KOŠICE. Prípad exministra Viliama Čisláka (nom. Smeru), ktorý sa zamestnal v sieti polikliník ProCare patriacej pod Pentu, požaduje prešetriť nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Odvoláva sa pritom na ústavný zákon o ochrane verejného záujmu.
Ten hovorí, že ak verejný funkcionár dva roky pred skončením funkcie rozhodol napríklad „o poskytnutí štátnej pomoci alebo o poskytnutí, povolení inej podpory...“, nemôže sa u týchto osôb zamestnať rok po skončení funkcie.
Platí to, ak jeho mesačná odmena v novej práci je vyššia ako 10-násobok minimálnej mzdy.
Beblavý: Ukážkový príklad
Čislák pracuje ako poradca a konzultant generálneho riaditeľa siete polikliník od júla 2016.
Na poste ministra skončil približne tri mesiace predtým. Vlani získala prešovská poliklinika na Sekčove, patriaca pod ProCare, od ministerstva zdravotníctva pod vedením Čisláka nenávratný finančný prí-spevok vyše 400-tisíc eur na kúpu CT prístroja.
Pre tento prípad by sa mal podľa Beblavého spomínaný ústavný zákon na exministra vzťahovať.
„Zmyslom tohto ustanovenia je zabrániť tomu, aby verejný funkcionár dokázal nepriamo vykešovať svoju moc – ja ti dám dnes peniaze a ty mi to vrátiš po odchode z funkcie. Prípad Viliama Čisláka je ukážkový príklad takéhoto javu,“ uvádza Beblavý.
Preto žiada exministra i ProCare o zverejnenie všetkých zmlúv, aby sa dalo posúdiť, či neporušujú ústavný zákon.
Beblavý pripúšťa, že ak má Čislák pracovnú zmluvu s mesačným platom nižším ako 4 050 eur, čo je menej ako 10-násobok minimálnej mzdy, potom „exministrovi a Pente sa podarí zákon obísť.“

Čislák: Podporu získali viaceré polikliniky
ProCare reaguje, že prijatím Čisláka neporušili žiaden zákon. Hovorca siete poliklínik Jerguš Holéczy hovorí, že Čislák má štandardnú zamestnaneckú zmluvu - manažérsky kontrakt.
„Je podpísaný medzi súkromnou spoločnosťou a súkromnou osobou.“
Čislák má „posilniť pôsobenie spoločnosti ProCare na východnom Slovensku.“
Čislák argumentuje, že počas celej kariéry sa pohybuje v oblasti zdravotníctva, preto je prirodzené, že po ukončení práce na ministerstve má ambíciu pokračovať v tomto odbore.
Spájanie jeho mena s pridelením dotácie pre prešovskú polikliniku označil za zavádzanie zo strany Beblavého.
„Spoločnosť ProCare bola len jedna zo spoločností, ktoré sa uchádzali o získanie eurofondov v rámci zverejnenej výzvy. Tak isto, ako táto spoločnosť, získali podporu aj ďalšie súkromné polikliniky, ktoré naplnili všetky vypísané podmienky.“
ProCare: Dotáciu nemáme
ProCare zároveň poukazuje, že poliklinika získala dotáciu tým, že splnila všetky zadané požiadavky operačného programu, „pričom nešlo o rozhodnutie vtedajšieho ministra zdravotníctva.“
Holéczy hovorí, že síce cétečko riadne vysúťažili a kúpili, ale úhradu z eurofondov nedostali. „Pričom prístroj je už v súčasnosti v prevádzke.“
Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo, že nenávratný finančný príspevok doposiaľ poliklinike nevyplatili.
„Nakoľko všetky platby z eurodondov v rámci operačného programu zdravotníctva boli Európskou komisiou pozastavené,“ odpovedali z komunikačného odboru rezortu.
Šipoš: Oprávnený drobnohľad
Riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš si myslí, že Čislákov prechod z pozície ministra zdravotníctva do Penty pár mesiacov po odchode z politiky je oprávnene pod drobnohľadom.
„Prechod ministrov do súkromnej sféry je vždy citlivý na konflikty záujmov, obzvlášť ak ostávajú v rovnakej sfére.“
Posudzovať konflikty záujmov, prípadne schvaľovať zamestnania ex-verejných funkcionárov, by mohla podľa Šípoša zriadená nepolitická komisia.
Či ide o porušenie zákona, môže posúdiť parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, pripomína Šípoš. Predseda výboru Martin Poliačik (SaS) do uzávierky nereagoval, či sa tým budú zaoberať.
Skupina Penta je finančným partnerom spoločnosti NAMAV, ktorá je 45-percentným akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníka Korzár a Sme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári