KOŠICE. Zástup košických rodákov, ktorí sa preslávili vo svete, je pomerne dlhý a sú tam naozaj významné osobnosti.
Patrí medzi ne aj Béla Gerster, inžinier a projektant, ktorý má veľký podiel na prepojení Tichého a Atlantického oceánu cez Panamský prieplav a ktorý naprojektoval Korintský prieplav.
V stredu 3. augusta uplynulo 93 rokov od jeho smrti.
Prišli zo Švajčiarska
Rodina Gersterovcov bola síce maďarská, no pôvodne pochádzajú zo Švajčiarska.
„Bélov dedko bojoval v armáde Napoleona Bonaparta a dokonca získal medailu za hrdinstvo v slávnom ťažení v Taliansku. Rodina sa cez Viedeň a Györ dostala až do Košíc, kde si Bélov dedko kúpil dom na Zvonárskej ulici a novšiu časť dal postaviť na novej predĺženej časti Hlavnej ulice,“ vysvetlil pre denník SME Gabriel Kunhalmi, ktorý sa zaoberá históriou Košíc.
Jeden z jeho synov Miklóš sa stal mydlárom a 20. októbra 1850 sa mu narodil syn Béla.
Šikovného chlapca dala rodina na štúdiá. Po základnej škole a gymnáziu, ktoré absolvoval v Košiciach, odišiel na Technologickú univerzitu do Viedne. A už rok po promóciách sa stal viedenským mestským inžinierom.
Našiel dôležitú cestu
Po čase sa však rozhodol odísť do Pešti – k švagrovi Istvánovi Kauserovi, ktorý v tom čase pracoval s budapeštianskym inžinierom Istvánom Tűrrom na Františkovom vodnom kanáli.
Obom odborníkom neuniklo, že mladý inžinier je šikovný, preto ho odporúčali na medzinárodnú expedíciu k francúzskemu námornému dôstojníkovi Lucienovi Bonapartovi Wysemu.
Ten mal za úlohu vybudovať trasu, ktorá by spájala Tichý a Atlantický oceán. Išlo o dôležitú obchodnú cestu, ktorá by skrátila cestu z New Yorku do San Francisca o tisícky kilometrov.
Túto cestu ako prvý našiel Béla Gerster. V roku 1878 navrhol miesto prieplavu medzi Panamou a Colonom a na základe jeho správy vznikla spoločnosť, ktorá sa pustila do práce na vybudovaní Panamského prieplavu.
Nebolo to ľahké, pretože staviteľom komplikovali život i prácu samotné oceány, ktoré mali odlišné výšky prílivu a odlivu, kvôli čomu museli vybudovať obrovské plavebné komory.
Po antických stopách
Dalo by sa povedať, že pri navrhovaní Panamského prieplavu bol Béla Gerster v podstate len asistentom. Potom však prišla úloha, v ktorej zažiaril absolútne.
Mal naprojektovať Korintský prieplav, ktorý by skrátil lodnú cestu z Iónskeho do Egejského mora a umožnil lodiam vyhnúť sa oboplávaniu Peloponézskeho polostrova.
Gréci sa o jeho výstavbu pokúšali už dávno, no nedarilo sa im to. Potom si zavolali na pomoc inžiniera Tűrra a v roku 1881 ho poverili výstavbou. On dal štúdie a plány vypracovať Bélovi Gersterovi.
Rodák z Košíc urobil podrobný topografický prieskum a zistil, že už Rimania tisícky rokov pred ním odviedli veľmi dobrú prácu, a preto sa vybral po ich stopách. Antické zdroje sa však len v náznakoch zmieňovali o spôsobe prepravy lodí. Ich Diolkosovu cestu sa mu nepodarilo nájsť.
Trápili ich peniaze i pohromy
Gerster teda vypracoval predbežné plány, aj kalkuláciu, Tűrr ich predstavil na medzinárodnom sympóziu v Benátkach, a tak vznikla spoločnosť Korintského prieplavu.
Na jej čele stal Istvan Tűrr a ten Košičana poveril projektovaním celého diela.
Výstavba Korintského prieplavu sa začala v máji 1882. Gerster pripravil celú infraštruktúru na zásobovanie, aj zdravotnícku starostlivosť pre robotníkov.
Stavbu však postihli viaceré komplikácie. Práce nešli podľa plánu a spoločnosti chýbali peniaze. Korintský prieplav totiž financovali tie isté banky ako Panamský a ten bol hotovým požieračom peňazí.
Postihlo ich aj zemetrasenie, ktoré zabilo robotníkov a zničilo veľký kus práce. Napriek všetkému sa Gersterovi podarilo práce dotiahnuť do úspešnému koncu v roku 1893. O svojom veľkom diele napísal aj knihu s názvom “Prerezanie Korintskej šije“.
Tabuľka na pamiatku
Béla (Vojtech) Gerster má na konte ešte viacero projektov, napríklad vytýčil trasu železnice Atény – Larisa, no Korintský prieplav zostal jeho životným dielom.
Dodnes ho tam pripomína pamätná tabuľa s jeho menom.
Ďalšiu môžete nájsť v Budapešti, kde 3. augusta 1923 zomrel.
Košice si na svojho slávneho rodáka tiež spomínajú pamätnou tabuľou, ktorá je na jeho rodnom dome na Hlavnej ulici 9.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári