Aktivisti chcú zastavenie geologického prieskumu v lokalite Jahodná a vyhlásenie 50-ročného moratória na ťažbu uránu pri Košiciach.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie SME.
KOŠICE. Pod dohľadom mestských policajtov sa začalo pondelkové zasadnutie mestského zastupiteľstva v Košiciach.
Dôvodom bola prítomnosť približne stovky odporcov i menšieho počtu zástancov geologického prieskumu a zámeru ťažiť urán v lokalite Jahodná - Kurišková pri Košiciach.
Tému, ktorá roky frustruje Košičanov, navrhol dodatočne zaradiť do programu rokovania primátor Richard Raši (Smer).
Ako uviedol, vedenie mesta si uvedomuje „politickú a občiansku zodpovednosť“ voči obyvateľom mesta a širokého okolia, ktorí sa obávajú negatívnych dopadov prieskumu ložiska a pripravovanej ťažby uránovej rudy na životné prostredie v lokalite, ktorá je centrom prímestskej rekreácie.
"Som pripravený podniknúť všetky kroky, aby som prípadnej ťažbe uránu v tejto lokalite zabránil," povedal primátor.
Mestské zastupiteľstvo už v roku 2006 odmietlo určenie dobývacieho priestoru na Jahodnej.
Raši navrhol, aby poslanci potvrdili uznesením doterajší odmietavý postoj mesta k zámeru ťažby a spracovania uránu v tejto oblasti.
Zároveň predniesol návrh na vytvorenie komisie, ktorá by posúdila možnosť zastaviť geologický prieskum bez „právnych a finančných dopadov“ na mesto Košice a jeho obyvateľov.
Búrka emócií
Fakty
Uznesenie
- Mestské zastupiteľstvo schválilo doterajší odmietavý postoj mesta Košice k zámeru ťažby a spracovania uránu v meste Košice v lokalite Jahodná – Kurišková.
- Poverilo primátora, aby vytvoril odbornú pracovnú skupinu na identifikáciu možných rizík vyplývajúcich z prieskumnej činnosti v lokalite Jahodná – Kurišková.
- Bude pozostávať zo zástupcov odborných útvarov mesta, externých odborníkov z oblasti hydrogeológie, radiačnej hygieny a ochrany zdravia, monitoringu životného prostredia, geológie a verejnosti.
- Primátor určí nezávislého vedúceho skupiny, ktorý bude informovať mestské zastupiteľstvo o záveroch z jej činnosti.
- Poverilo primátora spracovaním analýzy súčasného právneho stavu v rámci riešenia prieskumných prác v lokalite Jahodná – Kurišková a overenie, či existujú legislatívne nástroje na zastavenie prieskumných prác bez právnych a finančných dopadov na mesto Košice a jeho obyvateľov.
sen
Súhlasný potlesk i odmietavý piskot sprevádzali vystúpenia zástupcov občanov a odborníkov, ktorým poslanci umožnili na zastupiteľstve prehovoriť.
Zástupcovia znepokojených občanov požiadali poslancov, aby odmietli Memorandum o porozumení a spolupráci, ktoré so spoločnosťou European Uranium Resources vlani v decembri v tichosti podpísal minister hospodárstva Tomáš Malatinský.
Zároveň navrhujú schváliť 50-ročné moratórium na ťažbu uránu a okamžite zastaviť geologický prieskum.
„Je neprípustné, aby o geologickom prieskume rozhodovala ulica,“ povedal Jozef Badár z Baníckeho spolku Spiš.
Podľa geológa, ktorý v uránovom priemysle pracoval 45 rokov, prieskum lokality neohrozuje zdravie a majetky ľudí, naopak, chráni ich.
Boris Bartalský zo spoločnosti Ludovika Energy, ktoré ložisko Kurišková skúma od roku 2005, zdôraznil, že v spomínanom memorande sa zaviazali vypracovať štúdiu o posúdení vplyvov projektu na životné prostredie ešte pred určením dobývacieho priestoru.
„Bez vášho súhlasu... tento projekt nebude môcť byť schválený.“ Bartalský garantuje, že v rámci pokračujúceho prieskumu žiadne poškodenie životného prostredia nehrozí.
Hovorca firmy a zároveň zástupca Združenia pacientov s chronickou leukémiou odsúdil zneužívanie fotografií chorých detí na dezinformačnú kampaň.
„Neexistuje jediný prípad, že by geologický prieskum spôsobil ochorenie na rakovinu. Žiadam, aby sa aktivisti všetkým chorým deťom a ich rodičom ospravedlnili.“
Súboj poslancov
Chúlostivá téma vyvolala aj búrlivú diskusiu.
Poslanec Emil Petrvalský (SDKÚ) pripomenul, že uznesenie mestského zastupiteľstva z roku 2006 proti ťažbe uránu na Jahodnej je stále platné a netreba nič na ňom meniť.
„Som rodená Košičanka, ale hanbím sa za Košičanov, ktorí sa tu predviedli vulgárne, primitívne, ba až násilnícky,“ povedala Patrícia Čekanová (nezávislá). Ako uviedla, treba rozlíšiť medzi geologickým prieskumom a ťažbou uránu.
Ján Süli (SDKÚ) nechápe, načo je potrebný geologický prieskum, keď mesto aj ťažbu aj tak odmieta.
„Veľmi ma mrzí, že sme skĺzli do demagógie,“ vyčíta protestujúcim Mária Grüllingová. Ako hematologička a onkologička je proti zneužívaniu chorých detí v kampani.
Ján Dečo (KDH) je kategoricky proti ťažbe uránu na Jahodnej: „Môj starý otec by žil, keby nemal za sebou päť rokov v Jáchymove!“
Ako vyštudovaný geológ ale upozornil na možné právne a finančné dôsledky hlasovania o zrušení geologického prieskumu.
Všetkých 46 prítomných poslancov napokon jednohlasne hlasovalo za primátorov návrh.
V prieskume pre Greenpeace odmietajú ľudia ťažbu
KOŠICE. Až 79 percent obyvateľov Košického samosprávneho kraja je proti ťažbe uránu, približne päť percent by ho privítalo. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry Polis Slovakia.
V dňoch 5. až 9. apríla tohto roku vyše tisíc respondentov odpovedalo na otázku či by súhlasili s tým, aby sa v ich kraji začalo s ťažbou uránu. Prieskum si objednala spoločnosť Greenpeace Slovensko.
„Je to jasný signál politikom, čo si občania myslia. Podľa toho by sa mali aj správať a po ukončení geologického prieskumu akékoľvek snahy o ťažbu odmietnuť,“ reagoval riaditeľ Greenpeace Juraj Rizman.
Maroš Havran, hovorca spoločnosti Ludovika Energy, ktorá robí na východnom Slovensku geologický prieskum uránového ložiska Jahodná – Kurišková, výsledky prieskumu spochybňuje.
Ako uviedol, zodpovedajú „negatívnej, nepodloženej a demagogickej kampani hŕstky aktivistov“.
„Naša spoločnosť sa bude snažiť občanom komunikovať reálne, odborníkmi a rešpektovanými inštitúciami verifikovane informácie," dodal Havran.
sen
Labaš: Je to alibizmus
Požiadavky verejnosti na zasadnutí včerajšieho mestského zastupiteľstva v Košiciach tlmočil Karol Labaš zo Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Košice 2013.
Ste spokojný s výsledkom dnešného zasadania?
„Nič nové neprinieslo, myslím si, že bolo úplne zbytočné. Poslanci akurát schválili uznesenie, ktoré je platné od roku 2006 a nik ho zatiaľ nezrušil.“
Primátor má ale vytvoriť komisiu, ktorá posúdi možnosti zastaviť geologický prieskum.
„Ako odporcovia ťažby budeme zvažovať, či účasť v takejto komisii vôbec prijmeme.“
Prečo?
„Podľa môjho názoru ide len o odďaľovanie zásadných rozhodnutí. Mesto, ktoré od roku 2006 deklaruje, že nechce ťažbu uránu na Jahodnej, ku ktorej prebiehajúci geologický prieskum jednoznačne smeruje, by malo voliť iné kroky a nie zriaďovať nejaké komisie.“
Primátor i minister životného prostredia však upozorňujú, že treba rozlíšiť geologický prieskum od prípadnej ťažby. Navyše, zastavenie prieskumu by mohlo mať pre mesto vážne finančné dôsledky...
„Je to čistý alibizmus. Aj tieto informácie majú odradiť verejnosť od protestov, na ktoré má právo.“
Prečo trváte na ukončení geologického prieskumu?
„Prieskum je jedným zo základných predpokladov ťažby. Ukážte mi jediného investora, ktorý vloží do prieskumu milióny a nechce, aby sa mu so ziskom vrátili.“
Samosprávy ale majú zo zákona právo veta pred vydaním povolenia na ťažbu. Nestačí to?
„Myslím si, že zastupiteľstvo mohlo pokojne odsúhlasiť moratórium na ťažbu napríklad na najbližších päťdesiat rokov. Nemáme žiadne garancie, že keď dôjde na lámanie chleba mesto svoje právo aj využije. Zatiaľ nás ani pán primátor, ani nikto iný nepresvedčil. Sú to len prázdne gestá.“
sen
Žiga: Mesto môže prísť o milióny
KOŠICE. Na pondelkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa zúčastnil aj minister životného prostredia Peter Žiga.
„Som zásadne proti ťažbe uránu na Jahodnej,“ zdôraznil minister, za čo si vyslúžil potlesk. Dodal, že rovnako sa postavil proti ťažbe zlata v Detve.
Ako uviedol, súhlas na geologický prieskum vydalo roku 2005 ministerstvo životného prostredia počas vlády Mikuláša Dzurindu.
Odvtedy urobili na Jahodnej 124 vrtov v celkovej dĺžke vyše 41 kilometrov. „Momentálne je zistené, že v lokalite je 15-tisíc ton uránu a 2,5-tisíc ton molybdénu.“
Žiga vysvetlil, že povolenie na prieskum ministerstvo dvakrát predĺžilo a jeho platnosť sa skončí v apríli 2015.
Upozornil, že keď žiadateľ splní všetky zákonom predpísané podmienky, nie je zo zákona možné žiadosť zamietnuť.
Minister ubezpečil poslancov i verejnosť, že posudzovanie vplyvov projektu na životné prostredie, ktoré je investor povinný pripraviť, bude rezort posudzovať maximálne transparentne a precízne.
Žiga upozornil, že keby mesto zabránilo dokončeniu geologického prieskumu, vystavilo by sa možnostiam sankcií. Ako uviedol, len úhrada nákladov spojených s doterajšími prácami by mohla dosiahnuť 20 až 30 miliónov eur.
Ako uviedol, ministerstvo životného prostredia nespolupracovalo na príprave memoranda o porozumení. „Oficiálne o memorande neviem."
sen
Fakty
Firma podpísala s ministerstvom memorandum o porozumení
Kanadská spoločnosť European Uranium Resources ltd., ktorá je držiteľom prieskumného územia na Jahodnej v lokalite Kurišková a je materskou spoločnosťou firmy Ludvik Energy, už podpísala s Ministerstvom hospodárstva SR (MH) memorandum o porozumení.
To stanovuje podmienky, za ktorých firma European Uranium Resources môže so štátom spolupracovať v rozvíjaní projektu Kurišková. Spoločnosť European Uranium Resources na základe memoranda vyhotoví štúdiu uskutočniteľnosti a štúdiu posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Štúdie by mali dať odpovede na základné otázky, či je možné ložisko uránovej rudy Kurišková rozvíjať a využívať.
Spoločnosť sa so štátom dohodla, že pokiaľ štúdie prinesú pozitívne ukazovatele, tak projekt Kurišková sa môže v súlade s Energetickou stratégiou SR realizovať. Pokiaľ sa bude projekt realizovať, mala by sa znížiť energetická závislosť Slovenska a vytvorilo by sa 880 nových pracovných miest.
Počiatočná investícia do projektu sa pohybuje na úrovni 225 mil. USD. Prípadné využitie uránového projektu Kurišková by mohlo poskytnúť Slovenskej republike bezpečný zdroj uránu približne na 30 rokov pri úrovni spotreby, aká je v súčasnosti.
Predbežná štúdia uskutočniteľnosti vypracovaná spoločnosťou Tetra Tech, Inc. naznačuje, že projekt uránového ložiska Kurišková má potenciál, aby bol realizovaný ako podzemná banská prevádzka využívajúca najlepšie dostupné technológie s minimálnym vplyvom na životné prostredie a zároveň môže produkovať urán s vysokou efektivitou dosahujúcou svetové parametre. Podľa tejto štúdie sa urán pri Košiciach bude ťažiť v podzemnej bani s minimálnym prejavom na povrchu a urán môže byť extrahovaný pri použití zásaditého procesu, a nie kyselinového.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári