Sme.sk | Košický Korzár | Spravodajstvo | Demolácia Lunika IX má pokračovať

Demolácia Lunika IX má pokračovať

Vydané 21. 5. 2012 o 0:00 Autor: Jaroslav Vrábeľ

Na Luniku IX majú demolovať ďalší „vybývaný“ blok. Búranie rómskeho sídliska stojí už milión eur. Na rozdiel od bytov ľudí neubúda.

KOŠICE. Sumu 250-tisíc eur vyčlenili poslanci v tohtoročnom rozpočte na demoláciu ďalšieho zdevastovaného bytového domu na Luniku IX. Obyvatelia narušili statiku, ohrozuje zdravie a životy.

V rokoch 2008-10 dala radnica 820-tisíc eur za zbúranie troch domov so 100 bytmi na Hrebendovej a Podjavorinskej.

So štvrtým za 250-tisíc je to spolu vyše milióna eur. Za takú sumu by sa napríklad dala kompletne zrekonštruovať a vynoviť jedna celá základná škola.

Radnica v minulosti argumentovala, že oprava starých domov na Luniku IX by vyšla drahšie ako búranie a stavba nových: „V rámci riešenia sociálneho bývania je navrhnutá postupná  asanácia najdevastovanejších domov a výstavba nízkoštandardných.“

Vyberajú ktorý, je z čoho

Zrelých na zbúranie je viac domov. Ktorý padne, mesto tají. „Otázky k prípadnému búraniu domu na Luniku IX sú predčasné, žiadny oficiálny zámer zatiaľ schválený nebol,“ reagovala hovorkyňa magistrátu Martina Viktorínová.

Rozpočtová položka sa volá asanácia domu na Luniku IX. Podľa hovorkyne tých 250–tisíc nie je viazaných na Lunik IX, možno ich použiť i na búranie inde v meste.

Mestský poslanec a zároveň zamestnanec Bytového podniku mesta Košice Miloš Ihnát (Smer) tvrdí, že je to len otázka času: „Podľa statických posudkov viaceré domy musia byť asanované. Nik nechce byť zodpovedný za to, ak by sa tam niekomu niečo stalo.“

Mestský poslanec z Lunika IX Tibor Gábor (SMK) o búraní vie: „Bývalého riaditeľa BPMK (Lehotzkého nedávno nahradil Jankura – pozn. red.) som sa pýtal, ktorý dom pôjde dole. Mám isté informácie, ale kým to nie je na 100 %, nechcem vyvolať paniku.“

Každý ďalší rok 30 dole?

Podľa plánov do roku 2014 ráta radnica každý rok so zbúraním 30 bytov. Okrem toho doručil BPMK už vyše sto rodinám bez nájomných zmlúv na Luniku IX výzvy na vypratanie.

Mesto tvrdí, že kto chce ostať, musí vyrovnať nedoplatky a podpísať novú zmluvu, inak musí preč a nájsť si iné bývanie.

Hrozí, že niektorí skončia ako bezdomovci v nelegálnych osadách. Pri predchádzajúcich demoláciách BPMK deklaroval, že všetkým z búraných bytov zaistili náhradné bývanie inde na sídlisku.

„Viacerých presťahovali do jedného bytu s inými rodinami. Niektorí pre hygienické podmienky a medziľudské vzťahy sami odišli. Časť šla asi do zahraničia, ďalší sa možno potulujú po Košiciach, či bývajú kdesi po chatkách. Ak necháme ľudí zo zbúraných domov rozutekať sa po meste, vyrobíme si zbytočné problémy,“ vraví Gábor.

Gábor: Treba aj stavať

Podľa Gábora ľudí na rozdiel od bytov na Luniku IX neubúda a už sa tam vzhľadom na búranie nezmestia, preto navrhuje aj stavať: „Inde na Slovensku stavajú obce napríklad z eurofondov byty Rómom, tí sa na stavbe podieľajú a majú potom k bytom vzťah a neničia ich.“

Bol by rád, ak by nové obydlia rástli aj inde než na Luniku IX. „Lepšie je robiť s menšími skupinami v rôznych lokalitách. Lunik IX, ktorý kedysi vytvorili sťahovaním neplatičov a bezdomovcov, treba preriediť, prečistiť, oživiť, dať zúfalým ľuďom nový impulz, iskru do života, chuť sa snažiť.“

V roku 2009 za bývalého vedenia postavilo mesto za 333-tisíc na Luniku IX 15 kontajnerových bytov. Pre vysoké náklady na bývanie pre elektrické kúrenie tam nik nechcel bývať.

Nakoniec ich radnica predala za 1 euro Nižnej Myšli na ubytovanie ľudí, ktorí prišli o domy pre povodne a zosuvy.

Radnica chce eurofondy

Súčasné vedenie avizuje zámer stavať byty Rómom za eurofondy cez projekt bývania marginalizovaných skupín a začlenenia ľudí z osád do spoločnosti.

Vlani projekt ministerstva pôdohospodárstva schválila vláda a priklepla 6 miliónov. Dokument ráta do roku 2015 s výstavbou 180 bytov najmä pre mladé rómske rodiny. Medzi obce, ktoré môžu od novembra 2012 žiadať dotáciu, vybrali aj Košice.

„Máme záujem o stavbu dvoch domov, spolu 24 bytov,“ uviedla Viktorínová. Podľa podmienok projektu domy musia postaviť „v širšom centre, aby nedochádzalo k priestorovému vylúčeniu marginalizovaných skupín výstavbou nájomných bytov na okraji obce“.

Podľa hovorkyne Košice ešte lokalitu nevybrali, no Rómov ako stavbárov zapojiť neplánujú.

Ďalším problémom projektu môžu byť prísne kritériá pre žiadateľov o byty: okrem iného musia byť zamestnaní aspoň 12 z 24 mesiacov, mať čistý register trestov, nulové nedoplatky a deti žiadne neospravedlnené hodiny.

Zo všetkých 500 mestských bytov na Luniku IX ešte donedávna  nedlhovali ani cent iba 4 nájomníci.


Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA RÓBERTA KOTIANA

Spoplatnený obsahMilan Lasica: Typické pre našu spoločnosť je, že Slováci všetko vydržia

O slovenskej spoločnosti vie vypovedať so znalosťou veci a uhlom pohľadu jemu vlastnými.

ZAHRANIČIE

Spoplatnený obsahStanica v Budapešti sa zmenila na utečenecký tábor (reportáž)

Viac ako tisícka migrantov sa tlačí na malom priestore.

PÍŠE PETER ADAMECKÝ

Spoplatnený obsahLexa, aj my chceme whisky

Únos Michala Kováča mladšieho nesie po dvadsiatich rokoch rukopis spackanej akcie a najmä túžby pomstiť sa vtedajšiemu prezidentovi.

AKTUALIZOVANÉ

Rakúsko na hraniciach odstavilo rýchlik s migrantmi, časť z nich dorazila do Viedne

Nasadli na vlak v Budapešti po tom, ako im polícia prestala brániť vstúpiť na peróny.

„Asanácia“ Lunika IX. Už zbúrali 3 domy a 100 bytov.

„Asanácia“ Lunika IX. Už zbúrali 3 domy a 100 bytov.

Foto: Veronika Janušková

najčítanejšie
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
ANKETA