Košičania mohli v sobotu popoludní vidieť to, čo ani ich predkovia. Po Hlavnej ulici kráčali stovky baníkov a hutníkov v parádnych či dobových uniformách a odevoch.
KOŠICE. Do metropoly východu zavítalo vyše dvetisíc ľudí od fachu v rámci 15. Európskych dní baníkov a hutníkov a zároveň i 6. stretnutia banských miest a obcí Slovenska.
Fúriky mali plné „zlata“
Nechýbali banícke dychovky, malí škriatkovia – permoníčkovia v špicatých červených čiapočkach s fúrikmi plnými „zlata“, baníci nesúci na ramenách veľké kladivá, či lampáše.
Obyvatelia mesta vytvorili pozdĺž celej Hlavnej ulice špalier a pochodujúcich návštevníkov z Nemecka, Rakúska, Maďarska, Česka, Holandska, Talianska, Poľska, Slovinska, aj Srbska vítali a zdravili potleskom.
Neskôr si všetci, vrátane slovenských baníkov a hutníkov z U. S. Steel Košice vychutnávali bohatý kultúrny program pri Dolnej bráne.
„Bolo to fantastické, milo ma to prekvapilo a dojalo,“ povedal nám riaditeľ Štátnej filharmónie Košice Július Klein. „Také čosi veľkolepé som ešte nevidel. Ako muzikantovi mi ulahodili všetky banícke dychovky. Nebolo tam ani jedno mínus, len samé plus. Keď som odišiel z Hlavnej, nedalo mi to, musel som sa vrátiť ešte raz. Bol to neuveriteľný zaberák na oči.“
Riaditeľ Slovenského technického múzea Košice Eugen Labanič (na snímke), ktorý sa pochodu sám zúčastnil v čiernej uniforme, tvrdí, že pochod urobil dobré meno nielen Košiciam, ale i celému Slovensku.
„Môžeme byť pyšní na to, čo sa nám v Košiciach podarilo urobiť. Myslím, že to bolo veľmi podarené,“ uviedol.
Pani Jarka z Košíc bola unesená z toho, čo videli s kamarátkou na Hlavnej ulici.
„Bolo to niečo prekrásne, s kamarátkou sme išli práve na zmrznlinu, keď mi zrazu hovorí, že prečo je na Hlavnej toľko čiernych uniforiem. Boli krásne, všetko som si nakrúcala na mobil. Myslím, že aj naše košické cechy alebo iné spoločnosti by mohli mať niečo podobné. Bolo to fascinujúce, veľmi milí boli najmä malí permoníci.“
Rozhodol titul EHMK
História tohto podujatia siaha až do roku 1965, kedy sa uskutočnilo prvý raz v nemeckom Luisenthale, teraz, vôbec po prvý raz na území Slovenska práve v Košiciach.
Združenie baníckych a hutníckych spolkov Európy o dejisku rozhodlo aj preto, že Košice sa stali európskym mestom kultúry.
Foto k článku: Veronika Janušková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári