Firmy svoje odmeny dostali. Obstarávania pokazili. Eurofondy padli.
KOŠICE. Vyše štyri milióny eur z eurofondov už malo mesto schválené na rekonštrukcie troch základných škôl – Tomášikova na Severe, Kežmarská 28 na Západe a Krosnianska 2 na Furči.
Nič nebude. Ministerstvo nedá Košiciam ani cent. Môžu za to zlé obstarávania.
Podľa radnice ministerské kontroly ukázali, že verejné obstarávania na dodávateľov opráv škôl boli pripravené neprofesionálne.
„Obstarávania pripravovali externé firmy, ktoré zazmluvnilo bývalé vedenie mesta. S týmito firmami nechceme v budúcnosti spolupracovať,“ uviedla hovorkyňa magistrátu Martina Viktorínová.
S vrátením peňazí nerátali
Za prípravu obstarávaní zaplatilo mesto firmám S. B. Development (Bratislava), Promonta a Engel (obe Vrútky) spolu takmer 6-tisíc eur.
„Zmluvy podpísané bývalým vedením neobsahovali možnosť vrátenia finančných prostriedkov za neúspešné obstarávania. Zvažujeme však všetky možnosti vrátenia peňazí,“ hovorí Viktorínová.
Firmy sme kontaktovali telefonicky i e-mailom. Nereagovali. Nevyjadril sa ani exzástupca riaditeľa magistrátu zodpovedný za eurofondy Vladimír Šalitroš (SDKÚ): „Som zaneprázdnený.“ Prečo obstarávania nerobila radnica, ale zverila ich firmám, nevysvetlil.
Firmy ponúkajú, že „vybavia“
„Skúsenosti naznačujú, že buď samosprávy nemajú kvalifikovaných ľudí alebo firmy ponúkajú, že vďaka kontaktom vedia veci 'vybaviť'. Ponúkajú komplexné služby vrátane prípravy projektov, žiadostí o eurofondy i verejných obstarávaní, pričom zákazku napríklad na stavebné práce potom neraz získa blízka firma,“ tvrdí Ivan Kuhn, analytik Konzervatívneho inštitútu, ktorý sa venuje eurofondom.
Podľa magistrátu firmy, ktoré zabezpečovali obstarávania, predtým mestu pripravovali aj žiadosti o eurofondy na modernizáciu uvedených škôl. Kuhn dodal, že medzi samosprávami je rozšírený pocit nedôvery, že bez „správnych“ kontaktov na ministerstvách majú menšie šance.
Podľa Kuhna v zmluve s firmou má byť klauzula, že ak zaviní neúspech projektu, odmenu musí vrátiť.
„Dokonca by mala byť dohodnutá aj pokuta a firma by mala byť poistená pre prípad, ak mestu spôsobí škodu. Lebo tu nejde len o odmenu vyplatenú firme za neprofesionálnu službu, ale aj o milióny z eurofondov, o ktoré pre chybu firmy prídu. V inej krajine by mesto od firmy vymáhalo odmenu i odškodné.“
Radnica potvrdila, že preverujú aj možnosť vymáhať ušlé 4 milióny.
Nezrovnalosti, prepojenia
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka ako riadiaci orgán regionálneho operačného programu tvrdí, že nedostatky sa nedali odstrániť a obstarávania nemohli akceptovať.
„Za obstarávanie zodpovedá mesto. Pre porušenie zákona vo všetkých troch projektoch nemôže dôjsť k realizácii,“ vyjadril sa Juraj Kadáš z ministerstva.
Napríklad súťaž na firmu, ktorá mala rekonštruovať Kežmarskú, bola od roku 2009 vyhlásená až štyrikrát. Štyrikrát ju zrušili, naposledy začiatkom tohto roka.
Hoci obstarávanie na Kežmarskej zabezpečovala spoločnosť Engel a na Krosnianskej Promonta, tak ako kontaktná osoba bola pri oboch uvedená i bratislavská firma S. E. G. Tá je personálne prepojená s S. B. Development, ktorá obstarávala pre zmenu na Tomášikovej. Engel je zas personálne prepojený s Promontou.
Na Tomášikovej museli pre nezrovnalosti zrušiť dve súťaže. Ministerstvo od zmluvy o dotácii odstúpilo, hoci mesto žiadalo výnimku, aby o eurofondy neprišlo. Pri Kežmarskej a Krosnianskej ministerstvo zmluvu ani nepodpísalo.
Napríklad na Krosnianskej rezort vytkol, že úspešný uchádzač nepredložil technickú špecifikáciu tovaru, technická správa ako súčasť výkazu výmer na ocenenie výpočtovej techniky obsahovala konkrétne značky výrobkov a stavebné práce obstarávali spolu s nákupom vnútorného vybavenia.
Len nutné opravy
Budovy košických základných škôl majú aj cez 30 rokov, niektoré sú v havarijnom stave, majú veľké úniky tepla, staré okná ohrozujú zdravie detí.
Malo ísť o komplexné rekonštrukcie zahŕňajúce napríklad zateplenie, vstupy a toalety pre imobilných, výmenu elektroinštalácie, podláh, nové okná, ventily na radiátoroch i laboratóriá, opravy kanalizácie či výmeny schodiskového zábradlia.
„V týchto školách sa budú môcť robiť iba nevyhnutné opravy, keďže v rozpočte mesta nie sú peniaze na rozsiahle rekonštrukcie,“ povedala Viktorínová s tým, že budú sledovať nové možnosti čerpania eurofondov na modernizácie škôl a ak vyjdú výzvy, opäť sa prihlásia.
Kauzy okolo eurofondov
Mesto príde o 6,5 milióna eur
So 4 miliónmi, ktoré na školy nedorazia, prídu Košice spolu už o 6,5 milióna v kauzách okolo eurofondov z čias bývalého vedenia mesta.
433-tisíc - Tender na externé poradenstvo pri spracovaní projektu na kúpu autobusov MHD z eurofondov vyhrala v roku 2009 firma, ktorá nebola najlacnejšia, a dostala odmenu 433-tisíc eur, ktorú v súťaži nepýtala, tvrdí polícia. Pre machinácie pri verejnom obstarávaní stíhajú exprimátora Františka Knapíka (KDH), bývalého úradníka magistrátu i ľudí z bratislavskej firmy, hrozí im 7 až 12 rokov. Od ministerstva ešte hrozí mestu aj pokuta vyše 2,3 milióna eur.
1,1 milióna - Na rekonštrukciu ZŠ Považská malo mesto schválených skoro 1,1 milióna z eurofondov. Nepríde ani cent. Dokumenty pripravovala externá firma, zmluvu podpísal exprimátor, no až po začatí prác sa zistilo, že v projekte bola výmena okien bez montáže a vysprávok, zateplenie bez sokla, chýbali odkvapy či prístavba telocvične. Ministerstvo zmeny neschválilo, nič nepreplatí. Na škole mesto dorába len nutné veci za 380-tisíc z úveru.
928-tisíc - Mesto musí zaplatiť ministerstvu životného prostredia takmer 930-tisíc ako sankciu 25 % z dotácie z eurofondov, ktorú získalo na výstavbu kompostárne v Bernátovciach. Problémom sú podľa ministerstva diskriminačné podmienky v obstarávaní mesta z roku 2009. Ako jediná dala ponuku firma Eurovia a vyhrala. Noví radní dali trestné oznámenie pre machinácie, dlh chcú vymáhať od vinníka.
jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári