Košický maratón vyhral Keňan Chepkwony, rekord odolal

Víťazný Keňan Chekpwony (v oranžovom drese).
Víťazný Keňan Chekpwony (v oranžovom drese). (Autor: TASR/Milan Kapusta)
Sportnet|5. okt 2014 o 11:15

Najstarší európsky maratón zažil v kategórii mužov druhé najrýchlejšie preteky v histórii.

KOŠICE. Víťazom 91. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) sa v nedeľu v Košiciach stal Keňan Gilbert Kiptoo Chepkwony časom 2:08:26 h a získal aj prémiu 10 000 eur.

Druhé miesto obsadil Keňan Dominic Kangor Kimwetich (2:10:34) a tretí skončil Etiópčan Afewerk Mesfin Woldetensae (2:11:39). Vlaňajší víťaz Patrick Kiptanui Korir obsadil 5. miesto (2:13:20).

Výkony maratóncov, ale aj protagonistov ostatných bežeckých kategórii sledovali v nedeľu v Košiciach priamo v uliciach desaťtisíce ľudí.

Na trati sa vo všetkých kategóriách predstavilo dovedna 10 200 pretekárov zo 45 krajín.

foto
Košický maratón 2014 v obrazoch

Sám na rekord nestačil

Od štartu udávali tempo na trati už tradične kenskí a etiópski bežci, ktorí na meraných kilometroch bežali približne podľa stanoveného plánu a na dvanástom kilometri dosiahli čas na úrovni 36:49 min.

V polovici trate - na obrátke mali čas 1:04:20 a naďalej udržiavali šancu na pokorenie traťového rekordu.

V takmer ideálnom počasí sa od tridsiateho kilometra dostal na čelo Keňan Chepkwony, no bežal úplne sám.

Napokon traťový rekord nezdolal (2:07:01), no v Košiciach zaknihoval už svoj druhý triumf, keďže v metropole východu zvíťazil i v roku 2010 (2:08:33).

((b))

Potvrdil africkú dominanciu

Chepkwony (na snímke TASR) traťový rekord síce neprekonal, ale zabehol druhý najrýchlejší víťazný čas v histórii podujatia.

"Som veľmi rád, že sa mi podarilo opäť zvíťaziť v Košiciach. Patril som k favoritom, trochu som to aj očakával. Tento rok sa mi bežalo lepšie ako pred štyrmi rokmi, keď bolo v Košiciach teplejšie," uviedol Chepkwony v prvej reakcii pre RTVS.

Z ostatných 15 ročníkov MMM zvíťazili v Košiciach Afričania štrnásťkrát, z toho dvanásťkrát bežci z Kene.

Najlepší so Slovákov Boris Csiba dobehol do cieľa na 11. mieste a zároveň sa stal víťazom majstrovstiev Slovenska v maratónskom behu časom 2:29:03.

"Hovorí sa, že beh je individuálny šport a človek si to na trati oddrie sám. Ja som však príkladom toho, že to tak nie je. Bol tu so mnou celý tím, ktorého členovia boli rozložení po celej trati a neustále ma informovali kde je Imro Pástor. Dobehol som ho asi polkilometra pred cieľom," povedal Csiba.

((c))

Aj u žien vyhrala Keňanka

Medzi ženami zvíťazila favoritka Lydia Jerotich Ruttová výkonom 2:28:48 h, čím dovŕšila kenské víťazné double na MMM v Košiciach.

Je to v podaní 30-ročnej Ruttovej (na snímke TASR) najlepší výkon v Európe a zároveň tretí najrýchlejší v košickej ženskej maratónskej histórii.

Traťový rekord Etiópčanky Ashete Bekere Didovej z vlaňajska (2:27:44) odolal.

Po nej do cieľa dorazilo duo Etiópčaniek Lemelem Berha Yachemová a Halima Hassen Berisová.

"Cítim sa spokojne, bežalo sa mi veľmi dobre, počasie bolo ideálne a aj organizácia na trati bola na dobrej úrovni. Teší ma, čo sa mi podarilo," konštatovala Ruttová.

Tridsaťdeväťročná Slovenka Ingrid Petnuchová (Partizán Bardejov) obsadila výkonom 2:51:15 h štvrté miesto a podľa predpokladov si vybehala už šiesty domáci maratónsky titul.

Jej osobný košický rekord z roku 2008 má hodnotu 2:48:23.

"V takej atmosfére, aká bola najmä v cieli sa nedalo bežať pomaly. Na to, čo som mala natrénované, som takýto čas očakávala. Chcela som zabehnúť pod tri hodiny a som rada, že sa mi to podarilo. V auguste som mal tréningovú pauzu a chýbali mi ubehnuté kilometre," uviedla Petnuchová, ktorá obhájila prvenstvo na MSR z predchádzajúceho ročníka.

Polmaratón ovládli Slováci

Košický polmaratón v rámci 91. ročníka Medzinárodného maratónu mieru podľa predpokladov ovládli slovenskí bežci.

V mužskej kategórii triumfoval Jozef Urban (na snímke SITA), ktorý zvíťazil pred obhajcom prvenstva Tiborom Sahajdom. Urbanov víťazný čas má hodnotu 1:07:45 h, druhý Sahajda výraznejšie zaostal (1:09:12).

"Do siedmeho kilometra som spolupracoval s Tiborom Sahajdom, on už potom nestačil, lebo mal krízu. Odvtedy som bežal sám, ale dostal som pľuzgier na pravej nohe, čo ma dosť štípalo a bolelo, aj preto sa mi nevydaril pokus o osobný rekord. Pocitovo som však bežal veľmi dobre," uviedol v prvej reakcii pre RTVS Jozef Urban.

Medzi ženami si už siedme víťazstvo v Košiciach vybojovala Katarína Berešová (na snímke SITA). Tentoraz sa jej podarilo zabehnúť osobný rekord 1:13:26 h.

Jej predchádzajúci najlepší výkon v polmaratóne mal z vlaňajška hodnotu 1:13:32 h.

Navyše, v Košiciach mala tento rok čoskoro 27-ročná vytrvalkyňa aj úlohu vodičky pre maratónkyne.

"Chcela som si zabehnúť osobný rekord a vyšlo mi to. Preto som veľmi šťastná. Som veľmi spokojná aj s tým, ako sa nám podarilo rozbehnúť tempo. Dokonca sme bežali medzičasy aj o 10 sekúnd rýchlejšie, ako bolo stanovené. Ja som potom na 20. km zrýchlila a dobehla do cieľa vo svojom najlepšom čase," komentovala Berešová pre RTVS.