KOŠICE. Rozhodnutie ústredného štrajkového výboru väčšinu učiteľov a nepedagogických zamestnancov škôl na východnom Slovensku zaskočilo.
Cítia sa byť podvedení, podľa niektorých by mal odstúpiť odborársky predák Pavel Ondek, časť odborárov dokonca uvažuje o zrušení členstva v odboroch.
„Väčšina štrajkujúcich je v šoku. Nevedia, čo sa deje. A neviem to ani ja,“ podelila sa o reakcie učiteľov a zamestnancov základných a materských škôl v Prešovskom kraji krajská predsedníčka združenia Darina Nagyová.
Včera popoludní sme ju zastihli v rýchliku do Bratislavy, kde sa zúčastní na mimoriadnom zasadnutí rady odborového zväzu.
„Samozrejme, že budem tlmočiť nespokojnosť. Som zvedavá, s akými názormi prídu z iných krajov, ale u nás vládne veľké rozčarovanie,“ uviedla.
V Prešovskom kraji sa podarilo zmobilizovať najviac škôl do štrajku. Aj včera štrajkovalo viac ako 80 percent zamestnancov. Napríklad školy v Prešove boli odhodlané štrajkovať až do odvolania.
Kvašňák: Nie sme len "šalene vychodňare"
O rozhodnutí prerušiť štrajk rozhodovala v štrajkovom výbore aj krajská predsedníčka združenia základného školstva v Košickom kraji Ingrid Gamčíková.
„Vyvolalo to, samozrejme, negatívne reakcie. Chápem to. Ale nemôžeme rokovať pod nejakým tlakom, keď chceme dospieť k rozumným dohodám.“
Za prerušenie štrajku zdvihol ruku na celoslovenskom štrajkovom výbore aj predseda združenia stredných škôl na východnom Slovensku Ľuboš Kvašňák.
Ešte v pondelok na mítingu v Košiciach sa tešil z vysokej účasti: „Ukážme Slovensku, že nie sme len „šaľene vychodňare“, ale vieme aj zabojovať.“
Kvašňák je v Bratislave, reakcie zamestnancov škôl z Košického a Prešovského kraja, číta len na internete.
„Niektoré sú veľmi prudké až urážlivé. Nielen na predsedu zväzu, ale aj na nás, členov štrajkového výboru. Snažíme sa ľuďom vysvetliť. Bolo to momentálne najmenšie zlo.“
Učiteľka: Mali sme vydržať
Sklamaná z prerušenia štrajku je aj vychovávateľka zo Základnej školy na Kežmarskej ulici v Košiciach Katarína Balážová. „Boli sme odhodlaní vydržať až do konca.“
Šokujúce rozhodnutie predebatovali aj v rodine, v ktorej je viacero učiteľov.
„Nevieme, čo odborárov k tomu viedlo, čo vlastne vybojovali, väčšina ľudí z môjho okolia si myslí, že to bolo zbrklé rozhodnutie.“
Učiteľka informatiky na tejto škole Dana Bajerová je rovnako rozčarovaná. Z prerušenia štrajku však neviní odborárov.
„Do tejto situácie nás dohnala vláda. Na rozdiel od lekárov, ktorí si môžu dovoliť neobmedzene štrajkovať, naše platy nám to neumožňujú. A žiaden odborársky boss nemôže nikomu prikázať, aby štrajkoval.“
Pobúrená je aj učiteľka zo základnej školy na Jenisejskej ulici, ktorá si želá ostať v anonymite. Myslí si, že by malo odstúpiť celé vedenie odborového zväzu, minimálne jeho šéf Pavel Ondek.
„Najskôr nás vyhecovali, my sme išli s kožou na trh a nakoniec to skončí takto. Urobili z nás bláznov. Uvažujem, či nezruším členstvo v odboroch. A rovnako rozmýšľajú niektorí moji kolegovia,“ rozhorčuje sa jedna z učiteliek.
Aj rodičia sú pohoršení. Otecko žiaka zo Základnej školy na Tomášikovej ulici považuje prerušenie štrajku za prehru, aj keď musel pre svojho malého syna hľadať celodennú opateru: „Nikdy som nemal o našich odborároch vysokú mienku. Teraz sa to len potvrdilo. Hodili im ohlodanú kosť a oni po nej len tak chňapli.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári