KOŠICE. Prechádzka po lese alebo práca v záhrade môže privodiť ochorenie, takzvanú alveolárnu echnikokózu. Jej pôvodcom je pásomnica líščia, ktorú na ľudí prenášajú líšky hrdzavé, ale aj pes.
Pásomnica, dlhá niekoľko milimetrov, žije v tenkom čreve zvierat. Ich trus obsahuje vajíčka, ktoré parazit vylúči do vonkajšieho prostredia, napríklad na zem, do trávy aj na lesné plody. Človek si potom vajíčka zanesie do úst špinavými rukami.
Vytvára metastázy
"Ak sa vajíčko dostane do organizmu, v čreve z neho vznikne malá larva - onkosféra. Tá prejde cez črevnú stenu do krvného obehu a je zanesená do rôznych orgánov, najčastejšie do pečene. Tu sa ďalej vyvíja a v tkanive sa vytvárajú cysty. Nebezpečné je, že ich malé časti sa môžu odlúčiť a krvným obehom preniesť do ďalších orgánov. Hovoríme tomu metastázovanie, ako pri onkologických ochoreniach," hovorí Martina Miterpáková, parazitologička Slovenskej akadémie vied.
Ochorenie vyvoláva cirhózu pečene alebo môže dôjsť k jej zlyhaniu. Ak napadne mozog, môže vyvolať epilepsiu alebo až smrť.
Výrazne sa neprejavuje
Neprejaví sa okamžite. Jeho inkubačná doba je dlhá, 5 až 15 rokov. Príznaky sú pritom mierne. Infikovaný si chorobu vôbec neuvedomuje. Zistí to, keď sú cysty veľmi veľké alebo vo viacerých orgánoch. Vtedy pociťuje bolesti v brušnej dutine. Lekári odhalia parazita v tele zvyčajne náhodou, keď k nim pacient príde kvôli inému vyšetreniu.
Nevyliečiteľná
Choroba sa nedá úplne vyliečiť. "V skoršom štádiu sa zvyčajne vyoperuje časť pečene. Pacientom sa doživotne podávajú lieky antihelmintiká, ktoré iba zastavia ďalší rast cýst."
Na východe Slovenska bolo zatiaľ zaznamenaných päť prípadov ochorenia u ľudí. Žiaden sa neskončil smrťou. Miterpáková upozorňuje, že jedinou prevenciou je dostatočná osobná hygiena, hlavne riadne umývanie rúk pri práci v záhrade, lese a pri pobyte v prírode. Dbať treba aj na pravidelné odčervovanie psov, ktoré sú v domácnosti hlavnými prenášačmi.
Rozšírený výskyt
Líšky sa vo veľkom počte vyskytujú v lesoch Košického i Prešovského kraja. Nie je výnimkou, že ich vidieť na sídliskách. Osemročné výskumy parazitológov z akadémie vied ukázali, že v Košickom kraji je touto pásomnicou nakazených približne 20 percent líšok. V Prešovskom kraji je ich viac, v niektorých rokoch presahuje 40 percent.
Fakty
Pásomnica líščia
- Je dlhá 1,2 až 3,7 milimetra.
- Jej hostiteľom je líška alebo pes, človek je medzihostiteľom, u ktorého sa vyvíja jej larválne štádium.
- Vajíčka parazita sa varom ničia, preto aj prípadne znečistené lesné plody sú po zaváraní alebo uvarení džemu neškodné. Bežnými mraziarenskými teplotami (-20 stupňov Celzia) sa vajíčka neničia, ich poškodenie vyvolávajú až teploty nižšie ako -70 stupňov Celzia.
- Rekordérkou s počtom 245-tisíc pásomníc v čreve bola líška z okresu Stará Ľubovňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári