Podľa šéfa Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) Zoltána Bartoša (nez.) je doterajšia zima z ich pohľadu najhoršia v histórii. Ako nám povedal na včerajšom rokovaní zastupiteľstva KSK, ešte nikdy nemali toľko výtlkov ako po minimálne ôsmich kolách sneženia a následného odmäku v tejto zimnej sezóne.
KOŠICE. Doterajšie predbežné škody na asfaltových kobercoch ciest II. a III. triedy v Košickom kraji odhadol Z. Bartoš minimálne na 3 milióny eur.
Ani bývalý župan Rudolf Bauer (KDS) si nepamätá, aby bolo po cestách toľko dier. Aj preto ho zaujímalo, koľko vodičov už žalovalo Správu ciest KSK kvôli zničeným nápravám.
„Prípady nám rastú v podstate každý deň, tých odôvodnených je momentálne asi 5. Niektorí vodiči po neprispôsobení rýchlosti dokonca odstránia aj dopravnú značku, ktorá upozorňovala na zníženú rýchlosť,“ uviedol Bartoš pre Korzár.
Na webovej stránke www.scksk.sk by onedlho mohla pribudnúť aj sekcia, kde budú informovať napríklad aj o plánovaných opravách výtlkov na cestách II. a III. triedy v kraji.
Na výzvu čakali dva roky
Poslanci KSK včera po dlhej debate schválili 5-percentné spolufinancovanie vo výške 592 500 eur pre žiadosti o opravy ciest z eurofondov.
Na zverejnenie výzvy na ministerstve dopravy si pritom Úrad KSK počkal spolu s motoristami o dva roky dlhšie, ako boli pôvodné predpoklady.
Kraj podal päť projektových žiadostí za 11,85 milióna eur, čo je vôbec najviac na Slovensku.
Riaditeľ Úradu KSK Ondrej Bernát (Smer) dúfa, že ich maximalistické vízie vyjdú. „Z vyčlenenej sumy pre Slovensko by sme chceli asi polovicu. Som optimista, predtým nás eurofondové peniaze na cesty skôr obchádzali.“
Bernát: Dlhšie záruky si nemôžeme dovoliť
V rozprave a potom aj mimo nej viacerí poslanci kritizovali predpokladaný objem prác. Niektorí si zobrali na mušku podľa nich „a je to“ prácu cestárov.
„Stačí sa len pozrieť, ako plátajú diery a viem, že to vydrží pár týždňov,“ tvrdil Martin Pado (SDKÚ).
Starosta Mníška nad Hnilcom a poslanec za Smer Ľudovít Kujnisch nevedel pochopiť, prečo sa už neopraví celý úsek cesty okolo jeho obce, ale len niektoré časti.
Alfonza Halenára (nez.) zaujímalo, prečo kraj podpisuje záručné lehoty na opravené cesty maximálne na 2 roky.
„Chceli sme byť spravodliví a tak sme sa snažili vybrať zmysluplné projekty v zhruba rovnakej dĺžke a finančnej náročnosti v každej časti kraja. Nejaké peniaze by sme na jar mali dostať aj na opravy úsekov poškodených povodňami. Čo sa týka záručnej doby, nie vždy sú to 2 roky, ale nemôžeme si dovoliť financovať 30-ročnú záruku,“ dodal O. Bernát.
Jednotlivé časti kraja
Tri najdlhšie úseky ciest, ktoré by sa mali opraviť
V okrese Košice-okolie: bude to úsek Hýľov – Zlatá Idka (5,98 km), Geča - Čaňa (4,61 km) a Košické Oľšany – Rozhanovce v dĺžke 4,5 km.
V okresoch Gelnica a Spišská Nová Ves: úsek Nálepkovo – Závadka (4,06), Nálepkovo – Peklisko (3,63) a Mníšek nad Hnilcom - Švedlár – Nálepkovo (úsek má dokopy cca 8,5 km, opraví sa z neho zhruba 3,16 km)
V okrese Trebišov: cesta Sečovce – Zemplínska Teplica (z 9,7 km dlhého úseku sa opraví 5,9 km), rovnako dlhý úsek pribudne aj medzi Bačkovom a cestou smerom na Parchovany, nového asfaltu v dĺžke 5,45 km sa dočkajú aj medzi Sečovcami a Kravanmi.
V okrese Michalovce: spojnica obce Vojnatina – Porúbka (3,06 km) Sejkov – Jenkovce – Krčava (3 km) a Falkušovce – Dúbravka 2,545 km.
V okrese Rožňava a časti Spišskej Novej Vsi: úsek Mlynky na Grajnár a Spišskú Novú Ves (6,17 km), prieťah Rožňavou na Rudnú 4,24 km a takisto úsek nad obcou Hnilec v dĺžke 3,9 km.
jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári