KOŠICE. Aktivista Henrich Burdiga z iniciatívy Nezaplatím EEI ani cent – občianska neposlušnosť nabáda krajskú prokuratúru, aby cez protest prokurátora zastavila rozšírenie spoplatneného parkovania do nových rezidentských lokalít.
Prokurátor môže podať protest proti prijatému všeobecne záväznému nariadeniu mesta č. 157 o spoplatnenom parkovaní, ak ním bol porušený zákon alebo iný všeobecne záväzný právny predpis.
Burdiga vo svojom utorkovom podaní uviedol, že v tomto prípade bolo porušených hneď niekoľko predpisov – cestný zákon, zákon o majetku obcí, Občiansky zákonník, ale aj Štatút mesta Košice.
Podľa cestného zákona môže mesto určiť všeobecne záväzným nariadením (VZN) platené parkovacie miesta.
Ak ich prevádzku nezabezpečuje mesto, ale prevádzkovateľ ním poverený (EEI), musí byť priamo vo VZN určené, za akých podmienok a v akom rozsahu je prevádzkovateľ oprávnený, respektíve povinný zabezpečovať prevádzku parkovacích miest.
Vo VZN chýba, čo má EEI robiť
Podľa Burdigu vo VZN č. 157 úplne absentuje, ako sa má EEI o parkovacie miesta starať.
„Chýba v ňom, akým spôsobom bude zo strany tretej osoby, v tomto prípade zo strany EEI, realizovaná prevádzka parkovacích miest, t. j. plnenie akých povinností sa od nej v súvislosti s prevádzkou parkovacích miest vyžaduje, čo musí v súvislosti s prevádzkou parkovacích miest zabezpečiť, prípadne to, ako má vykonávať prevádzku parkovacích miest, respektíve samotného systému parkovania v Košiciach,“ uviedol aktivista pre Korzár.
Argumentuje, že z cestného zákona je jednoznačne zrejmé, že nepostačuje, ak sú podmienky a rozsah prevádzky parkovacích miest obsiahnuté v nájomnej zmluve, uzatvorenej medzi mestom a EEI, ale musia byť podľa zákona určené už v samotnom VZN.
„V opačnom prípade je VZN nutné považovať za nezákonné pre absenciu zákonom požadovanej náležitosti,“ vysvetlil Burdiga.

Spochybňuje prínos prenájmu pre mesto
V podnete sa oprel aj o ustanovenia zákona o majetku obcí, ktoré sú s ním povinné hospodáriť v prospech obce i jej občanov a takisto ho „zveľaďovať, chrániť a zhodnocovať“.
V spojitosti s tým sa v štatúte uvádza, že mesto je oprávnené zveriť svoj majetok tretej osobe len za predpokladu, že sa tým zabezpečí jeho lepšie využitie.
„Spôsob prevádzky parkovacích miest firmou EEI sa zásadným spôsobom ničím neodlišuje od spôsobu prevádzky parkovacích miest, ktoré doteraz zabezpečovalo priamo mesto,“ konštatoval Burdiga.
Poukázal tiež na to, že mesto získa z výberu parkovného iba 50 percent výnosov namiesto 100.
Tie sú podľa neho navyše otázne, keďže parkovacie automaty EEI nemajú v sebe zabudovanú fiškálnu pokladňu, takže nebude ani možné relevantne preukázať, či mesto naozaj dostane aspoň tých 50 percent.
Z toho vyvodil, že mesto nebolo oprávnené prenechať platené parkovanie firme EEI.
Za nezákonné tiež podávateľ podnetu považuje, že sa vo VZN za platiteľa úhrady parkovného považuje v prípade neznámeho, či sporného vodiča alebo vlastníka držiteľ, zapísaný v evidencii motorových vozidiel.
Nemusí sa tak dokazovať, kto sa priestupku dopustil.
Na takúto „objektívnu zodpovednosť“ nemá mesto zákonné splnomocnenie.
Zvýhodnenie EEI v prípadnom spore je podľa neho v rozpore s Občianskym zákonníkom.
Mesto nechce špekulovať
„My spolupracujeme s každým štátnym orgánom a ak nás prokuratúra vyzve k predloženiu dokumentácie, budeme plne súčinní. Všetko ostatné je špekulatívne,“ reagovala hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.
Prokurátor môže podnet odmietnuť, ale aj podať protest proti VZN.
Ak mu mesto vyhovie, musí do 90 dní také VZN zrušiť, upraviť alebo prijať iné v súlade so zákonom.
Ak protestu nevyhovie, môže sa prokurátor obrátiť na súd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári