Za posledných päť rokov došlo v nelegálnej osade zvanej Moňov potok pri výpadovke z Košíc na Prešov k úmrtiam troch trojmesačných detí, štvormesačného syna tam bodla nožom vlastná matka a hluchonemý syn pichol otca nožom do hrudníka. V lokalite už celé roky žije bez zdroja pitnej vody či elektriny 30 ľudí, z toho 14 detí. Takto strávili aj tieto Vianoce.
KOŠICE. Situácia v tejto časti mesta je priam desivá. Každý, kto prechádza okolo Moňovho potoka, môže vidieť zdevastované bývalé záhradkárske chatky, okolo nich sa povaľujú kopy odpadkov, medzi nimi behajú psy a malé deti.
Obyvatelia osady, ktorí tam žijú v hrozných hygienických podmienkach, nám potvrdili, že vodu na varenie či umývanie detí si nosia z potoka, drevo na kúrenie berú, kde sa dá.
„Chodíme na neďaleké sídlisko Ťahanovce, tam sa pri kontajneroch vždy nájde niečo na kúrenie, ale i na jedenie,“ povedala nám Monika, ktorá býva v jednej z chatiek už niekoľko rokov. „Chodia sem aj zo sociálky, ale vždy sa iba niečo opýtajú, popozerajú a idú preč.“
Podľa hovorkyne košického magistrátu Martiny Viktorínovej, mesto má vraj záujem postupne riešiť všetky nelegálne osady na území mesta, momentálne by ich malo byť asi 15. Dokopy v nich žije niekoľko sto ľudí, z toho v niektorých osadách je viac ako polovica detí.
„Riešenie situácie však prekračuje rámec finančných, technických, ale i legislatívnych možností mesta. Tak ako ani iné mestá, ani mesto Košice nedokáže definitívne vyriešiť situáciu v osadách bez efektívnej pomoci štátu,“ uviedla Viktorínová.
Keďže v chatkách na Moňovom potoku býva aj 14 prevažne školopovinných detí, opýtali sme sa, či niekto kompetentný sleduje ich školskú dochádzku.
„Vo všetkých lokalitách sú vykonávané pravidelné monitoringy terénnymi sociálnymi pracovníkmi mesta.“
Kritická situácia je aj v ďalšej osade – za teplárňou pri Nižných Kapustníkoch v mestskej časti Nad jazerom. Pred dvoma rokmi tam v rozpätí dvoch týždňov zomreli štyri deti. Dve zhoreli v chatrči, kde ich fetujúci rodičia nechali samé, ďalšie dievčatko zamrzlo a štvrté dohrýzli na smrť potkany.
Pracovníci košického Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) vlani a predvlani zabezpečili odobratie z chatrčí osadníkov takmer 80 detí, bezprostredne ohrozených na zdraví a životoch.
Problémy osád sú takmer všade rovnaké
- na území mesta vznikli v bývalých záhradkárskych lokalitách, keď ich obsadili neprispôsobiví občania.
- nachádzajú sa na nevysporiadaných pozemkoch, prípadne tam sú nejasné vlastnícke vzťahy.
- osadníci vytvárajú nelegálne skládky odpadov, je tam množstvo hlodavcov.
- žijú vo veľmi zlých hygienických podmienkach, často bez vody, tepla, elektriny.
- načierno odoberajú vodu, elektrinu.
- mnohí majú trvalý pobyt mimo Košíc.
- veľká úmrtnosť detí.
- vysoká kriminalita, mnoho drogovo závislých.
sam
Moňov potok. Problémy s osadníkmi sú tam už celé roky. Foto: judy
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári