Sme.sk | Košický Korzár | Spravodajstvo | Osem miliónov z Únie pre Lunik IX možno nebude

Osem miliónov z Únie pre Lunik IX možno nebude

Vydané 18. 4. 2012 o 0:00 Autor: Jaroslav Vrábeľ

Kedy, koľko a či vôbec niečo dostanú Košice z ôsmich miliónov z eurofondov na Lunik IX, je neisté. Bilancia za dva roky je nula eur.

KOŠICE. Školská koncepcia Košíc, ktorú 23. apríla prerokujú poslanci, odporúča rozšíriť budovu najväčšej základnej školy v meste i na Slovensku - ZŠ Podjavorinskej na Luniku IX.

Je preplnená. Má kapacitu 880 detí a 34 tried. Realita je 1 119 žiakov a 56 tried.

Prístavbu školy už rieši jeden z piatich zámerov „Lokálnej stratégie komplexného prístupu pre Lunik IX a Demeter“.

Žiadosť mesta o podporu ešte v máji 2010 schválila komisia úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Rozpočet schválenej košickej stratégie je 8,3 milióna eur, 95 % má prísť z eurofondov.

Prešli dva roky, zmenilo sa vedenie mesta a Košice stále nezískali na Lunik IX ani cent.

Referát projektov EÚ na magistráte tvrdí, že pôvodný obsah stratégie sa nenapĺňa: „Nenaplnením celého zámeru je, že rekonštrukcia a prístavba ZŠ nebude riešená v rámci tejto stratégie. Zároveň je nejasná vízia realizácie nadväzujúcich projektov.“

Neistých osem miliónov

Podľa hovorkyne mesta Martiny Viktorínovej čakajú na konkrétne výzvy, až v nich môžu definitívne získať eurofondy. „Nemožno teda ešte povedať, ktorá aktivita bude realizovaná a v akom objeme.“

Stratégia má 3 stavebné a 2 neinvestičné projekty. Tri milióny eur na rozšírenie školy sa dajú získať v regionálnom operačnom programe (ROP). „Podľa harmonogramu na rok 2012 sa však s podobnou výzvou momentálne neuvažuje,“ tlmočí aktuálne informácie mesta Viktorínová.

Ďalším projektom mesta je rozšírenie služieb a výstavba nového komunitného centra pre sociálnu prácu na Luniku IX za asi 1,5 milióna eur. Výzva už bola vyhlásená. „Ale maximálna možná výška dotácie je aspoň 5-krát nižšia, ako má mesto schválený zámer.“

Tretí projekt patrí pod životné prostredie s možnosťou dotácie tri milióny eur. Mesto na Luniku IX ráta s vybudovaním zberného miesta, zlepšením nakladania s odpadom a environmentálneho povedomia i s pracovnými miestami pre Rómov.

Radnica tvrdí, že do výzvy sa nemohla zapojiť, lebo riešila vrátenie časti eurofondov za projekt kompostárne pre problémy po bývalom vedení.

Projekt posilnenia terénnej sociálnej práce na Luniku IX podalo mesto do výzvy, kde možno získať 500-tisíc eur. „Výzva bola zrušená,“ vraví hovorkyňa.

Projekt na ďalších 500–tisíc „Skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu pedagóg – žiak - rodič“, vrátane prekonávania komunikačnej bariéry či vytvárania pozitívnej školskej klímy, mestu neschválili. Skúša to ešte v 2. kole.

Halenár pochybuje

Mestský poslanec Alfonz Halenár (nezávislý) je skeptik: „Možno sa niekto v Košiciach teší na veľa peňazí z eurofondov. Podobne ako s EHMK mám pochybnosti, koľko z toho sa na Lunik IX aj reálne dostane a konkrétne mu i pomôže.“

Mestský poslanec z Lunika IX Tibor Gábor (SMK) si nie je istý, načo stavať nové komunitné centrum, keď jedno už tam mesto má.

Ďalšie projekty kvituje: „Napríklad školu treba zväčšiť, aby sa tam naraz zmestili všetky deti, aby už nemali dvojzmenné vyučovanie a neboli ráno na ulici. Mesto by malo v rámci tých projektov zamestnať čo najviac Rómov zo sídliska.“

Úrad: Priskoro hodnotiť

Eurofondový rámec na projekty komplexného prístupu k rómskym komunitám ráta s prerozdelením 200 miliónov eur. Komisia úradu rómskeho splnomocnenca schválila stratégie 150 obciam. Peniaze majú žiadať vo výzvach.

Podľa Ivety Duchoňovej z úradu splnomocnenca je predčasné hovoriť o neúspešnosti Košíc. „Doteraz sa nezrealizovali relevantné výzvy, okrem jednej.“

Hlavné správy

Z DOMOVA

Spoplatnený obsahKričali, že ide o policajnú akciu a aby vystúpil z auta (svedectvo o únose Kováča ml.)

Michala Kováča ml.a Oskara Fegyveresa, bývalého príslušníka SIS spojila akcia, ktorá hanebne vstúpila do slovenských dejín ako únos prezidentovho syna.

Z DOMOVA

Spoplatnený obsahSlovensko je obsypané hriechmi priemyslu

Proti starým skládkam budeme bojovať minimálne štvrť storočia. Potrebné sú miliardy eur.

EKONOMIKA.SME.SK

Spoplatnený obsahStavali štadión Poórovi, chcú aj Kmotríkovi

Vláda stále čaká na radu, čo s národným futbalovým štadiónom.

TECH.SME.SK

Spoplatnený obsahČo ak nájdeme tmavú hmotu? Zmení to náš svet

Stovky fyzikov pátrajú po exotickej substancii, ktorá vo vesmíre prevažuje, ale nie je ju vidno.

ZŠ Podjavorinskej - najväčšia na Slovensku. Za 3 milióny eur ju majú ešte rozšíriť.

ZŠ Podjavorinskej - najväčšia na Slovensku. Za 3 milióny eur ju majú ešte rozšíriť.

Foto: Ilustračné foto: Veronika Janušková

najčítanejšie
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
ANKETA