Požiar v majeri
V minulú noc vypukol vo Schwartzovom majeri veľký požiar. Plamene zachvátili najskôr stoh pri mláťačke a hneď nato aj blízke humná a ostatné stohy. Vďaka obrovskému úsiliu požiarnikov a vojakov sa podarilo pustošivý oheň zastaviť, a tak uchrániť sýpku, stajňu aj s rodinným domom pred skazou. Obeťou ničivého živlu bolo napriek tomu 2200 krížov obilia a mláťačka Andreja Maticsa. Škoda sa vyšplhala na 40 tisíc korún.
(Abauj-Kassai Közlöny, 22. 8. 1908)
Fontána
Fontána na priestranstve pred divadlom sa už skvie a funguje v plnej paráde. Vytvára tak peknú atmosféru pre košické obecenstvo. Estetický zážitok čochvíľa doplnia aj zlaté rybky, ktoré budú umiestnené vo vode fontány. Nateraz tam vidno len jednu osamelú korytnačku, ktorú tam umiestnila jedna ochotná darkyňa.
(Abauj-Kassai Közlöny, 22. 8. 1908)
Opitý kočiš?
Keď prednedávnom muži zákona zastavili na Alžbetinom námestí kočiša Michala Vargu, dlho krútili svoje múdre hlavy nad jeho podivným správaním. Nevedeli sa zhodnúť, že či majú dočinenia s alkoholikom, alebo bláznom. Varga nepretržite tvrdil, že lieta. Odprevadili ho preto na radnicu, kde mu pre istotu nasadili zvieraciu kazajku a potom previezli do nemocnice na pozorovanie. Keď sa ráno prebudil s triezvou hlavou, z predchádzajúceho dňa si nič nepamätal.
(Abauj-Kassai Közlöny, 23. 8. 1907)
Tajomný zlodej v divadle
Už dlhší čas si všímal správca divadla, že z veľkolepej budovy akosi miznú veci a divadelné rekvizity. Snažil sa záhadu vysnoriť, no všetky jeho pokusy skončili neúspechom. Riaditeľstvo divadla, vidiac zbytočne premrhaný čas i snahu, obrátilo sa na políciu. Detektívom sa za krátky čas podarilo tajomného zlodeja vypátrať a stotožniť s osobou hasiča Juraja Jencsika. Toho videli viackrát v divadle na miestach, na ktorých sa podľa predpisov nemal vôbec zdržiavať. Nariadená domová prehliadka potvrdila všetky podo-zrenia. V byte Jencsika sa našlo mnoho kostýmov a iných divadelných doplnkov. Je zaujímavé, že akonáhle sa celá vec prevalila, podozrivú osobu úplne pohltila zem. Jencsik po sebe zanechal len list, v ktorom píše, že nekradol, a že si pustí guľku do hlavy. Po „nezvestnom“ zlodejovi teraz pátra polícia.
(Abauj-Kassai Közlöny, 28.8.1903)
Množstvo kostí
Odkedy sa pustili do terénnych úprav v okolí kaplnky sv. Michala, na povrch sa dostalo obrovské množstvo ľudských kostí. Vysvetlenie je jednoduché. Miesto okolo kaplnky bolo totiž už od 13. storočia využívané ako cintorín. Doteraz vykopané kosti zaplnili neuveriteľných 35 truhiel. Telesné pozostatky budú v rámci riadnej cirkevnej liturgie pochované na cintoríne Kalvária.
(Abauj-Kassai Közlöny, 28. 8. 1904)
Kúpele Bankov
Rok čo rok sú kúpele na Bankove obľúbeným cieľom výletov Košičanov túžiacich po oddychu a rekreácii. No v posledných rokoch sa kúpele ocitli vo veľkej kríze. Hlavný problém tkvie vo veľmi zlom stave lesného chodníka postaveného pred asi dvomi až tromi rokmi, ktorý rýchlo zarastá a úplne tým odpudzuje návštevníkov. Je tu reálna hrozba, že nájomca Bankova bude živoriť, ba čo viac, mesto nechá do budúcna komplex bez prenajímateľa.
Priamym dôsledkom tohto neudržateľného stavu bol vznik hnutia, ktorý si za cieľ stanovil záchranu kúpeľov. Zaumienili si, že už na budúcu letnú sezónu postavia ubytovňu pre 40 až 50 osôb a zvýšia tým návštevnosť tohto odľahlého, ale o to čarokrásnejšieho kúta Košíc.
Zo srdca prajeme, aby sa tieto plány naplnili a povzniesli tak cestovný ruch nášho mesta.
(Pannonia, 23. 8. 1899)
Pastvisko na Alžbetinom námestí
Pred niekoľkými rokmi vyčlenilo mesto 40 tisíc forintov na rekonštrukciu kamennej dlažby Alžbetinho námestia. Spočiatku sa o údržbu krásne vynovenej plochy magistrát zodpovedne staral. A teraz? Mesiace plynú a špina z ranných trhov sa hromadí a hromadí! Spomedzi kameňov sa už tlačí i tráva, a tak námestie začína pripomínať pašu pre dobytok. Nech si to nik zle nevysvetľuje. Nemáme nič proti zeleným lúkam, ani krásnym lúčnym kvetom, ale tie by sme videli radšej vonku v prírode a nie v centre veľkého mesta. Je možné, že zodpovedný úrad necháva trávu narásť pre pasúce sa husi na trhu! Veď aj tie musia čosi jesť. Nie sme členmi spolku na ochranu zvierat, a preto ani nebudeme oceňovať túto formu starania sa o zvieratá, ale prosíme vedenie mesta, aby pašu pre husi umiestnilo radšej kdesi mimo centra!
(Pannonia, 28. 8. 1900)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári