RUSKOV. Na Okrúhlom vrchu v Slanských vrchoch nad obcami Ruskov a Slančík si dal v druhej polovici 19. storočia postaviť lovecký zámoček gróf Štefan Forgáč.
Po jeho smrti v roku 1916 ho na jeho želanie v blízkej lesnej hrobke aj pochovali. V roku 1985 však došlo k nezmyselnému zničeniu zámočku, hrobku vandali viackrát zneuctili.
V sobotu toto miesto slávnostne vyhlásia za významné lesnícke miesto.
Vedie naň hrebeňová značka Slanských vrchov a často ním prechádzajú turisti i cykloturisti. Keďže po zámočku ostali len nenápadné zvyšky tehál a drevených trámov, mnohí dosiaľ netušili, o aké nevšedné miesto ide.
Od soboty sa to zmení - o 11.30 h tu odhalia informačnú tabuľu, ktorá poodkryje tajomstvo lokality.
Pamäť tohto mystického miesta sa rozhodlo oživiť päť obcí ležiacich pod Okrúhlym vrchom (okr. Košice-okolie) - Ruskov, Blažice, Slančík, Slanec a Slanské Nové Mesto. Slávnosť sa bude konať pri príležitosti 100. výročia úmrtia grófa Forgáča.

Zapísaný ostal v dobrom
"Mnohí z nás si ešte zámoček pamätajú a aj samotný gróf Forgáč ostal v spomienkach kraja zapísaný v dobrom. Bol nielen vášnivým poľovníkom a úspešným hospodárom, ale aj mužom ducha. Na kostolnej veži v Slanci dodnes fungujú ním zostrojené hodiny. V Ruskove máme vzácny organ, ktorý gróf kúpil v Berlíne. To všetko nás spolu s tým, že Okrúhlym vrchom prechádzajú turisti počas pochodu z Dargova, ktorý naša obec organizuje na počesť SNP, inšpirovalo k rozhodnutiu konať," uviedol starosta Ruskova Peter Smrčo.
Okrem umiestnenia trojjazyčnej informačnej tabule približujúcej históriu zámočka a osobnosť Štefana Forgáča došlo podľa neho aj k pietnej úprave grófovej hrobky doplnenej textom, ktorý z Mníchova zaslala barónka Eva Waldbott, posledná žijúca členka slanskej vetvy grófskeho rodu Forgáčovcov.
Podporia peknú myšlienku
K aktivite obcí sa pridali aj štátny podnik Lesy SR, Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene a Východoslovenské múzeum v Košiciach.
"Radi podporíme túto peknú myšlienku, pretože nás všetkých vedie k väčšej úcte k vlastnej histórii," konštatovala Ľubica Miľanová, riaditeľka zvolenského múzea, ktoré je aj garantom vyhlasovania významných lesníckych miest.
"Týmto názvom označujeme stavby, technické zariadenia, významné stromy, umelecké diela a iné pamätníky viažuce sa k bohatej lesníckej histórii. Pre spojitosť s lesníctvom a výnimočnosť histórie viažucej sa k Okrúhlemu vrchu sme sa rozhodli vyhlásiť túto lokalitu za 45. významné lesnícke miesto Slovenska," dodala.
Po červenej značke
Na Okrúhly vrch majú možnosť v sobotu prísť turisti peši i na bicykli po medzinárodnej turistickej červenej značke E3, a to či už od sedla Dargov, alebo od Regety pri Ruskove.
Z Ruskova sa začína presun účastníkov o 10.15 h. Podľa organizátorov budú na mieste svedkami nielen pekného programu, ale i jednej nečakanej návštevy.
Štátny podnik Lesy SR vyhlasuje významné lesnícke miesta po vzore svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO od roku 2007.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári