RUSKOV. Na Okrúhlom vrchu v Slanských vrchoch pri obciach Ruskov a Slančík si dal v druhej polovici 19. storočia postaviť lovecký zámoček gróf Štefan Forgáč (1854-1916).
Po jeho smrti ho na jeho želanie v blízkej lesnej hrobke aj pochovali.
V roku 1985 však došlo k nezmyselnému zničeniu zámočku, hrobku ešte predtým vandali viackrát zneuctili.
V sobotu túto lokalitu slávnostne vyhlásili za významné lesnícke miesto.
Sté výročie úmrtia grófa
Novoodhalená informačná tabuľa približuje obľúbeného grófa a podobu jeho zámočka.
Pamäť tohto miesta sa rozhodlo oživiť päť obcí ležiacich pod Okrúhlym vrchom v okrese Košice-okolie - Ruskov, Blažice, Slančík, Slanec a Slanské Nové Mesto.
Slávnosť sa konala pri príležitosti 100. výročia úmrtia grófa Forgáča.
"Mnohí z nás si ešte zámoček pamätajú a aj samotný gróf Forgáč ostal v spomienkach kraja zapísaný v dobrom. Bol nielen vášnivým poľovníkom a úspešným hospodárom, ale aj mužom ducha. Na kostolnej veži v Slanci dodnes fungujú ním zostrojené hodiny. V Ruskove máme vzácny organ, ktorý gróf kúpil v Berlíne. To všetko nás spolu s tým, že Okrúhlym vrchom prechádzajú turisti počas pochodu z Dargova, ktorý naša obec organizuje na počesť SNP, inšpirovalo k rozhodnutiu konať," priblížil starosta Ruskova Peter Smrčo.
Okrem umiestnenia trojjazyčnej informačnej tabule došlo aj k pietnej úprave zvyškov grófovej hrobky doplnenej s pôvodným textom, ktorý z Mníchova zaslala barónka Eva Waldbott, posledná žijúca členka slanskej vetvy grófskeho rodu Forgáčovcov.
Miestom posledného odpočinku Štefana Forgáča je dnes kostol v Ruskove.

Smutný osud zámočku
Samotný Lovecký zámoček, kde mal gróf dokonca súkromný telefón, začal pustnúť po druhej svetovej vojne.
Neskôr ho vykradli a v roku 1985 rozhodnutím úradov trhavinami odpálili.
Miestom vedie medzinárodná turistická červená značka E3 a často ním prechádzajú turisti i cykloturisti.
Keďže po zámočku ostali len nenápadné zvyšky tehál a drevených trámov, mnohí dosiaľ netušili, o aké nevšedné miesto ide.
Významné lesnícke miesto
K aktivite okolitých obcí dôstojne si ho pripomenúť sa pridali aj štátny podnik Lesy SR, Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene a Východoslovenské múzeum v Košiciach.
Garantom vyhlasovania významných lesníckych miest je Lesnícke a drevárske múzeum.
"Týmto názvom označujeme stavby, technické zariadenia, významné stromy, umelecké diela a iné pamätníky späté s bohatou lesníckou históriou. Pre spojitosť s lesníctvom a výnimočnosť histórie viažucej sa k Okrúhlemu vrchu sme sa rozhodli vyhlásiť túto lokalitu za 45. významné lesnícke miesto Slovenska," priblížila riaditeľka zvolenského múzea Ľubica Miľanová.
Na slávnosť s kultúrnym programom prišlo zhruba 150 účastníkov. K nim sa nečakane prihovoril aj samotný gróf Štefan Forgáč, ktorého v historickom kostýme spodobil herec Peter Olejár.
Podujatie moderoval Ján Mičovský, prítomný bol aj maďarský konzul Lajos Szénasi.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári