KOŠICE. Občan Dominik Karaffa sa už nemohol pozerať na to, ako sa mestský podnik Správa mestskej zelene nestará o zeleň pri cestách a sám vlastnoručne ostrihal živý plot.
Radní nepoďakovali, poslali na neho policajtov. Vraj strihal neodborne.
Odborne zrejme strihal podnikateľ Selvek, ktorý dokaličil živý plot len, aby bolo vidno vyblýskané BMW, ktoré predáva. Prečo za nim policajtov radní neposlali, hovorkyňa mlčí.
Dominik Karaffa, ktorý je zároveň aj asistentom poslanca Ota Žarnaya za OĽaNO, bude musieť mestskej polícii vysvetľovať, prečo vzal do rúk plotostrih a tri poobedia po sebe osekával prerastenú zeleň pri Toryskej ceste po Sladovňu.
Radnicu vrátane Správy mestskej zelene tým chcel upozorniť na to, aby dôslednejšie dohliadala na úpravu a údržbu zelene.

Mesto: Strihať sa nemalo
Rozhodne ide o neoprávnený zásah do zelene bez súhlasu vlastníka, respektíve správcu, zareagovala na článok Korzára hovorkyňa radnice.
"Živý plot na Terase je vysadený z viacerých druhov, z ktorých nie všetky sú vhodné na rez v tomto období. Neoprávneným a neodborným zásahom dotyčný pán ostrihal aj to, čo malo zostať voľne rastúce," doplnila hovorkyňa Linda Šnajdárová.
Odmietla aj argumentáciu Korzára, že pre výšku živého plota nevidieť na priechode pre chodcov na blízku cestu.

Rovinský: Spolupráca? Nie iba vyhrážky sankciami
"Radnica mu odkázala, aby sa nestaral o to, že sa o zeleň nestará. Cestou výhovorkyne poslala odkaz všetkým dobrovoľným záhradníkom. Aktívni občania sa celkom bežne starajú o "prídomovú zeleň" Aj ja som roky strihal živý plot pri chodníku pred domom, v ktorom bývam. Bez povolenia, či potvrdenia - tak, ako to robia stovky občanov Košíc. Teraz sa aj nám radnica vyhráža postihom. Namiesto toho, aby priznala, že starostlivosť o zeleň predpísanú zákonom nestíha a navrhla spôsob riešenia či spolupráce s občanmi, má pre občanov len vyhrážanie sankciami. Úbohé. Radnica tým v podstate hodila rukavicu aktívnym občanom. Ak občania rukavicu zodvihnú - bude horúco. Nielen výhovorkyni, " reagoval košický aktivista zo Spolku pre krajšie Košice Ladislav Rovinský.
"Aj najhoršie zostrihaný živý plot je prirodzene obnoviteľný. Veď preto sa nazýva "živý". Správa mestskej zelene by sa radšej mala pozrieť na vlastnú odbornosť a vlastnú správcovskú iniciatívu," zdôraznil v diskusii na internete ďalší aktivista Karol Labaš.
"Pri výrubových konaniach sú obrancami zachovania stromov vždy len občania stojaci proti „odborníkom" s naštartovanou pílou. Nebyť týchto konaní a niekoľkých nepoddajných ochranárov chodiacich na tieto konania ako na klavír, tak v Košiciach by stromy boli raritou. To, že množstvo stromov bolo pred nezvratným výrubom uchránených a naďalej žijú, znamená, že „odborné" rozhodnutia o výrube až tak odborné neboli. Pritom výrub stromu je neporovnateľnou škodou voči zostrihaniu živého plota. Aj neodborne zostrihaný živý plot raz dorastie, ale odborne zoťatý strom svoju púť skončil a častokrát nedorastie ani vo forme náhradnej výsadby."
"Hanba, kam sme sa teda s tou košickou demokraciou dopracovali! Vymýšľať politické konšpirácie, ako trestať jednotlivcov, ktorým skutočne záleží na kvalite verejného priestoru - to sa už veľmi podobá na sovietske metódy zastrašovania," dodal Labaš.
Pre papalášov iný meter
"Pozrite sa, ako si barbarsky ostrihal živý plot podnikateľ Ján Selvek, ktorý predáva BMW na Alejovej. Nie preto, aby bolo vidieť na priechod pre chodcov, ale preto, aby bolo vidieť na jeho vyblýskané limuzíny už z cesty. jednoducho pred autosálonom ostrihal plot na padrť a hotovo. Ale tam policajti nič neriešia, však je to Rezešov kamarát z čias bašovania v železiarňach," okamžite nás upozornil pozorný čitateľ.
Na mieste sme zistili, že naozaj, pred BMW predajňou sa strihalo na kopasa. Že nešlo o odborný zásah, musí byť jasné každému, aj nezahrádkarovi, na prvý pohľad.
A jasná je aj úplne egoistická motivácia. Zeleň padne, aby bolo vidieť na môj biznis.
Mesto mlčí už tri dni, hovorkyňa sa odmlčala a polícia neposlala stanovisko, či uložia podnikateľovi mastnú pokutu.
Lebo ten sa s nejakými bylinami, ktoré sa vraj "teraz nemôžu strihať", nekašlal.
"Ešteže tam nestáli košaté lipy, to bybolo hrozné, keby s nimi zatočil tak ako s chudákom živým plotom. A radní nech sa hanbia, ukazujú, že existujú vyvolení, na ktorých zákon neplatí a občania, ktorých kritiku neznesú a odplatia to perzekúciou. No fuj," hovorí čitateľ, ktorý nám dal podnet.
Stanovisko mesta sme do uzávierky nedostali, čakali sme celý víkend. Ku Karaffovi sa vyjadrili veľmi jasne a pohotovo.
Kto je Ján Selvek (46)
Syn vynikajúceho trénera hokejistov
Vlastní luxusný autosalón na predaj značiek BMW a Mini na Alejovej i v Prešove
Významne zbohatol v časoch rezešovskej éry vo VSŽ.
Úrad boja proti korupcii ukončil v roku 2007 vyšetrovanie obchodov firiem, ktoré Ing. Selvek fakticky riadil, najprv pre spreneveru. Išlo o nevýhodné obchody pre železiarne a výhodné pre podnikateľa, keďže existovalo podozrenie, že VSŽ pripravil o stovky miliónov korún.
V auguste 2006 ho vyšetrovateľ pri zachovaní skutku obvinil z podvodu. Mal ho spáchať tak, že po jeho pokynoch v rokoch 1996 až 1999 spoločnosti Inter Trade s.r.o. a Control a.s. odoberali od VSŽ hutnícke výrobky, ale neplatili za ne.
"Do obchodných vzťahov vstupovali pod zámienkou riadneho obchodovania s prísľubom úhrady za odobratý tovar," povedala Andrea Polačiková z policajného prezídia. Podľa protikorupčného úradu tým Selvek v úmysle obohatiť sa uviedol železiarne do omylu a dopustil sa tak podvodu. Sumu, o ktorú VSŽ prišli, polícia vyčíslila na najmenej 770 miliónov korún.
Vyšetrovateľ navrhol špeciálnej prokuratúre Selveka obžalovať. Tá rozhodla, že skutok, pre ktorý bol podnikateľ obvinený, nie je trestným činom podvodu a stíhanie zastavila. Podľa dozorujúcej prokurátorky Selvek tým, že za tovar neuhrádzal kúpnu cenu, nikoho vo VSŽ do omylu neuviedol. Vedenie podniku totiž o takomto jeho postupe dobre vedelo.
A toto zdôvodnenie prokurátorky je na vytesanie do kameňa zlatým písmom: "Nemusel nikoho uvádzať do omylu. Skutočnosť, že firmy, ktoré zastrešoval, mali problém s platením, bola pre VSŽ všeobecne známa a jasná, stále boli u nej zadĺžené. Napriek vedomosti o zlej platobnej disciplíne s nimi VSŽ dlhodobo obchodovali. Z neznámych dôvodov im vyhovovala zlomková úhrada faktúr a vo výdaji materiálu stále pokračovali. VSŽ preto nekonali v omyle. Išlo o typický obchodnoprávny vzťah založený na dohode dvoch partnerov a nie o trestnoprávne konanie," zdôvodnila rozhodnutie prokurátorka.
V Selvekovej kauze Úrad boja proti korupcii vypočúval ako svedka Júliusa Rezeša. Hoci bol v tom čase viceprezidentom VSŽ pre obchod a o dlžníkoch podniku bol informovaný napríklad na pravidelných hospodárskych radách, vyšetrovateľom povedal, že si na odberateľov Inter Trade a Control nespomína.
Manželky Rezeša a Selveka sú dobré priateľky, so Selvekovou podnikala v salóne krásy aj Rezešova sestra, ktorá sedí za smrť štyroch ľudí v maďarskej väznici.
Vyšetrovanie ale zistilo, že tieto spoločnosti mali medzi odberateľmi VSŽ vďaka Selvekovej osobe exkluzívne postavenie. Neplatili pre nich rovnaké podmienky ako pre iné firmy, nemuseli dodržiavať lehoty na splatnosť faktúr, obrovské pohľadávky voči nim VSŽ nijako nezabezpečovala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári