Nebezpečné živly v železničnom podchode
Rad radom prichádzajú do našej redakcie sťažnosti o tom, že v okolí železničného podchodu je verejný poriadok a bezpečnosť na veľmi nízkej úrovni. Neustále sa tam zdržiava množstvo kočišov a pochybne vyzerajúcich persón, ktoré v skupinkách číhajú na svoje nič netušiace obete. Ach tým ženám a dievkam, ktoré majú cestu tadiaľto!
Beštiálni pocestní, využijúc tmavú noc a neprítomnosť mužov zákona, sa voľne vrhajú na svoje obete a bez zľutovania ich vláčia do kríkov a húštin.
Upozorňujeme preto košických policajtov na túto veľmi nebezpečnú zónu a vyzývame ich, aby tam už konečne spravili poriadok ako sa patrí!
(Kassai Ujság, 1.9.1910)
Otvorenie Andrássyho kaviarne
Nanovo zreštaurovaná a vynovená Andrássyho kaviareň netrpezlivo očakáva otvorenie novej jesennej sezóny. Vďaka obetavosti a tvrdej práci Ferenca Szentgyörgyiho získala budova veľmi pekný vzhľad.
Všetky práce sa ešte dnes ukončia, takže do zajtra večera bude všetko pripravené na otvorenie kaviarne pre netrpezlivú košickú verejnosť.
(Kassai Ujság, 1.9.1911)
Železný most v Ždani
V Ždani bude namiesto spadnutého starého mosta postavený nový železný most o dĺžke 54 metrov a šírke 6 metrov. Včera uskutočnili kompetentní na čele s kráľovským inžinierom Jozefom Bekem miestnu obchôdzku lokality.
Vo vyslanej komisii boli prítomní Jozef Udránszky radca z ministerstva poľnohospodárstva, ďalej hlavný notár Endre Puky, hlavný slúžny Béla Koos a zo štátneho stavebného úradu kráľovský inžinier Gustáv Markó.
Výstavba mosta sa začne ešte tohto roku, aby sa do prevádzky mohol odovzdať už na budúci rok.
(Felsőmagyarország, 2.9.1903)
Zapáchajúce ulice
Niektoré časti košického predmestia sú skutočným bahniskom. Takýmto miestom je napríklad úsek od Tmavej ulice (zhruba na mieste dnešnej Palárikovej ulice, pozn. autora) až po Ludmanskú ulicu, kadiaľ sa tiahne veľká zapáchajúca priekopa plná odpadovej vody. Hnijúca hmota vo vode spôsobuje taký nesmierny smrad, že okoloidúcich doslova odháňa preč.
A tí, ktorým osud nadelil takého prostredie pre život a sú nútení tento odporný vzduch dennodenne dýchať, nenapodobiteľnými grimasami žehnajú všetkým zodpovedným osobám, ktoré nie sú schopné zabezpečiť najelementárnejšie zdravotné a hygienické opatrenia a nechajú občanov tohto mesta vdychovať vôňu kanálov namiesto sviežeho vzduchu.
Ešte šťastie, že tu nemáme choleru alebo inú epidémiu, pretože pri takomto zaháľačstve by sme vdychovaním unikajúcich plynov plných bacilov padali po tisíckach.
Polícia trestá každú jednu súkromnú osobu, ak sa dopustí nejakého priestupku voči verejnému zdraviu. Pýtame sa, prečo sa tento meter neaplikuje aj na členov mestskej rady a zastupiteľstva? Potom by sa snáď močiarne plyny z mesta konečne vytratili!
(Felsőmagyarország, 3.9.1903)
Nový školský rok
Prvý september predstavuje v živote rodičov, detí a hlavne malých a veľkých školákov významný dátum. Týmto dňom začína nový školský rok a zápis na právnickú akadémiu, vyššiu obchodnú školu, priemyslovku a ostatné stredné i základné školy. Väčšina rodín sa už vrátila z vakácií a okolie väčšiny škôl sa v posledných dňoch stále viac a viac zapĺňa ľuďmi.
Z prázdnin sa už vrátila aj väčšina učiteľov, ba v niektorých školách sa už dnes konali rôzne zasadania. Súbežne s dnešnými zápismi sa začali aj opravné, náhradné a súkromné skúšky. Zápis na Právnickú akadémiu v Košiciach sa uskutoční v dňoch od 1. do 12. septembra.
Prijímacie skúšky budú trvať od 5. do 15. septembra a prvá konferencia profesorského zboru je v pláne 4. septembra. Prednášky sa začnú od 16. septembra.
(Felsőmagyarország, 2.9.1904)
Vysvätenie Michalskej kaplnky
V rámci veľkej cirkevnej ceremónie posvätil včera košický biskup Žigmund Bubics novo zreštaurovanú kaplnku svätého Michala. Napriek chladnému daždivému septembru sa v priestore medzi Dómom a kaplnkou zišiel obrovský dav veriacich, aby bol svedkom pom-péznej a nesmierne veľkolepej slávnosti.
V kordónmi vymedzenom priestore dostali miesto pozvaní hodnostári, význačnejšie osobnosti mesta a predstavitelia spolkov so svojimi vlajkami. Vzhľadom na obmedzený priestor sa do samotnej kaplnky dostal len veľmi úzky okruh ľudí. Avšak tí šťastlivci, ktorým sa predsa podarilo získať onen červený lístok, mohli byť svedkami zriedkavej a krásnej pobožnosti.
V prvom rade sedel župan Žigmund Péchy, mešťanosta Tivadar Münster, hlavný notár Vincent Kozora, vojenský obvodný veliteľ generálporučík Gustáv Yahl a generáli Árpád Balázs a Ede Schweitzer.
V ostatných laviciach dostali miesto košickí radní, hlavný kapitán Jozef Váczy; zo strany Abovsko-turnianskej župy hlavný notár a zástupca podžupana dr. Endre Puky, hlavný notár súdnej tabule Gyula Ferdinandy, hlavný lekár dr. Ákos Szentimrey, hlavný slúžny István Jászay; košickú kráľovskú súdnu stolicu reprezentovali predseda Barna Sziráky, kráľovský prokurátor dr. Lothár Nyékhegyi a ďalší sudcovia.
Zastúpenie mali aj predstavitelia košických premonštrátov a dominikánov. Miesto na chóre sa ušlo štedrým donátorom stavebných prác.
Presne o deviatej hodine ráno sa rozozvučal Urbanov zvon, hlásajúc príchod biskupa. Pobožnosť sa začala pred bránami kaplnky. Po troch zaklopaniach sa brány otvorili a za čítania litánie vstúpil do kaplnky biskup sprevádzaný členmi kapituly a kňazskej asistencie.
Nasledovalo posvätenie múrov chrámu, modlitba a tichá svätá omša.
(Felsőmagyarország, 4.9.1904)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári