madiel. Drahšie sú z duba, majú ornamentami vyrezávané boky, alebo sú vyrobené z jedného kusu tak, aby nebolo vidieť spoje. Takáto luxusná truhla má aj vnútorné čalúnenie kvalitnejšie.

"Drahé drevá, ako je orech, sa nepoužívajú u nás a ani v Česku. Po prvé, ľudia na truhly z takého dreva nie sú naučení a po druhé, ani by to nevedeli zaplatiť. Okrem toho nie sú zvyknutí investovať veľa peňazí do truhly. Je to aj tým, že príspevok štátu na pohreb je oproti iným krajinám v Európe veľmi nízky. V Poľsku dostávajú príbuzní na pohreb, v prepočte na naše peniaze, asi 60 tisíc korún, preto si žiadajú len dubové truhly. V Nemecku je to ešte viac." Najlacnejšia jednoduchá topoľová truhla stojí u výrobcu cca 4 000 korún, u pohrebných firiem asi 8 000. Tá najdrahšia dubová s vyrezávanými motívmi na okrajoch, alebo oblým spracovaním líšt 12 tisíc. U "pohrebákov" vyjde na 20 tisíc a viac.

Na truhly, určené do krematória, sa používa lacnejší materiál a aj dielenské spracovanie je na najnižšej úrovni. V ničom inom sa však neodlišujú od tých, určených do zeme. Zvýšený dopyt po týchto rakvách zaznamenali len v Košickom kraji. "V oblastiach okolo Prešova ľudia vyznávajú klasické pohreby, požiadavky na truhly do krematória takmer nemáme. V Bratislave sa na spaľovanie bezdomovcov používajú tzv. bezobrazovky, čo sú vlastne ´polorakvy´. Spodok takejto ´sociálnej´ truhly je kompletný, ale navrch sa dáva papierové veko, ktoré sa pred obradom prikryje vekom, ktoré pohrebná spoločnosť zapožičia. Keď sa rakva dáva do pece, toto veko sa odoberie."

Truhly sa v prevažnej miere vystieľajú klasickým bielym saténom z umelých vlákien. Požiadavky na inú farbu sú len výnimočne. "Na slovenskom trhu sa robí čalúnenie zásadne v bielej farbe. Pokúšali sme sa presadiť aj so šedým a krémovým čalúnením, ale to sa nechytilo. Ľudia sú, čo sa týka pohrebov, veľmi konzervatívni. Pre nás nie je problém očalúniť truhlu hocijakou farbou, ale ak má niekto požiadavku na špecifickú farbu, nevieme ju splniť z hodiny na hodinu, pretože výstelku musíme objednať. Pohrebné služby svojich zákazníkov vedia usmerniť tak, aby mali reálne požiadavky, ktoré sa dajú uskutočniť v krátkom čase."

Najšpeciálnejšiu požiadavku na výrobu truhly, s ktorou sa firma doteraz stretla, si vyžiadali pozostalí mŕtveho kosovského Albánca, ktorý padol za obeť mafiánskym čistkám pred niekoľkými rokmi. Požiadavky však bola špecifické len pre našu mentalitu, pre nich boli prirodzené. Albánec, ktorý je iného vierovyznania ako my, predsa nemôže mať truhlu s kresťanským symbolom. A tak mu na vrch rakvy museli namiesto klasického kríža vyrezať orlicu na červenom podklade.

Neštandarnými truhlami, ktoré vyrábajú, sú truhly nadrozmerných veľkostí. Štandart má dĺžku dva metre a šírku 65 cm. Rakva širšia od štandartu 10 cm je bežnou záležitosťou. Ak je širšia viac, tak to už bežné nie je. "Najširšie truhly sme vyrobili v šírke jeden meter. Extrémne široké truhly potom aj veľmi divne vyzerajú. Ak máme takúto požiadavku, pracovníkov pohrebných služieb upozorňujeme, aby tieto rozmery naozaj zvážili, lebo manipulácia s tak širokou truhlou je veľmi komplikovaná, často nevojde medzi zárubne dverí. Aj chladiace boxy majú limitované rozmery."

Najširšie truhly sú objednávané zvyčajne pre zákazníkov z Krompach alebo Spišskej Novej Vsi. Sú určené pre telá objemných olaských Rómov, ktorí v týchto oblastiach dokážu "narásť" do úctyhodných rozmerov. "Najdlhšiu truhlu, ktorá mala 2,40 m, sme robili pre mladého slovenského basketbalistu." Za nadštandart, čiže ak je niekto tučnejší, alebo dlhší ako je "prípustný" priemer, sa platí viac. Takáto truhla sa totiž vyrába osobitne a nie sériovo. "Do istého mesta na Morave dodávame truhly kratšie o 15 cm ako je bežný štandart. Je to z toho dôvodu, že tam majú pripravené také hrobky, do ktorých vojde iba truhla dlhá 185 cm. Keď je niekto dlhší, tak sa mu vykope normálny hrob."

Najmenšie truhly sú tie biele, novorodenecké, dlhé 70 cm. Detské truhly sa ešte vyrábajú v 90 cm, 100cm a 130 cm dĺžke. "Z detských idú najviac tie najmenšie, lebo pri narodení alebo tesne po ňom umiera najviac detí. Neskôr už deti zomierajú kvôli chorobe alebo úrazu, preto sú truhly rôzne veľké." Požiadaviek na malé truhly je vo všeobecnosti veľmi málo. Mesačne ich vyrobia len po jednom alebo dvoch kusoch.

Okrem klasických truhiel sa vyrábajú aj také, na ktorých je veko rozdelené na dve časti, aby sa dalo vyklopiť. Niekoľko truhiel robili aj s okienkom navrchu. "Na vznik truhiel s okienkami sa podpísala preprava nebožtíka zo zahraničia. Truhla v takomto prípade musela byť hermeticky uzavretá z dôvodu neprivlečenia nákazlivých chorôb z jedného štátu do druhého. Jedinou možnosťou ako mŕtveho človeka vidieť, bolo vyrobiť rakvu s okienkom."

Výroba rakvy trvá jeden pracovný deň. A je úplne jedno či ide o štandartnú alebo nadštandartnú. Dosky sa vyrežú do základného tvaru, formátujú, montujú a lakujú. Denne tak vo firme Petro vyrobia 20 truhiel. "Výroba prebieha kontinuálne. Niektoré časti už máme predpripravené, aby sme vedeli reagovať na akúkoľvek požiadavku. Znamená to napríklad, že tvar dosák, alebo dosky s ozdobou sú pripravené a keď príde objednávka, už len z ich dĺžky zrežeme toľko, koľko je potrebné," vysvetľuje Peter Petro.

Aký je "polčas rozpadu" truhly, napríklad pre prípad exhumácie? "Na to my nie sme odborníci, ale dubová truhla vydrží veľa rokov. Dub má totiž takú schopnosť, že keď nemá dostatočný prístup vzduchu, sám sa zakonzervuje. Pri mäkkom dreve - topoli alebo borovici, je životnosť kratšia. A pri truhlách z drevotriesok, ktoré však my nevyrábame, je polčas rozpadu veľmi krátky. Drevotriesková truhla keď sa dostane do vlhkého prostredia, ihneď ´rozkvitne´ a rozpadne sa."

Aj miesto posledného príbytku podlieha módnym trendom. "In" sú teraz oblé tvary. "Používajú sa oblé lišty, ktorými sa zakrývajú hrany truhly. Najväčší záujem je však o klasiku. Viac idú svetlé farby dreva ako tmavé. Dopyt je však v prvom rade ovplyvnený cenou. Lacnejšie sa predávajú vo väčšom množstve ako drahé."

Istá stolárska firma vo Veľkej Británii, dokáže vyrobiť truhlu v rôznych atypických tvaroch. Ak chce niekto na "onom" svete spočinúť v športovom aute, nech sa páči... "S takýmito špeciálnymi požiadavkami sme sa ešte nestretli. A neviem o tom, že by tu na Slovensku niekto niečo podobné robil. Kuriózne tvary truhiel sme videli len na veľkých výstavách v Modene alebo Paríži, kde sa výrobcovia prezentujú netradičnými modelmi v snahe ukázať, čo všetko dokážu zhotoviť. Taliani sa minule prezentovali okrúhlou truhlou. Zákazníci si také truhly neobjednávajú, ale firma si extravagantnými truhlami tvorí svoj imidž," vysvetľuje J. Petro.

Ak by však aj požiadavku na tematickú truhlu mali, do jej výroby by sa nepustili. "Nemáme na to technologické vybavenie. Museli by sme kooperovať s niekým, kto niečo také robí. Na vyrezanie ozdôb, ornamentov, alebo iných výjavov potrebujeme umeleckých rezbárov. A ani tí to nevedia urobiť za jeden deň. Tieto vyrezávané motívy, ktorými naše truhly zdobíme robíme podľa formy vyrobenú rezbármi a kopírujeme ju na dosky pantografom. Vyrezanie jednej časti stojí osem tisíc korún, čiže len iné zdobenie ako to, čo máme predpripravené, by vyšlo zákazníka veľmi draho." Ornamenty alebo výjavy s ktorými sa rakvy zdobia, vychádzajú z biblických motívov. Používa sa výjav smútiacej Madony, alebo zobrazenie ukladania nebožtíka do hrobu.

Ľudová múdrosť o tom, že kto si ako ustelie, tak bude spať, sa pri výbere truhly príliš nehodí. Iný slogan zas vraví - prach si a na prach sa obrátiš, takže načo tá zbytočná starosť... Každopádne je dobré vedieť, do čoho si človek na poslednej ceste pozemským životom ľahne. My vám želáme, aby to vo vašom prípade bolo čo najneskôr....

Andrea BOŽINOVSKÁ

Hlavné správy

ZAHRANIČIE

Sýrski povstalci zostrelili v provincii Hamá vrtuľník

Sýrska armáda spustila s ruskými lietadlami útok proti povstalcom.

TV.SME.SK

Za bratislavský diaľničný obchvat si vodiči môžu priplatiť

Štát si vyberá firmu, ktorá postaví aj úseky D4. Chce ju postaviť cez PPP projekty.

KOMENTÁR

Spoplatnený obsahČo sa stane s Bohom, ak objavíme mimozemšťanov?

Podľa Vatikánu je vtelenie Božieho syna jedinečnou historickou udalosťou, a tak by to malo ostať.

Z DOMOVA

Alternatívu k manželstvu podporuje väčšina spoločnosti

S alternatívnou formou k manželstvu súhlasili aj voliči SNS. Aliancia za rodinu považuje prieskum za nereprezentatívny.

najčítanejšie
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
ANKETA