KOŠICE. Špecializovaný server nahuby.sk registruje pri metropole východu vôbec najviac zmienok o nájdení húb z celého Slovenska.
Slušne sú na tom podľa ich štatistiky aj ďalšie okresy na východe a to hlavne Poprad, Prešov a Stará Ľubovňa.
Zvýšený záujem o identifikáciu húb registrujú aj v košickej Mykologickej poradni, ktorá v pondelok prvýkrát v tejto sezóne privítala dvojciferný počet návštevníkov.
Aj zelených muchotrávok je dosť
Košičanka Beáta má najradšej jedlé muchotrávky červenkasté a v nedeľu poobede sa len tak vybrala do lesov pri Bysteri.
„Bolo vidno, že tam pred nami bolo množstvo ľudí, videli sme aj veľa podupaných húb. Aj napriek tomu sme našli zopár kozákov alebo zelenkastých plávok. Videli sme aj muchotrávky zelené, ktoré rastú vtedy, keď je v lese aj veľa iných húb,“ povedala nám potom, čo si dala skontrolovať jeden zo svojich úlovkov.
Peter mal žatvu pri Nižnej Pisanej
Nie príliš častý hríb Quéletov doniesol do mykologickej poradne Košičan Peter. Ten bol cez víkend v Nižnej Pisanej v okrese Svidník pri hraniciach s Poľskom.
„Zopakoval som si hubačku po dvoch týždňoch. Vtedy sme nenašli vôbec nič, teraz to bolo pár dubákov a veľké množstvo kozákov brezových a tento jeden hríb, ktorý sme nevedeli určiť. Boli tam aj domáci, ktorí mali svoje miesta a tí mali toľko dubákov, že ich mohli doslova kosiť,“ usmieval sa.
Poradňa funguje každý pondelok
Bezplatná mykologická poradňa funguje aj počas tejto sezóny každý pondelok od 14.00 do 16.00 hod. na prízemí budovy Regionálneho úradu verejného zdravotníctva na Rooseveltovej 8 v Košiciach.
Jej šéf a známy mykológ Ján Mariássy síce pripustil, že momentálny stav je výrazne lepší ako v júli, no k ideálu to má ešte dosť ďaleko.
Kvalitu teraz dosť kazia larvy mušiek
„Posledných 4 až 5 rokov máme fakt biedne sezóny, najmä na jeseň to je dosť zlé. Teraz sú ale huby v okolí Košíc skutočne všade a dá sa povedať, že sa začala hubárska žatva. Kamkoľvek pôjdete do lesa, určite sa nevrátite naprázdno. Ak ste však zameraní napríklad len na jeden konkrétny druh, zrejme budete hľadať dlhšie. Trochu problém je len s ich kvalitou, lebo v plodniciach nájdeme momentálne mnoho lariev mušiek, ktoré sa potrebujú rozmnožiť. Aj preto je lepšie ich zbierať začiatkom jesene, lebo keď dozrievajú bystrické slivky, kvalita húb je stabilne najlepšia,“ povedal nám.
Paradoxne, v týchto dňoch by ste skôr mali nájsť viac húb v nižších nadmorských výškach a predovšetkým v listnatých lesoch.
Postupne by sa to ale malo vyrovnávať a s blížiacim sa koncom leta by mali byť najideálnejšie podmienky na hubačku v zmiešaných a ihličnatých lesoch.
Mariássy: Huby pokojne vyťahujte zo zeme
Zaujímalo nás aj to, či by sme mali radšej nechať spodok hlúbika akejkoľvek huby v zemi alebo je lepšie ho vytiahnuť celý zo zeme.
„Odporúčam radšej druhú možnosť. Ak necháte podhubie v zemi, nemá to žiaden vplyv na to, či na rovnakom mieste budú napríklad o rok rásť ďalšie huby. Toto závisí od výtrusov a tie sa uvoľňujú z klobúka už počas rastu huby. Tých výtrusov je dosť, no sú také obdobia, že jeden rok rastú všade jedle a niekedy sú tam napríklad hríbovité huby a muchotrávky. Z hľadiska hubárskej etiky nie je dobré nechávať ani odrezky húb na zemi,“ dodal Ján Mariássy.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári