Ľudia podozriví z účasti na podvode boli oslobodení.
KOŠICE. Krajský súd v Banskej Bystrici minulý týždeň definitívne uzavrel pätnásťročný spor o Slanské lesy.
Ten istý súd vo štvrtok zastavil trestné stíhanie podnikateľa, notára a bývalého riaditeľa katastra v Trebišove, ktorí sa podľa prokuratúry dopustili podvodu a falšovania, aby pozemky získali.
Veľké lesy, veľké peniaze
V kauze išlo o šesť a pol tisíca hektárov pozemkov.
Banskobystrický súd potvrdil vlaňajší rozsudok Okresného súdu Košice-okolie, podľa ktorého je výlučným vlastníkom lesov, nehnuteľností a pozemkov v Slanských vrchoch na východnom Slovensku štát.
Rozhodnutie je právoplatné, proti rozsudku sa nedá odvolať.
Keby Lesy SR a Slovenský pozemkový fond spor prehrali, štát by prišiel o majetok v hodnote viac ako 66 miliónov eur, ďalších 20 miliónov by musel vyplatiť spoločnosti Slanské lesy ako náhradu spôsobenej škody.
„Je to veľké víťazstvo,“ hovorí advokátka Irena Sopková, ktorá zastupovala štát od začiatku sporu v septembri 1998. „Súd vrátil štátu obrovský majetok, o ktorý ho takmer pripravili pofidérne osoby na základe pochybných notárskych zápisníc.“
Sopková dostávala výhražné telefonáty a listy, jej syna ktosi zmlátil, bývalý šéf Lesov SR Igor Olajec ju z prípadu odvolal. „Občas som už pochybovala, či spravodlivosť na Slovensku jestvuje.“
Čudné dedičstvo
Majiteľom pozemkov bohatých na drevo a zverinu je podľa listu vlastníctva od roku 1998 firma Slanské lesy, ktorej konateľom je Milan Ičo. Ten tvrdí, že majetok získal v roku 1998 prevodom od Márie Dušičkovej, údajnej dedičky a nevlastnej dcéry pôvodného vlastníka, grófa Ladislava Károlyiho.
Dušičková je starou mamou Ičovej manželky. Osemdesiatpäťročná ťažko chorá stará pani pozemky údajne nadobudla vydržaním a do spoločnosti ich vložila len pár dní pred smrťou.
Súd vychádzal z dobových dokumentov a legislatívy platnej v čase, keď gróf Károlyi údajne previedol majetok na ešte nenarodenú nevlastnú dcéru.
Nemanželské deti podľa vtedajších zákonov nemohli byť dedičmi a zákon neumožňoval ani vydržanie majetku nevlastnými deťmi.
Súd si vyžiadal aj posudky z trestného konania, podľa ktorých Dušičkovej podpis na listinách nie je pravý.
Zastavené stíhanie
V trestnom konaní prokurátor obžaloval Iča, notára Ferdinanda Ontka a bývalého šéfa katastra v Trebišove Pavla Pačutu z podvodu a falšovania a pozmeňovania verejnej listiny a pečate, ktorých sa mali dopustiť ako organizovaná skupina. Obžalovaným hrozili tresty od päť do dvanásť rokov.
Rozsudok mal zaznieť v máji tohto roku. Súd však pojednávanie odročil a vo štvrtok na neverejnom zasadnutí konanie zastavil.
Odvolal sa na medzinárodnú zmluvu, podľa ktorej trestné stíhanie musí byť zastavené, keď trvá nepomerne dlho. Hlavné pojednávanie s obžalovanými sa začalo v auguste 2008, teda pred viac ako piatimi rokmi.
„Nie som zástancom pravidla oko za oko. Ale aj tak je to absurdné,“ hovorí bývalý riaditeľ košického závodu Lesov SR Pavol Jakab.
V roku 1998 bol jedným z iniciátorov žaloby aj trestného oznámenia. S Ičom sa dobre poznali. „Robil u nás šoféra a údržbára. Pali, raz tieto lesy budú moje! vravieval. A vymyslel si príbeh o dedičstve, ktorému takmer každý uveril.“
V roku 2007 Jakaba odvolali z funkcie. Aj on dostával výhražné telefonáty.
„Motali sa okolo nás ľudia z partie kolárikovcov,“ hovorí o skupine okolo údajného šéfa košického podsvetia Karola Kolárika, ktorého zavraždili v decembri 1999. „Podávať trestné oznámenie v tom čase by bolo zbytočné.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári