KOŠICE. Ak chce byť vyštudovaný právnik prokurátorom, spravidla musí najprv uspieť vo výberovým konaní na miesto právneho čakateľa prokuratúry. Znamená to v konkurencii desiatok ďalších záujemcov zvládnuť písomný test z viacerých oblastí práva, preklad do cudzieho jazyka, aj ústne preskúšanie pred komisiou.
Nasleduje trojročná prípravná prax, počas ktorej čakateľ pod dohľadom školiteľa plní na prokuratúre pridelené úlohy, zúčastňuje sa úkonov policajného vyšetrovania, chodí na pojednávania súdov, absolvuje školenia, študuje právne predpisy a rozhodnutia súdov, prechádza priebežnými preskúšaniami. Na záver praxe skladá prokurátorskú skúšku.
Trnka menovanie tají
Nič z toho nepotreboval na získanie doživotného miesta prokurátora Peter Volkai, syn predsedu Krajského súdu v Košiciach Imricha Volkaia. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka ho od januára menoval za prokurátora Okresnej prokuratúry Košice-okolie. Na ňu 26-ročný Volkai prešiel rovno z krajského súdu, kde bol od roku 2009 zaradený ako justičný čakateľ.
Trnka nevysvetlil, prečo kvôli Volkaiovi obišiel systém prípravy budúcich prokurátorov, ktorý na prokuratúrach funguje viac ako 50 rokov. Jeho hovorkyňa Svetlana Močková odpovedala len všeobecne, že prokurátorov vymenúva generálny prokurátor na základe žiadosti, ak uchádzači splnia zákonné náležitosti.
Neinformovala ani o tom, kedy Trnka syna predsedu súdu za prokurátora vymenoval. „Podlieha to osobným údajom... Prokurátorom sa môže stať aj ten, kto má inú skúšku ako prokurátorskú, napríklad justičnú alebo advokátsku, ktoré majú obdobné nároky na splnenie," uviedla Močková.
Najprv chcel byť sudcom
Volkai junior mal donedávna takmer istotu, že sa čoskoro stane sudcom. Justičnými čakateľmi, ktorým bol aj on, sa totiž po trojročnej praxi obsadzovali voľné sudcovské miesta. Záruku takejto budúcnosti mu zobrala novela zákona o sudcoch, ktorú pripravilo ministerstvo spravodlivosti pod vedením Lucie Žitňanskej (SDKÚ).
Návrh zmeny zákona, ktorý ruší inštitút čakateľov na súdoch, Národná rada schválila začiatkom novembra. Pred Vianocami ju prezident Ivan Gašparovič vrátil parlamentu. Ak poslanci novelu znova schvália na februárovej schôdzi, súčasní justiční čakatelia stratia monopol na obsadzovanie pozícií sudcov. Svoj pracovný pomer na súdoch budú musieť ukončiť, alebo prejsť na miesta vyšších súdnych úradníkov.
Justíciu otvoria konkurzmi
Miesto sudcu budú môcť potom získať len v riadnom konkurze, v ktorých budú mať šancu aj iní uchádzači. „Chceme otvorené výberové konania, ktorých sa bude môcť zúčastniť ktokoľvek, kto splní kritériá podľa novej právnej úpravy. Dnes sa justícia akoby zatvárala do seba a vychovávala na svoj obraz nových sudcov. Treba otvoriť dvere do justície aj pre ľudí, ktorí nie sú odchovanci tohto vnútorného prostredia," povedala Žitňanská.
Výberové konania na sudcov budú po novom navyše verejné. Syn šéfa košického súdu na takúto možnosť nečakal a nasmeroval si to na prokuratúru. O dôvodoch, prečo tak urobil, nechcel s denníkom Korzár hovoriť.
Volkai: Syn využil príležitosť
Imrich Volkai odmieta, že by synovi k novej práci pomohol svojím vplyvom. „Tak ako môj syn, tak si rieši problém aj hromada iných mladých ľudí. Každý má právo podať si žiadosť kdekoľvek, či už na prokuratúru, ministerstvo, alebo na súd. On využil túto príležitosť," povedal.
Menovanie za prokurátora niekoho, kto predtým nevykonával na prokuratúre čakateľskú prax je výnimkou.
Vyplýva to zo správ o činnosti prokuratúry za posledné roky, ktoré zverejňuje Generálna prokuratúra.
Napríklad v roku 2009 začalo funkciu vykonávať 9 nových prokurátorov, rok predtým 23. Všetci na nové miesto prešli z pozície čakateľa. „Na prokuratúrach, na ktorých nie je naplnený plánovaný počet prokurátorov, sa na voľné funkčné miesta pripravuje dostatočný počet právnych čakateľov," píše sa v správe za rok 2009.
Konkurzmi neprejde ani desatina
Predseda Rady prokurátorov Ľudovít Kopernický vysvetľuje, že účelom čakateľskej praxe je pripraviť budúceho prokurátora na jeho prácu. "Vedomosti i toho najlepšieho študenta právnickej fakulty k tomu nepostačujú. Bez praxe by absolvent nemohol zodpovedne vykonávať funkciu prokurátora," povedal.
Záujem o toto povolanie niekoľkonásobne prevyšuje voľné miesta. V roku 2008 prišlo na slovenské prokuratúry 700 žiadostí o prijatie za právneho čakateľa. Cez výberové konanie prešlo 65 uchádzačov.
Žitňanská v reakcii na prípad Volkaia uviedla, že vláda pripravuje aj zmenu pravidiel výberu budúcich prokurátorov, tak aby boli transparentnejšie. Podľa nej ministerstvo spravodlivosti legislatívny návrh predloží do pripomienkového konania ešte tento mesiac.
Príbuzní sudcov mali byť sudcami
Trinásť z osemnástich justičných čakateľov na košickom súde má príbuzenské väzby na sudcov a súdnych funkcionárov. Podľa Žitňanskej to nemôže byť náhoda.
KOŠICE. Okrem Petra Volkaia sa z pôvodne zamýšľanej kariéry sudcu zrejme rýchlo preorientujú aj ďalší justiční čakatelia Krajského súdu v Košiciach. Medzi nimi Lucia Baňacká, dcéra predsedu Krajského súdu v Košiciach Imricha Volkaia.
„Robím kroky, aby moje deti v justícii nepracovali," priznal Volkai. Tvrdí, že takto chce zabrániť domnienkam, že zneužíva pôsobenie vo funkcii predsedu v prospech príbuzných.
Syn a dcéra pritom nie sú jedinými čakateľmi spájanými s osobou šéfa súdu. V konkurzoch, organizovaných v roku 2009 krajským súdom, toto miesto získala aj Dominika Šlárková, partnerka jeho syna Petra, a Michaela Füzerová, ktorá je jeho neterou.
Jedna rodina
Rovnakými úspechmi príbuzných ako Volkai sa môžu pochváliť aj iní súdni funkcionári. Na kariéru sudcu mala ako čakateľka našliapnuté Emília Guľová, dcéra podpredsedníčky Okresného súdu Košice I a Michaela Hucová, partnerka predsedu Okresného súdu Košice II Vladimíra Kotusa.
Justičný čakateľ Ladislav Bujňák je synom členky Súdnej rady Márie Bujňákovej a okresného sudcu Ladislava Bujňáka. Bujňáková, ktorá je aj dekankou košickej právnickej fakulty, má na súde ešte synovca Petra Jurka.
Zoznam dopĺňa dcéra ústavného sudcu, syn niekdajšej šéfky kancelárie Ústavného súdu, dcéra bývalého košického sudcu aj dcéra a manželka sudcov z ďalších východoslovenských súdov.
Pod kontrolou verejnosti
„Tento počet indikuje, že to nemôže byť náhoda. Preto zavádzame výberové konania na sudcov, ktoré bude môcť každý občan sledovať od začiatku do konca, aby sme mali garanciu, že nikto nebol uprednostňovaný," hovorí ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ).
Okrem účasti verejnosti na výberoch sudcov novela sudcovského zákona počíta so zverejnením žiadostí a životopisov uchádzačov, zoznamu im blízkych osôb z justičného prostredia, aj zverejnenie zápisnice z konkurzu. Vo výberovej komsii nemajú byť len sudcovia a členovia Súdnej rady, ale aj ľudia z akademického a neziskového prostredia, aj z iných právnických profesií.
„Neupieram právo rodinným príslušníkom sudcov, aby sa uchádzali o pozíciu sudcu, ale mám záujem na tom, aby o ňu súťažili a aby aj iní mali rovnakú šancu ako oni," povedala Žitňanská.
Šéf súdu: Je to vec ministerstva
Volkai si nemyslí, že tieto zmeny navrhlo ministerstvo spravodlivosti kvôli podozreniam, že výbery čakateľov boli zmanipulované v prospech príbuzných sudcov aj na jeho súde. „Je to vecou ministerstva a vlády s akou koncepciou, pokiaľ ide o súdnictvo, prichádza," povedal.
O rodinkárstve pri výbere justičných čakateľov otvorene prehovorilo 21 sudcov, keď vlani v marci ohlásili iniciatívu Za otvorenú justíciu. Vyslovili podozrenie, že uchádzači s rodinnými väzbami na ľudí z justície vedia dopredu odpoveď na nepodstatnú otázku v teste, alebo sú testy v ich prospech vypĺňané dodatočne.
rok
Poznámka
Za iný svet
Dozvedieť sa názor justičných čakateľov na to, že ministerstvo spravodlivosti ruší ich miesta, je ťažké. Na otázky (tí z košického súdu) neodpovedajú. Jediné spoločné stanovisko čakateľov zo všetkých slovenských súdov hlása, že novela sudcovského zákona je protiústavná.
Keď členovia tohto VIP klubu (ako ich nazval na rokovaní ústavnoprávneho výboru poslanec Krnáč z SaS) hovoria o porušení svojich ústavných práv, tak zabúdajú na to, že tieto práva sú univerzálne a ich nositeľmi boli aj ostatní, ktorí sa konkurzov na čakateľov zúčastnili.
Uprednostňovanie rodinných príslušníkov sudcov znamenalo porušenie ich práv, aj keď preto, že o týchto praktikách dobre vedeli, ale mlčali, si nezaslúžia obhajobu. Diskrimináciu pri obsadzovaní sudcovských miest nevidí ani prezident Gašparovič, ktorý výhody týchto vyvolených bráni, hoci tak s obľubou opakuje, že je prezidentom všetkých občanov.
Žitňanskej novela sčasti zasahuje tú časť našej spoločnosti, v ktorej sa dá všetko vybaviť, lebo každý každého pozná, každý každému je za niečo zaviazaný a reálne sa vždy rozhoduje v zákulisí. Rýchly prestup syna šéfa súdu na prokuratúru sa zdá byť len ďalším prejavom tohto sveta väzieb, vplyvov a kontaktov, ktorý dostal jeden úder, ale vážnejšie mu to nemôže uškodiť.
Ľuďom z tohto sveta, ktorí „podnikajú kroky", aby sa ich deti dostali na štátom dobre zaplatené miesto, netreba obviňovať z rodinkárstva, protekcie ani zo zneužívania ich postavenia. Skôr im patrí „poďakovanie" za to, že aj tým, ktorí nie sú práve priaznivcami tejto vlády, jasne ukazujú, aké sú pomery vo vnútri justície a aká potrebná je preto jej zásadná reforma.
A čerstvým príkladom z Košíc aj to, že po súdnictve je hneď na rade prokuratúra. Takto nám dávajú nádej na iný, lepší svet.
Roman Rokytka
Výhody sudcov a prokurátorov
Sudca aj prokurátor sa do funkcie menuje doživotne
Priemerný plat sudcu aj prokurátora je 2 234 eur.
Plat sa im zvyšuje každoročne podľa vývoja priemernej mzdy v národnom hospodárstve.
Okrem toho dostávajú rôzne príplatky, náhrady a odmeny.
Zo zákona im patrí 13. a 14. plat vo výške funkčného platu.
Odchodné majú až do výšky desaťnásoboku základného platu.
Príplatok k dôchodku 0,8 percenta zo základného platu za každý rok výkonu funkcie.
Týždenná preventívna rehabilitácia raz ročne na náklady štátu pre starších ako 45 rokov.
rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári