KOŠICE. Kraj síce dokopy za prvý polrok dosiahol len niečo vyše 47 percent plánovaných príjmov rozpočtu, no minul iba zhruba 44 percent.
Ešte lepšie čísla nastali pri plnení dane z príjmov fyzických osôb, čo je hlavný zdroj príjmov KSK. Tá totiž predstavuje až takmer 52,4 percenta z ročného rozpočtu.
Celkovo by do KSK malo na základe aktualizovanej prognózy vývoja dane z príjmov fyzických osôb, spracovanej na ministerstve financií, pritiecť až o 1,8 milióna eur navyše.
Najviac na rekonštrukciu Zemplínskeho múzea
V rámci úpravy rozpočtu Úrad KSK navrhuje poslancom, aby odobrili napríklad použitie 771 000 eur na realizáciu druhej etapy rekonštrukcie hlavného kaštieľa Zemplínskeho múzea v Michalovciach.
Dodatočné peniaze vo výške takmer 472 000 eur využijú aj na odstránenie havarijných stavov na 15 školách, školských jedálňach a internátoch.
Tie sa teraz cez letné prázdniny realizujú aj na Športovom gymnáziu v Košiciach či Gymnáziu Pavla Horova v Michalovciach, kde sa vymieňajú strechy.
Veľká diskusia sa čaká pri správe o nemocniciach.
Ako tradične sa veľká diskusia očakáva najmä pri informatívnej správe spoločnosti Svet zdravia a o aktuálnom stave a rozvoji kvarteta nemocníc, ktoré im KSK prenajal na 20 rokov.
Poslanci prerokujú aj viaceré majetkové veci, určia výšku dotácií na žiaka, resp. na jeho obedy, vo všetkých základných umeleckých či jazykových školách na území kraja.
V programe majú aj podporu rozvoja ľudských zdrojov v digitálnej ekonomike.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári