KOŠICE. Prvý rok fungovania duálneho vzdelávania na školách v Košickom kraji ukázal množstvo nedostatkov. Spokojní s novým systémom nie sú zamestnávatelia ani školy.
Pre školy to totiž znamená zníženie normatívu na žiaka, pretože časť nákladov na praktickú výchovu sa presúva na zamestnávateľov.
Zamestnávatelia sa zas sťažujú, že si síce môžu uplatniť odpočet dane na praktické vzdelávanie žiakov, no pre podnikateľov je to riešenie na dlhé lakte.
„Školy v Košickom kraji tak prídu len v tomto roku o 126 tisíc eur, pričom v roku 2017 to bude už 318 tisíc eur,“ povedal šéf odboru školstva KSK Štefan Kandráč na otvorení školského roka v Strednej odbornej škole automobilovej na Moldavskej ulici v Košiciach.
V minulom školskom roku sa v Košickom kraji začal uplatňovať systém duálneho vzdelávania na štyroch školách. Napriek týmto nedostatkom sa doň však v tomto školskom roku zapojili aj ďalšie školy. Ich počet stúpol na trinásť a vzdelávať budú žiakov v 17 odboroch.
„Počítame s tým, že sa tak vytvorí 356 miest,“ upresnil Kandráč.
Pravidlá treba upravovať
Riaditeľ automobilovej školy Jozef Eperješi, ale aj zástupcovia zamestnávateľov, s ktorými spolupracujú, sa zhodli na tom, že pravidlá duálneho vzdelávania bude potrebné ďalej upravovať, prípadne aj novelizovať príslušný zákon.
„Je to perspektívny smer vzdelávania, pretože výchova mladých ľudí je priamo prepojená s praxou, je však dôležité tie podmienky upraviť tak, aby nepôsobili demotivujúco,“ povedal k tomu zástupca zamestnávateľov v rade vlády Július Hron.
Zamestnanie nie je isté
Duálne vzdelávanie by malo zabezpečiť, aby mladí ľudia po skončení školy mali dosť praktických vedomostí a našli okamžite uplatnenie.
Podľa Petra Jesenského z košického podniku Automobilových opravovní Ministerstva vnútra SR, ktorý sa do projektu zapojil, však ani to nie je isté. Ako totiž uviedol, do tohto systému vzdelávania sa hlásia predovšetkým schopnejší žiaci, ktorí majú predpoklady pokračovať v štúdiu na vysokých školách. Zamestnávatelia tak môžu o perspektívnych ľudí, do ktorých výchovy investovali vlastné peniaze, prísť.
„Počítame s tým, je to normálne. Ale bolo by dobré, keby u nás ostala pracovať aspoň polovica absolventov,“ konštatoval Jesenský.




Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári