Rašiho námestník je rád, že neprešla. Termín riešenia im však nesľúbil.
KOŠICE. Primátora Richarda Rašiho (Smer) a mestských poslancov za Sever Ladislava Lazára (Smer), Mareka Vargovčáka (SDKÚ) a Jána Deča (KDH) pozvali miestni poslanci Severu na minulotýždňové rokovanie o zahusťovaní výstavby. Ukázal sa len Dečo.
Z mesta došli šéfarchitektka Petronela Királyová a viceprimátor Ján Jakubov (Smer). Ten záskok za primátora vysvetlil, že Raši je lekár, on stavebný inžinier.
V júnovej petícii takmer 1 200 Severanov žiadalo dať do tohtoročnej zmeny územného plánu, aby sa v lokalitách Košíc, kde prevažujú 2-podlažné rodinné domy, už nemohli stavať 4-podlažné bytovky.
Územný plán mesta totiž nerieši podrobnejšie funkciu „málopodlažná“ zástavba a do tejto definície podľa ministerstva výstavby spadá i 4-podlažná budova.
Radnica petičiarom odpovedala, že taká úprava nebola predmetom tohtoročných zmien, je to ťažká úloha a budú ju riešiť možno budúci rok.
Za zahusťovanie len investori
„Môže to trvať i 5 rokov, bude neskoro, celý Sever bude zastavaný,“ kritizoval poslanec Vladimír Gürtler (nezávislý – 7 statočných).
Dečo sa spýtal, komu sa páči zahusťovanie Severu. Z asi 40 ľudí v rokovacej sále sa prihlásili iba 2 investori 3-podlažnej stavby na Potočnej pri Lokomotíve. „Vec sa zdá jasná. No keď sa to začne riešiť politicky či úradnícky, zrazu sa nedá,“ dodal Dečo.
Jakubov reagoval: „Čo ak vo všetkých 22 mestských častiach povedia, že nechcú ďalšiu výstavbu? Nemožno vyhovieť názoru každého občana.“
Námestník: Nemôžeme nepovoliť
Gürtler označil bytovky medzi domami za monštrá. Jakubov reagoval, že ani predtým neboli na Severe len rodinné domy, ale aj bytové a ak územný plán roky určuje istú funkciu a v rámci nej dá investor žiadosť, nemožno stavbu nepovoliť len preto, že niektorí občania sú proti.
„Niektoré rozhodnutia i na Severe brzdíme, nechceme podpísať, a už máme na krku nepríjemné postoje investorov, nech preukážeme, čo porušili, inak hrozia žalobou a náhradou škody. Bývam na Západe tiež v rodinnom dome a aj za nami stavajú 4– a 5-podlažné bytové domy.“
Podľa Jakubova názor občanov je dôležitý, ale za územný plán zodpovedajú odborníci a tým treba dať čas, aby posúdili, či a kde možno obmedziť výstavbu len na „rodinné domy“. Žiadny presný termín však poslancom nesľúbil.
Stavebná uzávera na 5 rokov
„Napríklad na mieste pôvodného 1-podlažného domu dnes stavajú 4-podlažnú bytovku na 90 % pozemku (na Dobšinského ulici vedľa Michala Kravčíka – pozn. red.). Ak zmeniť územný plán je také ťažké, vyhlásme stavebnú uzáveru a máte čas to riešiť,“ kontroval Gürtler.
S Františkom Ténaiom (nezávislý – 7 statočných) navrhli, aby mestská časť začala konať vo veci vyhlásenia uzávery, nech na Severe platí už od januára. Neprešlo to.
Podľa zákona stavebný úrad môže rozhodnúť o uzávere na 5 rokov. Určí územie, kde obmedzí stavebnú činnosť, najmä ak tá môže sťažiť budúce využitie či organizáciu územia podľa pripravovaného územného plánu.
„Som rád, že to neprešlo. Uzávera je zmrazenie výstavby aj úprav, ani zatepliť objekt či vymeniť kúrenie by sa nedalo,“ komentoval Jakubov.
Investori z Potočnej reagujú
„Zákony netreba, máme petície...“
Okrem 4–podlažnej bytovky na Dobšinského vedľa Kravčíka ako ďalší negatívny príklad uvádzali petičiari i 3-podlažnú rozostavanú budovu na Potočnej. Tú jej investori ako reakciu na medializáciu prišli brániť aj na zastupiteľstvo.
„Náš objekt je v súlade s územným plánom, spĺňa podmienky málopodlažnej zástavby, nie je v rozpore so žiadnou zákonnou právnou normou.“
Majitelia Zuzana Sedláková a Milan Dzuria zdôrazňujú, že aj vyššie budovy sú už roky medzi rodinnými domami i na Čermeľskej, Havlíčkovej či F. Urbánka, aj inde v meste, a nechápu, že zrazu teraz niekomu začali prekážať, keď predtým roky nikomu nevadili.
„Vyzerá to ako účelové konanie pár jedincov, keď sa ich to bezprostredne dotýka, napríklad ako susedov novostavby na Dobšinského. Našu stavbu použili pre 'svoje účely'. Je zarážajúce, že petičný výbor pri 'subjektívnom hodnotení' vychádzal len zo svojich informácií a nás ako investora neoslovil,“ tvrdí Sedláková.
„Naša stavba po dokončení funkčne i esteticky zatraktívni vstup do Čermeľa, plánujeme potraviny, ambulancie, lekáreň. Je smutné, že sa hodnotí ešte len rozostavaná stavba, ‚že sa nepáči pár ľuďom‘. Nám sa nepáči dom pána Gürtlera, nemal by ho teda zbúrať?“ Vravia, že oni majú na svoju stavbu od ľudí kladné ohlasy.
Podľa Sedlákovej sa podobné projekty stavajú i v iných mestských častiach a bez petícií. „Vo vyspelej spoločnosti nie je možné, aby názory odborníkov boli nahrádzané laickými. Potom nám netreba ani zákony a každý problém riešme petíciou...“
Návrh na stavebnú uzáveru označili za chorý a zdôraznili, či si vôbec občania zo Severu uvedomujú, čo to v praxi znamená...“
jav
Polyfunkčný objekt pri Lokomotíve (vľavo). Podľa investorov po dokončení bude pekný, ponúkne nové služby.
Foto: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári