KOŠICE. Leto je v plnom prúde a my sa ochladzujeme, ako vieme. Vyhľadávame tienisté miesta, nosíme vzdušné oblečenie, pijeme veľa tekutín, láka nás studený melón a zmrzlina...
Ako však pomôcť zvládnuť horúčavy našim štvornohým miláčikom? Držať ich v chládku, kropiť vodou alebo ostrihať?
Oslovili sme majiteľku psieho salónu Royal dog Zuzanu Gallerovú, ktorá má so starostlivosťou o psíkov dlhoročné skúsenosti.
„Je všeobecne známe, že sa psi nepotia a ochladzujú sa najmä jazykom. Preto v lete dychčia, čo niektorí ľudia vnímajú úzkostlivo. Dychčanie psa v horúcich dňoch je celkom prirodzené, pretože je to jeho účinný termoregulačný mechanizmus. V súvislosti s tým by mal mať psík zabezpečený pitný režim a myslieť by sme mali aj na ďalšie opatrenia, ktorými svojim miláčikom môžeme pomôcť zmierniť horúčavy," hovorí Zuzana, podľa ktorej psí úpal nie je ničím nezvyčajným.
Horúčavy obzvlášť zle znášajú predovšetkým severské plemená a psy so skrátenou nosovou časťou, napríklad boxer, buldoček, mops či pekinský palácový psík.
Na prehriatie psíka je potrebné dávať pozor nielen pri dlhšom pobyte na slnku, ale aj pri jeho ponechaní v aute, na balkóne alebo v byte, ktorý sa pri nezatienených oknách môže takisto nepríjemne rozohriať.
Preferovať by sme mali chladnejšie miesta a takisto je namieste byť opatrný pri prechádzaní po rozpálenom asfalte, ktorý môže poškodiť psie tlapky.
„V horúčavách možno psov aj chladiť vodou, no je potrebné vyvarovať sa teplotnému šoku, ktorý hrozí napríklad pri skoku do studenej vody a dôsledkom ktorého môže byť v najhoršom prípade aj zlyhanie srdca. Lepšie je chladiť psíka postupne, alebo mu ochladzovať iba labky. Ani v prípade úpalu nie je vhodná studená voda, lepšie je dávať zvieraťu vlhké zábaly. Rozhorúčení psi by nemali ani piť priveľmi studenú vodu, lepšie je, ak má izbovú teplotu. Takisto by psíky nemali piť hocijakú vodu, pretože vo vode z mlák a nádrží sa nachádzajú rôzne patogény, napríklad pôvodca leptospirózy. Každý správny psičkár má preto pri letných prechádzkach pri sebe zásobu pitnej vody a misku pre psa," vysvetľuje absolventka študijného programu kynológia na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
Keďže psy majú len obmedzenú možnosť ochladzovania sa, mnohí majitelia dávajú svojim miláčikom v lete skracovať srsť.
„Nie je to len otázka horúčav a ochladzovania psíka. Ďalším dôvodom je lepšia údržba srsti - kratšia srsť sa nezamotáva a je praktickejšia na čistenie, hlavne u malých psov, ktorí sa v lese či pri daždi rýchlo ušpinia. V neposlednom rade je treba myslieť v lete na nebezpečné semená lúčnej trávy, ktorá rastie celkom bežne aj na sídliskách - takzvané osiny. Tá sa ľahko prichytí na srsti a uviazne v chuchvalcoch na kritických miestach v okolí labiek a podpazuší, pričom sa pri pohybe zvieraťa tlačí hrotom dopredu a ľahko vnikne pod kožu a potom putuje vnútri tela. Ak sa osina dostane skutočne hlboko, pomôže už len klasický operačný zákrok u veterinára, preto tieto semená predstavujú závažné zdravotné riziko," varuje Zuzana Gallerová a podotýka, že v kratšej srsti človek skôr zbadá kliešťa alebo blšku, ktorú môže pes chytiť teraz v lete hocikde, pričom ani používanie antiparazitárnych prípravkov nepredstavuje stopercentnú ochranu pred nepríjemnými parazitmi.
Takisto je lepšie vidieť štípance, ktoré je potrebné ošetriť a kratšia srsť pomáha predchádzať zapareniu, napríklad po kúpaní v jazerách.
Zuzana ostrihala už tisícky psov (je ich asi tisícka každý rok) pričom najčastejšie sú to malí jorkšíri, maltezáci a bišóniky, ktoré predstavujú v meste veľmi obľúbené plemená.
„Psíka samozrejme ostriháme podľa želania majiteľa, no vždy odporúčame individuálne podľa typu a rasy skôr adekvátne skrátenie srsti a nie jej úplné odstránenie, aby psík neostal bez ochrannej vrstvy proti UV žiareniu a prehriatiu priamym slnkom. Nesmieme totiž zabúdať na to, že srsť má aj ochrannú funkciu. Najčastejšie striháme telo strojčekom a nôžky a hlavičku nožnicami, ale niekedy ostriháme celého psa iba nožnicami, ak si to vyžaduje typ srsti, alebo je to prianie jeho pána. Samozrejme niektoré plemená trímujeme alebo len vyčesávame uvoľnenú starú podsadu, napríklad dvorových nečesaných psíkov a veľké plemená často nie je potrebné strihať, len okúpať a zbaviť chuchvalcov starej srsti," poznamenáva skúsená „kaderníčka" psov, podľa ktorej je dobré nechať ostrihať psíka pravidelne a udržiavať mu istú konštantnú dĺžku srsti, a to tak v lete ako aj zime, čím sa predchádza tepelným šokom pre psí organizmus a napomáha to dobrej údržbe srsti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári