KOŠICE. V aktuálnom spore ide o dve investície. Na rekonštrukciu Dómu sv. Alžbety bolo určených viac ako päť miliónov eur, na opravu krásňanského kaštieľa 1,3 milióna.
Po voľbách a výmene vedenia magistrátu sa sumy investícií menili. Posledné čísla oprave Dómu skresali 3,2 milióna eur, kaštieľ si ale polepšil takmer dvojnásobne, pri investičnom projekte stojí suma 2,4 milióna eur.
Politický obchod?
Figeľovci kritizovali presun peňazí v prospech politických obchodov. „Na jednej strane vládnuca väčšina, na druhej nezávislý poslanec z Krásnej. Ak sa pozriem na sumu, ktorá sa uberá z Dómu a na fakt, koľko turistov denne okolo neho vidíme, nie je to o politike? Čo je viac: najvýchodnejšia gotická pamiatka alebo zavďačiť sa za ústretovosť?“ pýta sa krajský šéf KDH Ján Dečo.
Poslanci sa vedenia radnice pýtali na vývoj investícií pre tieto dve pamiatky. Viceprimátor Ladislav Lazár (Smer) podotkol, že oprava kaštieľa v Krásnej sa Bruselu zdôvodňuje jednoduchšie ako obnova Dómu.
Dečo: Stavia si pomník
Podľa Deča sa z EHMK robí politika. „Mesto kultúry nie je pre politické strany, ale pre Košice a Slovensko. Politikum v Krásnej je. Kaštieľ bol síce zaradený od začiatku, ale keď Brusel schválil na investície podstatne menší balík, skresávali sa jednotlivé projekty a Krásna chce pôvodnú sumu.“
Hovorí aj o návrhu z minulosti, o vyradení kaštieľa zo zoznamu investícií. „Nie preto, že by niekto chcel dehonestovať úroveň kaštieľa alebo mal niečo osobné proti Krásnej či Kažimírovi, ale preto, že keď sa vo výraznej miere redukuje tak veľký projekt, niektoré veci musia vypadnúť. Ale keď došlo k zmene po voľbách, Kažimír si uvedomil svoju politickú cenu pre túto koalíciu a mohol si postaviť hlavu. Všetkým ostatným investíciám okrem kaštieľa bola krátená suma. Je to legitímne? Podľa mňa nie,“ myslí si Dečo a hovorí o spojení s Kažimírovým hlasovaním v mestskom parlamente.
„Podľa mňa je to jeho pomník pre Krásnu. Okolo kaštieľa som prešiel x–krát, chodil som tam s deťmi na prechádzky. Je to pamiatka, ktorá si zaslúži starostlivosť, ale nemôžeme to predsa porovnávať s košickým Dómom,“ dodal Dečo, ktorý Kažimíra vystriedal po jeho odchode zo strany vo funkcii mestského šéfa KDH.
Kažimír: Dečo útočí na vlastných
Bývalý dlhoročný starosta Krásnej odmieta spájanie výšky investície so svojím hlasovaním v zastupiteľstve. „Nie je to politický obchod. Moje hlasovania súvisia predovšetkým s mojím presvedčením o správnosti podpory jednotlivých predkladaných riešení v prospech obyvateľov mesta.“
Zdôrazňuje, že je to jeden z najkrajších klasicistických kaštieľov na Slovensku. Na záchranu kaštieľa založila v minulosti samospráva spolu s farským úradom neziskovú organizáciu. Tá má prenajatý kaštieľ na 30 rokov a pozemky na 50 rokov.
Kažimír hovorí, že na rekonštrukciu kaštieľa boli od začiatku vyčlenené dva milióny eur. „Po mojom odchode z KDH a nástupe Rudolfa Bauera za splnomocnenca primátora pre EHMK sa začali snahy KDH o vyčiarknutie tohto projektu a národnej kultúrnej pamiatky z investičných projektov. Prednosť mala dostať megalomanská stavba amfiteátra za 30 miliónov,“ hovorí Kažimír.
„Dečo nehovorí pravdu, svojím útokom na kaštieľ útočí na starostu za KDH (Vladimír Saxa) v Krásnej a vlastníka kaštieľa, ktorým je Rímskokatolícky farský úrad v Krásnej,“ tvrdí Kažimír. „Je mojou povinnosťou projekt priviesť do úspešného konca a predstaviť širokej verejnosti v roku 2013.“
Radnica zdôrazňuje, že výber objektov pre realizáciu investičnej časti Košíc ako mesta kultúry v roku 2013 EHMK sa uskutočnil mimo kompetencie súčasného vedenia mesta ešte v minulom volebnom období. „Akýkoľvek politický obchod v prípade investičných projektov dôrazne odmietame, rovnako ako odmietame škandalizáciu jedinečného európskeho projektu pánom Dečom,“ reagovala viceprimátorka Renáta Lenártová (Most).
Kolcun: Magnet na turistov
Známy turistický sprievodca a organizátor populárnych potuliek Milan Kolcun zdôrazňuje, že Dóm je pre turistov najväčším magnetom a bežní turisti nebudú hľadať kaštieľ v Krásnej.
„Dóm je jednoznačne dôležitejší ako kaštieľ. Je to významná pamiatka a každoročne rastie počet jeho návštevníkov, aj napriek tomu, že vstupné trochu zdraželo. Turisti zo zámoria sú z neho hotoví, pretože v čase jeho stavby neboli ešte objavení. Keď sa ešte napríklad zrekonštruuje, sprístupní a spropaguje unikátny labyrint schodísk vnútri južnej veže, bude to veľká atrakcia. Dlho bola najžiadanejšou potulkou téma Židovské Košice, už ju predbehla potulka Dómom. Je stále nedocenený, treba dokončiť jeho rekonštrukciu, pretože má stále čo ukázať.“
Fakty
Rekonštrukcia Dómu sv. Alžbety
Pozostáva z opravy severnej fasády, kde sa počíta s komplexným reštaurovaním a výmenou kameňa, reštaurovaním brán a vitráží. Na západnom priečelí by sa mali vymeniť poškodené oporné piliere a na južnej veži zreštaurovať steny.
„Celkové náklady na kompletnú rekonštrukciu Dómu sú predpokladané vo výške 10 miliónov eur. Z navrhovanej sumy 5 miliónov eur sa zrekonštruujú len najzákladnejšie a najpoškodenejšie časti Dómu sv. Alžbety,“ písalo sa v správe vlani.
Kaštieľ v mestskej časti Krásna - Jeho súčasný stav je mimoriadne narušený a zbavený mnohých detailov aj staršej prístavby. Oprava preto počíta s jeho celkovou opravou, až po reštaurátorské práce na freskách.
jog
Glosa
Ako sa krásnianský kaštieľ symbolom Košíc stal
Tento poznáte? Príde turista do Košíc, prejde sa Hlavnou a znudený sa pýta v informačnom centre: Kde máte ten kaštieľ?!
Teraz je síce jalový, ale v roku 2013, keď bude z centra ku kaštieľu chodiť kyvadlovka každú štvrťhodinku, to bude bežná scéna.
Metská časť Krásna je na úplnej periférii Košíc a okrem autobusu, štrkoviska a močiara má aj klasicistický kaštieľ. Okrem toho má však hlavne exstarostu Mareka Kažimíra (ex KDH, nezávislý, smer pozitív), ktorý je v súčasnosti mestským poslancom.
A to v parlamente, kde má vládnuci Smer s Mostom tesnú väčšinu nad stále slabnúcou pravicou a každý piaty poslanec je bez politického trička. Desať nezávislých poslancov je napriek rýchlemu fiasku (práve Kažimírov nápad) založiť silný poslanecký klub, rozhodujúcim hlasom.
Je mojou povinnosťou projekt priviesť do úspešného konca a predstaviť širokej verejnosti v roku 2013, hovorí Kažimír. A napriek mnohým škrtom a čarovaniu so sumami pri jednotlivých akciách, to má kaštieľ skvele našliapnuté.
Od počtu hlasovaní v „bielom dome“ môže závisieť, či pri kaštieli vyrastie versaillská záhrada a či sa Dóm v roku 2013 dočká výmeny jedného vitrážového okna. K tomu, že sa bude zoškrabávať pozlátko z jeho barokovej kupoly aby bolo na výmenu kaštieľnych dverí by v ideálnom prípade nemalo dôjsť.
Politický biznis? Skôr trápno-smiešne škriepky ilustrujúce pomery v lokálpolitike. V kuloároch košických figeľovcov sa hovorí o tom, že Kažimír si zaradenie kaštieľa vydupal ešte od exprimátora a exspolustraníka Knapíka. Či a za čo, vedia oni.
Všetko by bolo jednoduchšie, keby bol býval Kažimír hlavou Starého Mesta. Očakávané búrlivé spory o tom, či od roku 2013 bude na oficiálnych fotkách Košíc namiesto okukaného Dómu krásniansky kaštieľ, nemuseli vzniknúť.
Jana Ogurčáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári