Sme.sk | Košický Korzár | Spravodajstvo | ZÁHRADA NA JAR - Rez viniča

ZÁHRADA NA JAR - Rez viniča

Vydané 15. 3. 2007 o 0:00 Autor: Martin BELEJ

Správny jarný rez vinohradu je z pohľadu ročného kolobehu prác jednou z prvých a zároveň najdôležitejších činností vinohradníka. Dobre ostrihaná vinica má všetky predpoklady pre to, aby dala kvalitnú úrodu. Jedným zo základných prvkov plodnosti kríkov je postavenie révy - teda jednoročného dreva na dvojročnom vo vrcholiacom vegetačnom období. Preto sa táto práca považuje za jednu z najodbornejších a vyžaduje istú dávku skúseností.

KEDY STRIHAŤ

Vinohrad by sa mal strihať po doznení tuhších mrazov, teplota po ňom by už nemala klesať pod 5 stupňov Celzia. Zároveň je však dobré strihať vtedy, keď je vo vinohrade ešte vrstva snehu, terén sa menej zašliape, čo je potom výhodou pri obrábaní. V zásade však platí, že už po niekoľkých súvislo za sebou idúcich teplých dňoch dostávajú výhonky viniča šťavu, ak prichádza rez neskoro, mohutne "plačú", strácajú tak dôležité látky a hrozí ich poškodenie. V každom prípade treba rez ukončiť pred nalievaním očiek. Správne načasovanie rezu je preto veľmi dôležité a každý rok individuálne. Najmä v najteplejších oblastiach sa strihá už koncom januára, klasický termín je však od konca februára do konca druhej marcovej dekády.

AKO STRIHAŤ

Tak ako je rozdielny termín rezu, individuálny je aj jeho spôsob. Závisí od odrody, kvality dreva na pni, ale aj množstva minuloročnej úrody a veku pňa.

Tradičný spôsob rezu na vedení necháva na hlave dva (alebo jeden) jednoročné sťažne, k nim takisto dva jednoročné záložné. Odporúčame vyberať dôkladne, najskôr radšej vyviazať dva vybraté nosné sťažne k vedeniu a až potom odstraňovať všetky ostatné. Drevo býva krehké a najmä pri niektorých odrodách (napr. lipovina) sa ľahko láme. Aj preto treba s vybratými sťažňami narábať opatrne. K dvom nosným, ktoré majú dávať v nastávajúcom roku odrodu, sa zvyknú nechávať aj dva rezervné krátke čapíky s maximálne dvomi očkami, ktoré by mali byť základom rezu v ďalšom roku. Ostatné výhonky odstránime, pričom dbáme na to, aby boli nosné sťažne podľa možností dobre umiestnené z pohľadu ich vyväzovanie na nosné vedenie. Ak je na pni zbytočné staršie drevo, po posúdení ho odrežeme pílkou.

Existuje niekoľko spôsobov, podľa ktorých sa necháva určitý počet očiek na sťažni. Pri krátkom reze nechávame na čapíkoch jeden až tri očká. Používa sa pri radikálnych omladzovaniach pňa, respektíve pri kroch, ktoré nemajú vyvinuté kvalitné dlhšie drevo. Trojočkový rez na krátkych sťažňoch je vhodný aj pri bohato rodiacich odrodách, ktorým chceme selekciou množstva vytvoriť podmienky na vysokú kvalitu.

Stredne dlhý rez sa uplatňuje zväčša za štandardných podmienok, necháva sa pri ňom 5 - 7 očiek na jednom sťažni. Takto sa strihá aj prevažná väčšina odrôd na Slovensku. Menej uplatňovaný pri kvalitných odrodách je dlhý rez, kde je na ťažni 9 - 11 očiek. Za takýchto podmienok je na pni príliš veľa úrody a tá stráca parametre.

Súčasťou rezu je vyväzovanie plodného dreva do správnej polohy. Tá by mala byť horizontálna - vodorovná, alebo mierne do oblúku s prechodom do šikmej polohy pod uhlom 45 stupňov.

OŠTERENIE

Veľmi dôležité z pohľadu prevencie chorôb je ošetrenie rezných plôch. Je to síce prácna záležitosť, ale je potrebné urobiť ju dôkladne. V obchodoch existujú špecializované vosky a balzamy, ktorými je potrebné pozatierať všetky rezné plochy na kroch. Inak riskujeme zanesenie rôznych chorôb do hláv, po strácaní šťavy ich oslabenie, ktoré môže viesť až k úplnému vysychaniu pňa.

Popri reze sa zvyknú čistiť, najmä na staršom dreve, aj staršie časti pňa od osychajúcej kôry. Robí sa tak jemnejšou drôtenou kefou a má to takisto preventívny účinok pred zanesením chorôb do vinice.

DOBRÉ RADY

Venujte dostatočnú pozornosť náradiu na rez. Existujú špeciálne nožnice a pílky pre vinohradníkov, dajú sa použiť aj klasické záhradnícke. V každom prípade dbajte na ostré nožnice, tupými môžete ker poškodiť.

Porozmýšľajte, čím budete sťažne priväzovať k vedeniu. Malo by to byť ohybné, ale zároveň dostatočné pevné, lebo bude držať sťažeň celý rok: Neodporúčajú na kovové drôty, osvedčili sa drôtiky s plastovou povrchovou úpravou, ktoré sa dobre tvarujú a majú výdrž.

Pri strihaní vinice dvojnásobne platí - dvakrát meraj a raz rež. Pri každom pni sa zastavte, porozmýšľajte, vyskúšajte ohybnosť a tvarovateľnosť. Až potom strihajte a viažte. Kto sa ponáhľa pri reze, ponáhľa sa zvyčajne rýchlo z vinohradu domov aj pri vinobraní...

Hlavné správy

ANALÝZA ADAMA VAČEKA

Spoplatnený obsahPrečo je Ficovo potvrdenie z Belize pochybné?

Informácia, že Ficovci nemajú účty na Belize, prišla za dva týždne. Inokedy to trvá aj roky.

V OBRAZOCH

Keleti. Utečenecký tábor v centre Budapešti.

Utečenci na budapeštianskej stanici Keleti stále čakajú na možnosť vyraziť na západ.

Z DOMOVA

Víkend bude daždivý s teplotou pod 24 stupňov (predpoveď počasia)

Teplota ďalej klesá. Budúci týždeň by mala cez deň stúpať už len k hranici 20 stupňov.

TÝŽDEŇ PETRA SCHUTZA

Spoplatnený obsahPozdrav z Belize, sviatok rusofóbov a Bureš zasahuje

Účet v banke pre sociálne slabých zadarmo a za tri eurá pre hocikoho – rovnaká ani podobná teľacina neexistuje nikde.

najčítanejšie
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
ANKETA