Košičan Marek Vician (29) so svojou manželkou Jankou (25) a spoločníkom Ladislavom Petrášom (41) založili firmu a majú patentovaný zaujímavý prístroj, zariadenie na dávkovanie a balenie pekárenských výrobkov, alebo jednoduchšie – rožkomat. Vďaka nemu sa nemusíte báť, či rožok, ktorý si vyberáte, už niekto pred vami nechytal špinavými rukami. Onedlho predstavia rožkomat, ktorý vydáva viac druhov pečiva a rožkomat, ktorý nepotrebuje elektrinu.
KOŠICE. Marek Vician prišiel na nápad vytvoriť rožkomat pred piatimi rokmi.
„V roku 2010 som chodil po svete s dosť otvorenými očami, aby som našiel nejaké podnikanie, ktoré by malo zmysel. Najprv som chcel robiť bilbordy, ktoré budú osvetľované slnečnou energiou, ale prišiel som na to, že to už mal niekto iný v Amerike patentované. Potom mi svokor rozprával, že kupoval rožky v potravinách a prekážalo mu, že tam všelijakí ľudia ohmatávajú pečivo a nakoniec ho nekúpia. Čím ho vlastne zašpinia a môžu tak prenášať rôzne choroby.“
Povedal, že by bolo veľmi dobre, keby existoval stroj, ktorý by dokázal tieto rožky predať bez toho, aby došlo ku kontaktu s rukami.
„S manželkou sme sa toho chytili ako výzvy. Povedali sme si, že takéto zariadenie vyrobíme.“
Spolu s manželkou Janou založili spoločnosť Patent Pending, s. r. o.
Rožkomat s nimi vytváral aj Ladislav Petráš. Prvý prototyp vznikol v pivnici a na druhom už spolupracovala aj Technická univerzita v Košiciach.
Rožky padajú vždy ináč
Aj keď zariadenie na vydávanie rožkov vyzerá na prvý pohľad jednoducho, opak je pravda. Do dnešnej podoby ho dostávali viac ako štyri roky.
Priorita bola, aby sa čerstvé rožky v zásobníku nezlepili, nespučili, nestratili svoj tvar a nezaparili sa.
„Robili sme veľa pokusov, ako dávkovať rožky. Skúšali sme systém mlynského kolesa, aj revolverový systém, ktorý by zásobník nabíjal rožkami ako v revolveri. Nakoniec sme skončili pri veľkom lieviku a otáčavom kruhu. Problém je, že rožky majú taký zvláštny tvar, že vždy spadnú ináč. Bolo ťažké vymyslieť mechanizmus, ktorý by z tej veľkej kopy pečiva vybral presne taký počet rožkov, aký chceme.“
S touto výzvou im pomohli znalosti z fyziky – odstredivá sila.
„V točiacom sa kruhu sa odtiahne na okraj všetko, čo spadne do stredu. Na okraji je otvor, ktorý sa podľa potreby zatvorí alebo otvorí, riadia ho snímače a motorčeky, tiež lineárny posuv. Použité materiály majú vypočítanú kĺzavosť, čo je fyzikálna veličina. Po niektorom plexiskle sa šmýkajú rýchlejšie, po inom menej. Náš patentovaný mechanizmus takto dokáže dávkovať nielen rohlíky, ale aj iné druhy pečiva, ako sú žemle a pletenky.“
Ušetrili čas a priestor
Jednoduchá nie je ani odpoveď na otázku, koľko rožkov sa zmestí do rožkomatu.
„Zakaždým, keď rožky vysypete dnu, zmestí sa vám ich tam iný počet, lebo sa ináč naskladajú, popadajú. Priemer je osemsto až tisíc rožkov v jednom prístroji. Ale záleží to aj od druhu rožka. Môžu mať 40, 50 alebo 60 gramov.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári