Zväz núka Košiciam Národné tenisové centrum

Národné tenisové centrum. Na viac ako dvoch hektároch by mohlo vyrásť až 17 kurtov.
Národné tenisové centrum. Na viac ako dvoch hektároch by mohlo vyrásť až 17 kurtov. (Autor: vizualizácia STZ)
Sportnet|23. mar 2012 o 00:00

V najväčšej košickej mestskej časti chce Slovenský tenisový zväz vybudovať Národné tenisové centrum.

V najväčšej mestskej časti chce Slovenský tenisový zväz vybudovať Národné tenisové centrum. To by malo slúžiť mladým talentom, ale aj širokej verejnosti. Stáť má najmä na pozemkoch štátu, ktoré by odkúpilo mesto alebo mestská časť za zlomok trhovej ceny.

KOŠICE. Ešte vlani oslovil Západ Slovenský tenisový zväz (STZ) s ponukou výstavby športového centra. Samospráva vytypovala lokalitu nad Popradskou ulicou pri tenisových kurtoch.

((piano))

Neudržiavaný pozemok, ktorý bol v minulosti využívaný ako futbalové ihrisko, vlastní štát (Obvodný úrad v Košiciach). Druhé, menšie územie vlastní mesto. Mestská časť požiadala Obvodný úrad o prevod za symbolickú cenu alebo bezodplatne.

Prebehli už aj rokovania s ministerstvom financií. Jeho súhlasom je podmienený prevod aj zníženie jeho ceny.

Podľa znaleckého posudku je cena pozemku 2 650 000 eur, no podľa rezortu financií ju možno znížiť na 10 percent (265– tisíc eur), pokiaľ bude nehnuteľnosť využívaná na všeobecne prospešné služby.

Slovenskému tenisovému zväzu lokalita vyhovuje. „Ak pozemky prejdú samospráve, vytvorí mesto a mestská časť so STZ obchodnú spoločnosť a môže začať realizácia,“ hovorí starosta Západu Rudolf Bauer (KDS).

Rozhodne mesto

Bauer vidí dve možné námietky. „Od aktivistov, že chcú zachovať zelenú plochu. Druhá môže prísť od obyvateľov rodinných domov. Medzi zástavbou a halou je priestor, dá sa oddeliť zelenými stenami, mesto vie regulovať zvukové podmienky. No bez jeho finančnej spoluúčasti sa to nedá zrealizovať.“

Jan Jakubov (Smer) si myslí, že projekt nie je zlý, ale má niekoľko úskalí. „Je tu otázka futbalového ihriska, ktoré bolo v minulosti využívané, treba to doriešiť majetkovoprávne a zistiť, ako budú reagovať susedia z radovej výstavby, sú na to dosť citliví.“

Pripomenul, že v minulosti bol problém so susednými kurtami, ktoré sú len niekoľko metrov od paneláku. „Prináša to aj diskomfort ako hluk a prach.“

Podľa poslanca Stanislava Kočiša (Most–Híd) je v metropole východu liaheň mladých tenistov. „Máme tu juniorskú majsterku Európy Janu Čepelovú. Napriek tomu, že má doma zázemie, chodia trénovať do Bratislavy.“ Miestne zastupiteľstvo zámer podporilo.

Starosta: Je to reálne

Bauer hovorí, že zohnať 265 000 eur na pozemok by nemal byť veľký problém. Spolupracovať chce na tom mestská časť spolu s mestom.

„Obvodný úrad nás informoval, že cena by mohla byť aj nižšia, dá sa o nej ďalej rokovať. 265–tisíc eur je relatívne málo peňazí z pohľadu investície za rádovo 20 miliónov eur.“

Približne na tomto mieste sa v minulých rokoch hovorilo o vybudovaní aquaparku, ten však ostal len na papieri.

„Tam neboli pozemky, nebol investor, je to neporovnateľne reálnejší projekt. V našej mestskej časti by vzniklo jedinečné športové centrum. Je to výhodné pre celé mesto.“

Podľa neho už treba urobiť len dva kroky. Dohodnúť sa s mestom či to podporí a za výhodnú cenu kúpi pozemok od štátu a vytvoriť obchodnú spoločnosť.

Realizácia, výstavba a prevádzka už je na strane partnera. Bauer sa vo veci stretol s radnými minulý týždeň, ďalšie stretnutie je naplánované aj na najbližšie dni.

Radnica: Projekt sme nevideli

Vedenie mesta tvrdí, že podporí všetky projekty, ktoré nie sú proti vôli občanov, majú kompletne vyriešené financovanie a sú verejne prospešné.

„Mestská časť nám dala iba predbežnú informáciu, ale v tejto chvíli je to v rovine vízií. Nevideli sme žiadny konkrétny projekt s finančným a časovým harmonogramom a podľa našich informácií neprebehla ani diskusia s verejnosťou,“ reagovala hovorkyňa mesta Martina Viktorínová.

Podľa aktivistu Ladislava Rovinského je zásadné, či sa niekto pýtal na názor obyvateľov, ktorí žijú v okolí.

„Neviem si predstaviť, ako sa ich to dotkne, treba sa ich spýtať skôr, ako sa to pohne. Pokiaľ vyjadria svoj súhlas, nie je to žiadny problém. Na jednej strane držím palce, aby Košice taký stánok mali, na druhej som po košických projektoch, ako bol futbalový štadión pre MFK Košice, kde mesto tiež vložilo svoj pozemok a niekto iný ho využíval, veľmi opatrný.“

ico

Plány Slovenského tenisového zväzu

Anička vs Popradská
Národné tenisové centrum v Bratislave má podľa generálneho sekretára STZ Igora Moška jednu slabinu.
„Sťahujeme najväčšie talenty z celého výhodného Slovenska do Bratislavy. Sociálne to nie je najšťastnejšie, s mládežníkom musí cestovať rodina, čo je aj ťažké, taktiež keď 15–ročný talent odíde od rodiny. Chceme to proporčne rozdeliť, do bratislavského centra by chodil západ a stredné Slovensko, do Košíc celý východ. Na východe je veľa talentov, preto to má zmysel “

Prevádzka by bolo rozdelená na dve časti. Dopoludnia a popoludní do 16. hodiny by priestory slúžili deťom a dorastu, budúcim reprezentantom Davis Cupu a Fed Cupu.

Náklady by za nich platil STZ. Prevádzkové náklady by boli pokryté využitím od 16. do 22. hod., keď by slúžili športovej verejnosti.

Momentálne pracujú tenisti s dvoma alternatívami. V minulosti totiž mali záujem o Aničku, tam sú však už roky problémom nevysporiadané pozemky.

„Na Aničke by stačila rekonštrukcia, je tam infraštruktúra aj pekné dvorce. Sú tam však súdne spory, ak by sa vyriešili, presmerovali by sme tam našu investíciu. Je to však už asi sedem rokov, nechceme čakať donekonečna,“ hovorí Moška.

Druhou alternatívou je Popradská. „Sú to dve rovnocenné alternatívy. Verím, že sa rýchlo rozhodne. Košice by si taký športový stánok zaslúžili, v súčasnosti je málo subjektov, ktoré investujú do športu, náš projekt je skôr spoločenský, nie komerčný,“ dodal Igor Moška.

jog

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Zväz núka Košiciam Národné tenisové centrum