KOŠICE. Na magistráte sa v nedeľu večer stretol primátor Richard Raši (Smer) s Henrichom Burdigom, lídrom aktivistov združujúcich sa pod názvom Nezaplatím EEI ani cent – občianska neposlušnosť, a Ladislavom Lörincom z iniciatívy Nechcem platiť EEI za parkovanie pred blokom.
Stretnutie sprostredkoval poslanec mesta Otto Brixi (Smer).


Raši chce skupinu expertov
Primátor Richard Raši po stretnutí povedal: „V prvom rade som rád, že sme sa stretli. Doladenie parkovacieho systému je však úloha pre expertov. Navrhujem preto utvoriť skupinu odborníkov, do ktorej svojich ľudí nominuje mesto i zástupcovia občanov. Táto skupina bude mať za úlohu navrhnúť vhodné úpravy, ktoré budú následne zapracované do všeobecne záväzného nariadenia,“ uviedol Raši.
Ako ďalej informovala radnica, primátor v záujme korektného dialógu ponúkol tiež okrúhly stôl pre odbornú diskusiu o parkovaní.
Zdôraznil však, že je potrebné si uvedomiť, že všetky návrhy musia ísť v súlade so zákonmi a normatívnymi aktami mesta.
Aktivisti sa v nedeľu večer ohradili voči Rašiho náznakom, obsiahnutým vo zverejnenej tlačovej správe z magistrátu o tom, že by oni súhlasili s nominovaním svojich zástupcov do nejakej pracovnej skupiny.
„Pán primátor to síce navrhol, ale my sme to odmietli. Povedal som mu, že nebudeme suplovať 3 a polročnú robotu EEI, ktorá je za to mestom platená a mala dodať niečo, čo nedodala. Raši má na magistráte stovky ľudí, takže už dávno mohli pripraviť návrh, aby vyriešili vzniknuté problémy občanov so zavádzaním plateného parkovania,“ upozornil Lörinc.

Stop ničeniu a násiliu
Raši predložil aktivistom návrh na jednoznačné odsúdenie násilia páchaného na cudzom majetku a majetku mesta.
Text deklarácie bude v najbližších dňoch k dispozícii aj širokej verejnosti vo forme podpisových hárkov, informoval magistrát.
Aktivisti nesúhlasne zareagovali aj na mestom zverejnenú deklaráciu. Korzáru povedali, že v žiadnom prípade neodsúhlasili jej znenie.

Dôrazne odmietli formuláciu v nej, že "je absolútne neakceptovateľné riešiť túto občiansku kritiku prejavmi vandalizmu, násilia, ničením cudzieho majetku a inými spoločensky neprijateľnými prejavmi".
"Takéto znenie môže nepriamo evokovať, že občianski aktivisti by mohli eventuálne stáť za vandalizmom, keďže nás z toho firma EEI opakovane obvinila. Preto sme primátora žiadali, aby nám znenie deklarácie preposlali, nech sa táto časť preformuluje. A to sa nestalo," zdôraznil Burdiga.
Primátor ďalej informoval, že pri otváraní všeobecne záväzného nariadenia bude možné robiť všetky úpravy tak, aby parkovanie bolo čo najideálnejšie a reflektovalo na čo najviac požiadaviek občanov, pričom musí ostať zabezpečená možnosť pre rezidentov zaparkovať čo najbližšie pri mieste svojho bydliska.
Dovtedy sa tiež ukáže, čo všetko je potrebné upraviť.
Parkovanie bude témou pondelkového rokovania mestskej rady aj zasadnutia zastupiteľstva mesta 12. septembra.

Toto majú Košičania podpisovať
Deklarácia Košice proti násiliu „Spoločná deklarácia všetkých ľudí, ktorí odmietajú násilie, vandalizmus a prejavy občianskej a ľudskej neznášanlivosti.
My, všetci dolu podpísaní, sme sa spoločne zhodli na tom, že bez ohľadu na mieru kritiky a emócií, ktoré projekt zavádzania rezidentského systému parkovania v Košiciach vyvolal u časti košickej verejnosti, je absolútne neakceptovateľné riešiť túto občiansku kritiku prejavmi vandalizmu, násilia, ničením cudzieho majetku a inými spoločensky neprijateľnými prejavmi.Keďže ide o negatívny spoločenský jav, ktorý nemožno dlhodobo tolerovať, svojím podpisom na tejto deklarácii verejne vyhlasujeme, že odmietame všetky prejavy násilia a vandalizmu, šírenie nenávisti, občianskej neznášanlivosti a ničenie súkromného, alebo verejného majetku.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári