VÝCHOD. Mladí sa sebapoškodzujú. Od škriabania či rezania kože, ich psychické ťažkosti môžu vyústiť do pokusu o samovraždu až ukončenie vlastného života.
Závažný problém u detí či dospievajúcich dokazujú reálne prípady z východného Slovenska. Vlani v novembri si na život siahla 12-ročná Laura z Košíc. Médiá vtedy priniesli informáciu, že sa dievčatko obesilo.
Niekoľko mesiacov predtým ukončil svoj život deväťročný chlapec z Michaloviec. Vyskočil z okna bytu, v ktorom žil s rodičmi a so sestrou.
Svoju smrť plánoval, napísal list na rozlúčku. Len pár týždňov predtým sa o samovraždu pokúsil 17-ročný tínedžer z Košíc.
Nebývalo to...
Údaje Svetovej zdravotníckej organizácie hovoria, že za úmrtnosť detí a mládeže vo vyspelých krajinách sveta môžu nešťastia a úrazy, onkologické ochorenia a na treťom mieste práve samovraždy.
„Cítime určitý nárast samovražedných pokusov a významný vzostup sebapoškodzovania. Nebývalo to,“ odpovedá hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre detskú psychiatriu a detský psychiater Ján Šuba na otázku, či je samovrážd alebo samovražedných pokusov u detí v posledných rokoch viac.
Príčiny podľa neho môžu byť rôzne, avšak „každý prípad je potrebné individuálne posudzovať“.
„Na náraste sa okrem zvýšeného spoločenského tlaku na mládež a nastavenia na výkon a úspech podieľa oslabenie rodinných väzieb a napodobňovanie riešenia problémov sprostredkované sociálnymi sieťami.“
Národné centrum zdravotníckych informácií za minulý rok hlási u detí do 14 rokov 4 samovraždy a 18 pokusov o ňu. Mladiství od 15 do 19 rokov uskutočnili 11 samovrážd a 81 samovražedných pokusov.
V oboch skupinách prevládajú dievčatá. Rozdelenie podľa krajov v týchto vekových kategóriách zdravotnícke štatistické centrum nezverejnilo.
„Aj keď ide o značné čísla, určite neodrážajú realitu, pravdepodobne sú počty niekoľkokrát vyššie, čo sa týka pokusov o samovraždu. Zlyháva hlásenie týchto prípadov aj v medicínskom prostredí,“ hovorí primár Šuba.
Nie všetkých pacientov, ktorí si sami ubližujú, totiž liečia na psychiatrii. Po ošetrení poranenia na iných nemocničných oddeleniach sa tak ich prípad nemusí zdokumentovať. Odborník poznamenáva, že niekedy sa rodičia nezmyselne bránia psychologickému a psychiatrickému vyšetreniu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári