Kaštieľ v Krásnej bude slúžiť ako kultúrno-spoločenské centrum.
KOŠICE. Verejnosti bol sprístupnený ďalší z projektov EHMK 2013, zrekonštruovaný kaštieľ v Krásnej.
„Už v roku 2003 sme začali snívať a hovoriť o tom, že tento kaštieľ zachránime a zrekonštrujeme. Toto dielo nám zanechali naši predkovia, hlavne rodina baróna Meška,“ hovorí Marek Kažimír, riaditeľ neziskovej organizácie Zachráňme kaštieľ v Krásnej a nezávislý mestský poslanec.
Kaštieľ pochádza pravdepodobne z roku 1780, aj keď archeológovia namietajú, že podobné objekty stáli na tomto mieste už dávno predtým.
Kaštieľ posledné roky chátral a náklady na jeho celkovú rekonštrukciu sa vyšplhali na 1,2 milióna eur. Až 85 % hradili zdroje z Európskej únie, 10 % štát a 5 % žiadatelia.
Sumou 80–tisíc eur prispela aj mestská časť Krásna. Kaštieľ je vynovený od podlahy, nové sú rozvody, okná, podzemné priestory či sklenená prístavba za ním. Projektantom je miestny rodák Peter Lopuchovský.
Prístrešok pre archeologické nálezy v z okolia
Z kaštieľa boli nadšení hlavne obyvatelia Krásnej, ktorej táto historická pamiatka dominuje. Sestry Mária Petrušová (81) a Terézia Múrová (79) už ani neverili, že sa jeho znovuotvorenia dožijú.
„Krásne to opravili, na jednotku. Vychodili sme v tomto kaštieli základnú školu. Bývali tu sestričky, ktoré nás učili a aj ošetrovali ľudí, keď mali nejaké zranenia. Potom ich vyhnali komunisti. Je to bývalé grófstvo, jeho záhrady boli niekedy obrovské,“ spomínali babičky.
Najbližšia akcia bude výstava archeologických nálezov z hory nad Krásnou, z miestneho benediktínskeho kláštora a keltských nádob, ktoré sa našli v lokalite pod cintorínom. Na ľavej strane bude knižnica s čajovňou.
„V priebehu týždňa prenesieme základ farskej knižnice do kaštieľa a chceme vyhlásiť verejnú zbierku kníh, ktoré by ľudia mohli darovať knižnici. Tak do dvoch týždňov chceme otvoriť aj knižnicu,“ vraví Marek Kažimír.
V suteréne sú priestory na rôzne vzdelávacie aktivity, možno koncerty.
„Zvažujeme tu aj nejaké slušné diskotéky pre mladých. A naša základná škola prejavila záujem aj o výučbu dejín v týchto priestoroch,“ uvažuje o možnostiach využitia starosta Krásnej Vladimír Saxa (KDH).
Historický strop. Podarilo sa ho zachovať a veľká sála bude slúžiť na pracovné stretnutia, výstavy či komorné koncerty.
Sklenená prístavba za kaštieľom. Slúži na oddych a rekreáciu.
Podzemie si zachovalo svoj ráz. Ľudia doň darovali starodávne kusy nábytku či krojov.
Sestry Mária a Terézia. V kaštieli vychodili kedysi základnú školu.
Foto: Veronika Janušková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári