Sme.sk | Košický Korzár | Spravodajstvo | ZÁHRADA NA JAR - Broskyne proti kučeravosti umyjeme

ZÁHRADA NA JAR - Broskyne proti kučeravosti umyjeme

Vydané 15. 3. 2007 o 0:00 Autor: (rob)

Medzi najskoršie chemické zásahy patrí ošetrenie broskýň proti nebezpečnej kučeravosti listov. O účinku rozhoduje presný termín postreku. Prvý treba urobiť najneskôr v štádiu nalievania púčikov niektorým z týchto meďnatých prípravkov: Cuprocaffaro, Cuproxat SC, Funguran, Champion 50 WP, Kuprikol 50, Kuprofor 50 SC, Kuprotix 20 DKV. Zo sírnatých prípravkov je k dispozícii Sulex 20 a Sulka.

Ak sme nestihli prvý termín alebo ak chceme účinnosť poistiť, možno striekať asi o 7 až 10 dní neskôr. Po vypučaní, keď sa začínajú objavovať prvé špičky zelených lístočkov, najneskôr pred kvitnutím použijeme niektorý z týchto organických fungicídov: Delan 750 SC alebo 700 WDG, Dithane DG alebo M 45, Efuzin 500 SC, Novozir 80 a Syllit 65. Všetky konáriky treba postrekovou tekutinou doslova umyť.

* * *

Zamedzme usychaniu kvetov a konárikov

Príčinou častého usychania kvetov a konárikov kôstkovín, najmä marhúľ a višní, je napadnutie hubou Monília laxa. Choroboplodné zárodky huby prezimujú v pletivách konárikov a na jar sa rozširujú za vlhkého (daždivého) a chladného počasia pri teplote 10 - 15 °C. Infikujú sa všetky orgány kvetov a konáriky v mieste poranenia. Za priaznivých podmienok môže choroba na náchylných odrodách zničiť väčšiu časť kvetenstiev a letorastov, čím sa podstatne zníži úroda. Monília fructigena neskôr napáda plody a úplne ich zničí.

K preventívnym metódam ochrany patrí nielen pestovanie odolných odrôd, neprehnojovanie dusíkom, pestovanie vzdušnej koruny správnym rezom, ale aj odstraňovanie napadnutých konárikov ihneď po objavení choroby. Treba ich odrezať až po zdravé drevo a spáliť, rovnako aj mumifikované plody. Preventívne chemické ošetrenie proti monilóze kvetov a letorastov sa robí za vhodných podmienok pre šírenie infekcie (chladné a daždivé počasie) na začiatku a na konci kvitnutia prípravkami Baycor 25 WP, Horizon 250 EW, Rofral Flo a Sporgon 50 WP. Všetky prípravy sú pre včely neškodné.

* * *

Ako na prezimujúcich škodcov

Proti pustošeniu vošiek, mery jabloňovej, piadiviek, mníšky veľkohlavej, roztočcovi ovocnému, štítničke, puklici slivkovej a ďalším škodcom na ovocinách zasahujeme preventívne predjarným chemickým postrekom. Je veľmi dôležitou súčasťou celoročnej ochrany, lebo škodcov zasiahne v štádiu vajíčok alebo lariev, teda skôr, ako spôsobia väčšie škody. Robíme ho zásadne až po oteplení, keď teplota dosiahne 15 stupňov. Termín sa nedá určiť podľa kalendára, ale podľa vývoja vegetácie - po vypučaní, najneskôr v štádiu myšieho uška. Najprv treba ošetriť ríbezle.

Na ošetrenie proti prezimujúcim škodcom sa používa Oleo-Ekalux, Oleoekol, Oleolux. Zimný postrek Arborolom a Nitrosanom sa už nerobí.

DROBNÉ RADY - DOBRÉ RADY

V poslednom čase sa odporúča kučeravosti broskýň aj jesenný postrek po opade listov meďnatými prípravkami

Základom nechemickej ochrany ovocín proti chorobám a škodcom je preventívne odstraňovanie zdroja nákazy - na všetkých druhoch treba pooberať všetky mumifikované plody. Na kôstkovinách (marhule, broskyne, nektarinky, slivky a ringloty) nestačí odtrhnúť mumifikovaný plod, ale musíme odrezať aj časť konárika, lebo v ňom sú zdroje infekcie. Na starších kmeňoch sa odporúča zoškriabať kôru, pod ktorou mohli prezimovať zárodky škodcov.

Proti lezúcemu hmyzu (vošky, piadivky, mravce a iné) sa na jar pri pučaní a na jeseň pripevňujú na kmene lepové pásy, aby sa škodcovia nedostali do korún.

Hlavné správy

LIPTOV.SME.SK

Zhorený hotel Junior má neistý osud

Majitelia Juniora v Jasnej nevedia, či sa pokúsia o jeho obnovu. Zatiaľ sa sústreďujú na ľudí.

KOMENTÁR MÁRIUSA KOPCSAYA

Spoplatnený obsahRajčinové poučenie: Žiť na Slovensku nie je lacný špás

Zisk sa dosahuje neraz špekuláciami a inými špecialitami slovenskej podnikateľskej etiky.

SPORT.SME.SK

Zahrávali vymyslenú penaltu. Hráč ju úmyselne nepremenil

Ak by to bol naozaj faul, cieľ neminiem, hovorí futbalista Elvin Mamedov.

ZAHRANIČIE

Ani o tisíc rokov. Briti nesúhlasia s migračnou politikou Únie

Britská ministerka vnútra navrhuje prijímanie iba ohrozených utečencov.

najčítanejšie
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
ANKETA