KOŠICE. Nezisková organizácia Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 (EHMK 2013) objednávala takmer všetky tovary a služby priamym zadaním bez výberového konania. Niektoré zákazky boli rozdelené na viac častí a uhradené na základe viacerých faktúr, čo je v rozpore so zákonom. V rozhovore pre denník SME to minulý týždeň uviedol bývalý člen dozornej rady mestskej neziskovky Marián Gaj.
Na protest proti netransparentnému obstarávaniu pred dvomi týždňami odstúpil z funkcie.
Osobná pomsta?
„Všetko bolo v súlade so Zákonom o verejnom obstarávaní, všetky veci sme prerokovali aj s odborným útvarom mesta, ktorý má na starosti verejné obstarávanie,“ vyjadril sa pre SME výkonný riaditeľ EHMK 2013 Ján Sudzina.
Rokovacie konanie bez zverejnenia odôvodňuje časovou tiesňou, odvoláva sa tiež na technickú a umeleckú náročnosť jednotlivých zákaziek.
Sudzina považuje kontrolu za osobnú pomstu Mariána Gaja. Motívom mala byť podľa výkonného riaditeľa médiami živená kauza so zaradením jeho manželky, speváčky Anny Gaja do programu otváracieho ceremoniálu a dodatočným vysvetlením, že to bol marketingový ťah organizátorov.
Dôvodom mohli byť podľa Sudzinu aj neúspešné žiadosti mestskej časti Sever, v ktorej je Gaj starostom, o dotácie v rámci projektu EHMK Sudzina označil Gaja za egocentrika a obvinil ho z vydierania.
„Nad vyjadreniami pána riaditeľa sa možno len pousmiať,“ reaguje Gaj.
Podľa jeho názoru si Sudzina svojsky vykladá nielen zákon o verejnom obstarávaní, ale aj efektívne a transparentné využívanie verejných prostriedkov.
„Pána riaditeľa Sudzinu som si vážil ako vydavateľa a podporovateľa menšinových hudobných žánrov. No projekt EHMK je očividne nad jeho sily.“
Prečítajte si rozhovor
Šéf Košíc 2013: Za projekt EHMK sme zodpovední všetci
Vydieranie
„Mentálne, mediálne a vynucovaním si grantu“ Sudzinu údajne vydierali aj výtvarníci zo skupiny Kassaboys.
Umelci považujú jeho vyjadrenie za absurdné. "Pán Sudzina zrejme považuje za vydieranie, keď sa niekto ohradí voči zasahovaniu do autorských práv, cenzúre, voči následným vyhrážkam v podobe nepodporenia našej galérie, a to všetko pred zasadnutím 'nezávislej' odbornej komisie.“
Manažéri projektu mali podľa výtvarníkov už v podmienkach žiadosti o grant cez schému Košice 2013 uviesť, že výtvarné dielo nesmie byť kritické a istých otázok a osôb sa nesmie dotýkať.
„Je hanbou, že na čele takéhoto významného projektu stoja takéto 'osobnosti', ktoré sa podobnému zasahovaniu zo strany politickej moci ani len nepokúsia čeliť, naopak, sami priložia ruku k dielu. V konečnom dôsledku sú títo páni v hierarchii projektu kontrolovanými persónami, ktoré sa obávajú o svoje pozície. O autonómii tu nemôže byť ani reči," píšu Kassaboys vo svojom stanovisku.
Skupine Kassaboys koncom minulého roka na podnet košickej radnice zasiahli do verejnej inštalácie, ktorá prostredníctvom titulkov z denníka Korzár okrem iného poukázala na podozrivé finančné transakcie a ďalšie kauzy spojené s projektom EHMK od jeho zrodu. V marci tohto roku im grantová komisia udelila dotáciu, ktorú sú rozhodnutí vrátiť.
Koniec dialógu
Vlani v decembri odstúpila z funkcie predsedníčky grantovej komisie, ktorá rozhodovala o dotáciách na jednotlivé kultúrne projekty EHMK, vedúca Kultúrneho kontaktného bodu na Slovensku Zuzana Duchová.
Dôvodom bol e-mail od umeleckého riaditeľa EHMK Vladimíra Beskida, podľa ktorého mali členovia komisie v rámci „korešpondenčného hlasovania“ podporiť štyri navrhované projekty a jednotlivé sumy v celkovej výške približne 90-tisíc eur.
“Vnímala som to ako hrubú manipuláciu a ovplyvňovanie členov komisie,” povedala Duchová pre SME.
“Navyše, upozorňovala som členov komisie, že niektoré projekty sú v jasnom rozpore s pravidlami grantového systému. Nereagovali na to. Nechcela som ďalej zastávať takúto verejnú funckiu, keď som veci nemohla mať pod kontrolou. Žiaľ, s členmi komisie sa v istom momente prestalo dať viesť dialóg.”
V päťčlennej komisii má EHMK dvoch zástupcov - Jána Sudzinu a Vladimíra Beskida. Ďalším členom je Jakub Urik z magistrátu mesta a šéf Štátnej filharmónie v Košiciach Július Klein.
Pochybnosti
Argumenty výkonného riaditeľa EHMK 2013 Jána Sudzinu nepresvedčili Gabriela Šípoša z Transparency International Slovensko.
Priame nákupy a rokovacie konania považuje za najmenej transparentnú formu obstarávania, pri ktorej najčastejšie dochádza k predražovaniu.
„Argument časovej tiesne sa dá použiť len pri náhlej a neočakávanej udalosti, nie pri mesiacoch plánovanom ceremoniáli,“ zdôraznil Šípoš.
Dodal, že podľa zákona priame zákazky môže obstarávateľ prideľovať len do sumy 10-tisíc eur, preto ho neprekvapuje, že niektoré sú rozdelené na viaceré faktúry do tejto sumy.
„Okolnosti, o ktorých hovorí pán riaditeľ, u mňa vzbudzujú veľké pochybnosti o transparentnom a efektívnom míňaní verejných peňazí.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári