Oteplilo sa a motorkári vyrážajú na cesty. Iba počas víkendu došlo k dvom vážnym nehodám motoriek, pri ktorý sa ťažko zranili traja ľudia.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Motocyklisti a cyklisti už brázdia cesty. Počas teplejších dní sú častými účastníkmi nehôd, ktoré sa, žiaľ, neraz končia tragicky.
V nedeľu pri pamätníku na Dargovskom priesmyku 40-ročný motorkár z Trebišova po prejazde tiahlej ľavotočivej zákruty dostal šmyk.
Spadol na bok, v šmyku prešiel cez príjazdovú cestu k parkovisku.
„Po páde z motorky sa vodič a jeho spolujazdkyňa podľa predbežnej lekárskej správy ťažko zranili,“ vraví policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Druhá nehoda sa stala, taktiež v nedeľu, medzi obcami Dobrá a Biel v okrese Trebišov.
Vodič z Kráľovského Chlmca na Suzuki GSX 600 pri prechádzaní ľavotočivou zákrutou pred nadjazdom zišiel mimo cestu na trávu, kde narazil do zvodidiel a spadol aj s motorkou.
Aj on utrpel ťažké zranenia.
Zomreli motorkár, cyklista i košická lekárka
V Košickom kraji sa vlani stalo 46 nehôd motorkárov, dvaja zomreli, 18 sa zranilo ťažko a 24 ľahko.
Vzhľadom na relatívne krátku sezónu motoriek je táto štatistika alarmujúca.
„V Košiciach sme v roku 2015 zaznamenali 9 nehôd s účasťou motocyklistov, piati sa zranili ťažko a dvaja ľahko. V okrese Košice– okolie došlo k dvom smrteľným zraneniam pri ôsmich nehodách. Dvaja ľudia boli zranení ťažko a traja ľahko,“ povedala nám krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Najvážnejšia nehoda sa stala v apríli 2015 na ceste z Košíc na Jahodnú. Zrazili sa vtedy motorkár a cyklista, ktorý na cestu vychádzal z lesa z cyklistického chodníka z Bankova na Alpinku. Obaja priamo na mieste nehody zomreli.
Podľa polície nehodu zavinil cyklista, ktorý nedal motorke prednosť. Podľa dostupných zdrojov však motorkár jazdil príliš rýchlo.
„Prípad bol ukončený zastavením trestného stíhania. Pod tragickú nehodu sa podpísalo zlyhanie ľudského faktora.“
V auguste zas pri jazde na motorke prišla o život primárka Kliniky popálenín a plastickej chirurgie Nemocnice Košice - Šaca Maryna Kačmarčíková.
Osudnou sa jej stala jazda na motorke Honda na ceste medzi obcami Nováčany a Rudník v okrese Košice – okolie. Zrazila sa so Seatom Leon.
Napriek obrovskej snahe pozemných i leteckých záchranárov zraneniam po prevoze do nemocnice podľahla.
Polícia: Vieme, kde sa predbiehajú
„Krajské riaditeľstvo PZ v Košiciach v snahe predísť takým udalostiam, ako to bolo pri tejto nehode, prijalo konkrétne opatrenia v spolupráci s príslušným správcom komunikácie. Z úcty k pozostalým rodinám sa k podrobnostiam a záverom tejto udalosti vyjadrovať nebudeme,“ vraví Mésarová.
Polícia navrhla osadenie oddeľovačov jazdných pruhov vybavených reflexnými prvkami na strednom deliacom páse v úsekoch, kde dochádza k „rezaniu zákrut“ do protismernej časti cesty.
Polícia sprísňuje kontroly v rizikových úsekoch, vrátane Jahodnej, aj v tomto roku.
„Pri plánovaní hliadok prihliadame na dopravno-bezpečnostnú situáciu a v prípade potreby posilníme hliadky v úsekoch, kde dochádza k častým nehodám. Z praxe máme vytypované úseky štátnej cesty Jahodná a ciest Košické Oľšany – Ďurďošík a Košický Klečenov – Dargov, kde dochádza k porušovaniu predpisov vodičmi motocyklov.“
Rozdielny pohľad vodičov
Motorkári a vodiči vnímajú jazdu rozdielne. Pokiaľ vodiči áut majú pocit agresívnej jazdy motoriek, platí to aj naopak.
Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová tvrdí, že sa nedá jednoznačne povedať, kto je vinný viac. Raz je to vodič auta, inokedy motorkár.
„Treba sa navzájom akceptovať. Prvé slová po dopravnej nehode, v prípade, že účastníci prežijú, bývajú často: 'Nevšimol som si, tlačil sa na mňa zozadu, nestihol som zareagovať, pretože sa všetko zomlelo tak rýchlo.' Keďže odhadnúť rýchlosť motoriek je pre ich menšie rozmery ťažšie, o to dôležitejšie je častejšie sledovanie spätných zrkadiel a situácie okolo auta,“ vysvetľuje Baloghová.
Motorkári si musia uvedomiť, že pocit voľnosti a eufórie počas jazdy je krásny, ale o to bolestivejšie a tragickejšie môžu byť následky pádu.
„Mali by si dať skontrolovať technický stav motorky, preskúšať brzdy na bezpečnom mieste. Základ je vedieť brzdiť, klopiť a správne a včas zareagovať na krízové situácie. Motorka nie je auto, rýchlo sa rozbehne a ťažšie zastaví. Život pri kolízii môže zachrániť ochranný odev, obuv a doplnky. Jazdcom len v prilbe, rifliach a teniskách či dokonca v šľapkách sa nie bezdôvodne hovorí, že sú darcami orgánov,“ uzavrela Baloghová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári