Košickí hokejisti prehrali s Piešťanmi 1:3

Stav série, hranej na štyri víťazstvá, je po prvom štvrťfinálovom zápase 0:1.

Na snímke vľavo hráč Košíc Jiří Bicek a brankár Piešťan Martin Šúrek.Na snímke vľavo hráč Košíc Jiří Bicek a brankár Piešťan Martin Šúrek. (Zdroj: TASR/Milan Kapusta)

HC Košice - ŠHK 37 Piešťany 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)

Góly: 43. Sojčík (Češík) - 7. Románek (Bučka, Rais), 10. Petráš (Haring, Peško), 60. Holovič. (stav série: 0:1)

Hokejisti ŠHK 37 Piešťany prekvapivo triumfovali v úvodnom štvrťfinálovom zápase play off Tipsport extraligy na ľade úradujúceho slovenského šampióna HC Košice 3:1.

V sérii hranej na štyri víťazstvá sa ujali vedenia 1:0, druhý duel je na programe v nedeľu 1. marca opäť v Košiciach (17.00).

Pre "oceliarov" je to prvá prehra po dvanástich víťazných zápasoch pod vedením trénerského dua Peter Oremus a Roman Šimíček.

Na snímke radosť hráčov Košíc po strelení gólu v zápase štvrťfinále play off HC Košice - ŠHK Piešťany. Foto: TASR/Milan Kapusta

Dva piešťanské góly už v prvej tretine

Hostia z Piešťan začali v košickej Steel aréne nebojácne a už v úvodných sekundách hry preveril Hyláka Pašek.

V 3. minúte pálil na košickú bránku Kotaška, stav sa nezmenil.

O dve minúty neskôr domáci hráči ohrozili Šúreka v presilovej hre Spilarovou strelou od modrej čiary.

V 7. minúte Románek prešiel s pukom cez útočnú modrú čiaru, puk nahodil na košickú bránku a ten na prekvapenie všetkých skončil za Hylákovým chrbtom - 0:1.

Studenú sprchu pre "oceliarov" zariadil v polovici úvodnej dvadsaťminútovky Petráš, ktorý strelou spomedzi kruhov zužitkoval početnú výhodu o jedného hráča - 0:2.

Košičania sa začali častejšie tlačiť do zakončenia, no únik Biceka v 17. minúte a Spilarovo zakončenie po ideálnej prihrávke Bartoša zmenu v skóre neprinieslo.

Piešťany nepoľavili v útočnej snahe a v 21. minúte tvrdo pálil Pašek. Na opačnej strane sa ocitol v podobnej šanci Šeda, ale ani on nepochodil.

S pribúdajúcimi minútami sa hra zrýchlila, hralo sa viac do tela, no oba tímy zdobila viac hra smerom dozadu.

Najväčšiu šancu "havranov" mal v oslabení Pašek, v poslednej chvíli mu však vypichol puk košický bek Černák.

Gól na hokejke mal Jánošík, ale netrafil priestor piešťanskej bránky, podobne ako na druhej strane v 36. minúte Stupka.

Šúrek sa v 39. minúte zaskvel pri príležitosti Spilara, Hylák v záverečnej minúte zlikvidoval obrovskú šancu Pašeka a iba sa prizeral zakončeniu Stupku, ktorý však na jeho šťastie mieril vedľa.

Zľava: Jiří Bicek z Košíc a Eduard Šedivý z Piešťan. Foto: SITA/Tibor Zmak

Zníženie na 1:2

Vstup do záverečného dejstva vyšiel "oceliarom", ktorí svoj tlak korunovali gólom z hokejky Sojčíka - 1:2.

Vzápätí si Košičania zahrali presilovú hru 5 proti 4, no strely Jánošíka, Jenčíka a ani Bartoša si cestu do piešťanskej bránky nenašli.

V 53. minúte hrali domáci hráči znova presilovku o jedného hráča, no Šúrek znova kryl dobre mierené strely Jenčíka a Jánošíka.

Naďalej pokračovala strelecká prevaha košického tímu, "havrani" poctivo bránili a ojedinele vyrážali do protiútokov.

Na začiatku 57. minúty tvrdo vypálil Konečný, no puk skončil iba v Hylákovej lapačke.

Košice napriek obrovskej snahe už nedokázali vyrovnať a pri hre bez brankára inkasovali tretí gól z hokejky Pašeka - 1:3.

Zostavy

HC Košice: Hylák - Štrbák, E. Černák, Philipp, A. Jánošík, Macejko, Cebák, Suja, Šeda - Jenčík, P. Bartoš, Spilar - Lapšanský, I. Rach…nek, Bicek - Hrnka, Matúš Chovan, Kutálek - Sojčík, Češík, R. Bondra

ŠHK 37 Piešťany: Šúrek - Leppänen, Brňák, Škadra, Šedivý, Kotaška, Leško, Rais, Bučka - Haring, Peško, Petráš - Holovič, Pašek Stupka - T. Klempa, Mišura, R. Konečný - F. Hudec, Vaculín, Románek

Vylúčení: 2:6, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, striedanie: 28. Suja (Košice) zapojil sa do hry, 3209 divákov

SITA

Hlasy trénerov a hráčov

Peter Oremus, tréner Košíc: "Úvod zápasu nebol z našej strany taký, ako sme si predstavovali. Mali sme slabú početnosť streľby a slabú agresivitu pred bránkou. Nastalo zlepšenie, no gólov z našej strany padlo málo na to, aby sme duel dotiahli do víťazného konca. Zajtra musíme všetky tieto veci zlepšiť."

Peter Sojčík, autor jediného košického gólu: "Myslím si, že prehra bola zapríčinená zlým vstupom do zápasu, možno sme boli nervózni a pridal sa i tlak z domáceho prostredia. V play off sa to stáva a myslím si, že v druhej tretine sa to zlepšovalo a v tretej už tlak gradoval. Škoda, že sme so šancami a presilovkami nenaložili lepšie."

Leo Gudas, tréner Piešťan: "V prvej a druhej tretine sme boli trošku viac aktívni, mali sme dosť šancí a prejavilo sa to i gólovo. V tretej dvadsaťminútovke sme boli vylučovaní a tým sme sa dostali pod tlak. Sme radi za jeden maličký krôčik."

Dušan Pašek, autor tretieho piešťanského gólu: "Očakávali sme košický tlak, no zároveň sme nechceli prísť ako ovce na porážku. Vzopreli sme sa a možno sme ich prekvapili, podarilo sa nám dať dva góly, ktoré určili ďalší priebeh zápasu. Pod výsledok sa podpísal dobrý výkon brankára Šúreka a tímová práca."

TASR

Druhý sobotňajší štvrťfinálový zápas play off extraligy: HK Nitra - MHC Mountfield Martin 9:2.

Nitra vedie v sérii 1:0, druhý duel je na programe v nedeľu opäť pod Zoborom od 17.00 h.