Desaťtisíce ľudí vymenili pohodlné teplo domova za nevšedný kultúrny zážitok, ktorý im priniesol 4. ročník projektu Biela noc. Organizátori tentoraz pripravili rekordných 41 inštalácií, na ktorých sa predstavila stovka umelcov z desiatich krajín.
KOŠICE. Väčšina bola postavená na hre svetiel a zvuku, no po prvý raz nechýbali ani koncerty a divadlo.
Od Tabačky Kulturfabrik cez celé centrum a Mestský park až po Kasárne Kulturpark sa pohybovali davy ľudí z mesta i ďalekého okolia.
Absolvovať desiatky inštalácií pod hviezdnym nebom sa odhodlalo aj množstvo rodín s malými deťmi, no na svoje si prišla i mládež.
Záver Bielej noci totiž patril veľkej afterparty, takže tí najvytrvalejší návštevníci sa rozchádzali až v nedeľu nadránom.
Zlaté nitky mali 22 kilometrov. Po tretíkrát sa na Bielej noci predstavila Elise Morin z Francúzska. Jej dve expozície v interiéri DIG Galery boli utkané z 22 kilometrov zlatých nitiek. Záujem návštevníkov vidieť trojrozmerné pavučiny bol taký veľký, že ich organizátori museli púšťať po skupinkách.
Živé kvety doviezli z Holandska. Obrazovú inštaláciu na stene domu na Kováčskej ulici zostavila jej autorka zo živých kvetov. Košická dizajnérka Jana Nováková ňou chcela poukázať na neslávny symbol našej krajiny - bilbordy. Náklady na kvety, hoci pochádzali z Holandska, boli niekoľkonásobne nižšie, ako mesačný prenájom takej plochy na reklamu.
Fasádu divadla zmenili na plátno. Zadná fasáda budovy Štátneho divadla sa zmenila na veľkoplošné plátno. Tradičná 2D animácia sa tak prepojila s 3D modelom reálneho objektu. Talian Luca Pulvirenti svojím zvukovo–svetelným príbehom predstavil cestu do idealizácie a romantizmu.
LED diódy rozsvecovali pomocou vody. Kým niektoré inštalácie mohli diváci iba sledovať, na vzniku iných sa mohli sami podieľať. Takou bol aj projekt Water Light Graffiti, ktorý pozostával z tisícok LED diód, ktoré sa po kontakte s vodou rozsvietia. Vďaka nápadu Antonina Fourneau z Francúzska sa tak mohli záujemcovia zmeniť na graffiti umelcov.
Na stenu nalepili tisíce origami. Do tejto inštalácie sa mohli zapojiť a aj to využili tisíce návštevníkov Bielej noci. Na fasádu Katovho domu pri Miklušovej väznice mohli nalepiť papierové origami, čím pomáhali zrealizovať nápad francúzskej umelkyne Mademoiselle Maurice. Plastické diela začala vytvárať po výbuchu jadrovej elektrárne Fukušima v Japonsku.
Jaskyňu vytvorili z kartónu. V Kasárňach Kulturpark mala jedna z inštalácií názov Jaskyňa a jej autorom bola umelecká skupina Studio 21 bis z Francúzska. Svojím dielom z kartónu chcela poukázať na problémy životného prostredia a možnosť opätovného využitia tohto recyklovateľného materiálu. Foto: Judita Čermáková
Ďalšie fotografie z košickej Bielej noci
Pozrite si fotogalériu >>
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári