Desaťročná Košičanka získala bronz na európskom šampionáte

(Autor: ilustračné - archív)
SITA|30. aug 2016 o 10:08

Viktória Nadzamová siahala na titul, prišla oň prehrou v poslednej partii.

KOŠICE. Desaťročná slovenská šachistka Viktória Nadzamová obsadila tretie miesto na mládežníckych majstrovstvách Európy v Prahe.

Titul kontinentálnej šampiónky jej unikol len veľmi tesne. V priebehu celého turnaja bojovala o popredné priečky v kategórii desaťročných dievčat.

O konečnom poradí rozhodli záverečné tri kolá. V nich štvornásobná majsterka SR najskôr zdolala úradujúcu európsku šampiónku Emiliu Zavivajevovú z Ruska. V predposlednom kole si poradila aj s jej krajankou Margaritou Zverevovou, ktorá dovtedy jednoznačne dominovala kategórii, a dostala sa tak na čelo poradia s polbodovým náskokom.

Prehra v záverečnom 9. kole s Maďarkou Zsókou Gaálovou však zverenku trénera Norberta Zambora odsunula až na tretiu priečku, hoci na titul šampiónky jej postačovala aj remíza.

Celkovou víťazkou sa stala Zverevová, druhá bola Gaálová.

"V šachovom zväze sme sa rozhodli na tieto majstrovstvá podporiť viac hráčov, ako bývalo zvykom v minulých rokoch. Veľmi nás teší úspech 10-ročnej Viktórie Nadzamovej, ktorá už niekoľkokrát aj na medzinárodnom poli dokázala, že takáto medaila jej plným právom patrí. Budeme tiež hľadať ďalšie spôsoby, ako v rámci našich možností podporiť jej účasť aj na tohtoročnom svetovom šampionáte, ktorý sa bude konať koncom októbra v gruzínskom Batumi," uviedol prezident Slovenského šachového zväzu František Jablonický.

Konkurencia bola obrovská

Na ME mládeže sa zúčastnilo 1310 hráčov zo 49 krajín.

Súťažilo sa v chlapčenských a dievčenských vekových kategóriách do 8, 10, 12, 14, 16 a 18 rokov.

Najpočetnejšou a najúspešnejšou krajinou šampionátu bolo Rusko, ktoré vyslalo takmer 140 hráčov a získalo 15 medailí z 26 možných, z toho 5 zlatých.

V 39-člennej slovenskej výprave figurovali traja hráči nasadení v elitnej trojke: okrem Košičanky Nadzamovej aj Žilinčan Jerguš Pecháč v kategórii chlapcov do 16 rokov, Bratislavčan Sebastián Lukáš Kostolanský v kategórii chlapcov do 10 rokov. Kostolanský obsadil 10. miesto a Pecháč bol 16.

Do 25. priečky sa ešte vo svojich kategóriách umiestnili Dominika Ferková z Bardejova (20. miesto - dievčatá do 14 rokov) a Lukáš Bango z Trnavy (24. miesto - chlapci do 14 rokov).

Domov»Sportnet na východe»Desaťročná Košičanka získala bronz na európskom šampionáte