KOŠICE. Národná kriminálna agentúra (NAKA) sa zaoberá kauzou okolo spoplatneného parkovania v Košiciach, ktoré má na základe zmluvy s mestom na starosti parkovacia firma EEI. Podľa našich informácií koná z vlastnej iniciatívy.
V tejto súvislosti už bolo polícii podaných aj niekoľko podnetov na prešetrenie či trestných oznámení.
Bavili sa o výbere EEI

Aktivitu protikorupčnej jednotky NAKA nám v stredu potvrdil mestský poslanec Miloš Ihnát (nezávislý), ktorý o tom informoval na sociálnej sieti.
„V stredu ráno ma kontaktovala NAKA a potom ku mne domov prišiel jej operatívny pracovník. Vraj dostali tip, že by som mohol mať nejaké informácie. Bavili sme sa o tom, čo viem ja povedať k EEI,“ uviedol Ihnát pre Korzár.
„V roku 2012 som bol nominovaný vedením mesta do výberovej komisie na výber parkovacej firmy. Boli predložené dve ponuky – od pražskej firmy City Parking Group a bratislavskej EEI. Vybrali sme EEI, lebo ponúkla výhodnejšie podmienky na 10-ročný prenájom mestských parkovísk,“ rozhovoril sa o tom, čo povedal aj pracovníkovi NAKA.
Členovia komisie sa podľa neho v tom čase pozerali na ponuku EEI ako na niečo pozitívne.
„Pri prezentácii ponúk nám o projekte EEI dosť citlivo rozprával Milan Jankura (vtedajší riaditeľ Bytového podniku mesta Košice i Správy majetku mesta Košice, ktorá mala na starosti aj parkovanie – pozn. red.). Pripadalo mi to tak, akoby nás hladkal po hlavách a poukazoval, že to je tá správna cesta. Prečo práve on? Neviem. To bola moja prvá otázka pre NAKA,“ tvrdil poslanec.
Pri hlasovaní 22. júna 2015 o všeobecne záväznom nariadení č. 157 o platenom parkovaní bol za.
Ihnát: Bol som využitý
Pred schvaľovaním prenájmu komunikácií firme EEI 13. júna 2016 zmenil názor a napokon hlasoval proti.
„Čas ukázal, čo sa vlastne okolo toho deje a čo za tým je, aké diskriminačné anomálie vyplávali na povrch – napríklad viazanosť na vlastníctvo vozidla, bytu atď. Keď som si pred hlasovaním čítal diskusie na sociálnych sieťach aj v Korzári, začali jednotlivé kolieska okolo výberu tej firmy do seba zapadať. Spomenul som si na to koketovanie, že to je to správne. Dovtedy mi ani nenapadlo, že to bolo na politickej báze. Ja som EEI vtedy vnímal len ako firmu, ktorá sa zúčastnila výberového konania. Ukázalo sa, že som bol stranou Smer ako jej vtedajší člen v tomto súkolí využitý.“
Prečo si myslí, že to bolo na politickej báze?
„Lebo som sa až vtedy dozvedel určité skutočnosti, týkajúce sa pána Jankuru. Boli to indície, že tam môžu byť údajne nejaké prepojenia na niečo. Mne to spätne pripadalo tak, že ma dali ako člena Smeru do tej komisie, aby som držal hubu. Keby potom niečo náhodou vyplávalo na povrch a ja by som sa ozval, aby ma mohli pošpiniť. Takto to teraz chápem ja.“
Za prvej vlády Roberta Fica (Smer) šéfoval Jankura štátnej Národnej agentúre na podporu malého a stredného podnikania a sedel aj v investičnom výbore Slovenského rastového kapitálového fondu. V tom čase investoval tento fond rizikového kapitálu do EEI asi 2,7 milióna eur.
Jankura odmietol prepojenie na EEI už pri výbere
Po zmene vlády v auguste 2010 Jankuru odvolali. Od apríla 2011 šéfoval mestskému podniku Správa majetku mesta Košice ako nominant vedenia mesta na čele s Richardom Rašim (Smer).
Krátko nato, v novembri 2011, odporučila SMMK mestu zveriť celý parkovací systém do súkromných rúk. Jankura zároveň organizoval spolu s mestom výber firmy.
Podľa podmienok súťaže uchádzači nesmú byť v žiadnom vzťahu s osobami, konajúcimi za vyhlasovateľa.
„Spoločnosť ani konateľ nie sú v žiadnom vzťahu s pánom Jankurom,“ uviedla vtedy pre Korzár EEI.
Jankura tiež vtedy reagoval, že nemá nijaké prepojenie.
„Za 3 roky, čo som riadil agentúru, dosiahol počet príjemcov z grantových schém pre malé projekty i programu rizikového kapitálu takmer 1 200 podnikateľských subjektov. Dávať ma do spojitosti s niekým, kto uspel v nejakom programe, je irelevantné.“

Poslanec odmietol akúkoľvek korupciu
Ihnát hovoril s operatívnym pracovníkom NAKA aj o spomínaných hlasovaniach a či mohli súvisieť s tým, že poslanci dostali od EEI ako nepeňažný dar zdarma parkovacie karty.
Poslanci nesmú podľa ústavného zákona o konflikte záujmov prijímať pri výkone funkcie žiadne dary. Aj podľa mimovládnej organizácie Transparency International ich mali odmietnuť.
„Pýtal sa ma, ako prebiehalo hlasovanie, ako som pri ňom uvažoval ja aj v súvislosti s darovanou kartou. Povedal som mu, že naposledy som hlasoval proti. Bolo mu to čudné. Zaujímalo ho, prečo. Tak som mu povedal to, čo aj vám.“
Mestský poslanec zdôraznil, že darovaná karta jeho ani ostatných poslancov neovplyvnila, takže o korupcii nemôže byť ani reči.
„Určite nie. Poslanci Smeru musia hlasovať disciplinovane bez ohľadu na kartu, sám som to zažil. A keď chcú aj niektorí ďalší výhody, napríklad členstvá v dozorných radách a iné, proti vedeniu mesta si tiež netrúfnu hlasovať,“ vysvetlil Ihnát.
Mesto o ničom nevie
Ihnát potvrdil, že nešlo o žiadny výsluch, nepodpisoval žiadnu zápisnicu, iba podával NAKA vysvetlenie. To znamená, že sa ešte nezačalo ani trestné stíhanie vo veci, NAKA iba zbiera informácie v rámci preverovania, ktorého výsledkom môže byť aj odloženie veci.
Prezídium Policajného zboru na otázky Korzára, v akom štádiu sa kauza nachádza, neodpovedalo, prisľúbilo poskytnúť informácie vo štvrtok.
„V prípade, že budeme požiadaní, poskytneme plnú súčinnosť v tejto veci akémukoľvek orgánu, alebo inštitúcii,“ zareagoval mediálny zástupca EEI Karol Wolf.
„Mesto Košice o tom nevie, nebolo v tejto súvislosti nikým oslovené, ani informované,“ komentoval aktivity NAKA Miroslav Sambor z referátu styku s verejnosťou a médiami mesta Košice.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári