Korzár logo Korzár Košice
Streda, 27. október, 2021 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Exprezidenta Schustera ocenila najväčšia maďarská univerzita

Titul čestný občan (Civis honoris causa) mu udelila Debrecínska univerzita.

Titulom čestný občan (Civis honoris causa) ocenila v nedeľu 11. septembra 2016 Debrecínska univerzita na slávnostnom otvorení nového akademického roka bývalého prezidenta SR Rudolfa Schustera (uprostred). Senát najväčšej univerzity v Maďarsku toto ocenenie udeľuje len v mimoriadnych prípadoch, doteraz bola jeho jediným držiteľom rodina Habsburgovcov za založenie a rozvoj Debrecínskej univerzity. Ocenenie Schusterovi odovzdal rektor univerzity Zoltán Szilvássy. (Zdroj: TASR)

DEBRECÍN. Titulom čestný občan (Civis honoris causa) ocenila dnes Debrecínska univerzita na slávnostnom otvorení nového akademického roka bývalého prezidenta SR Rudolfa Schustera.

Senát najväčšej univerzity v Maďarsku toto ocenenie udeľuje len v mimoriadnych prípadoch, doteraz bola jeho jediným držiteľom rodina Habsburgovcov za založenie a rozvoj Debrecínskej univerzity.

Ocenenie Schusterovi odovzdal rektor univerzity Zoltán Szilvássy.

Exprezidentovi Schusterovi ocenenie udelili za významnú spoločenskú činnosť v oblasti rozvoja kontaktov medzi mestom Košice a maďarskými mestami Miškovec, Budapešť a Debrecín, za rozvoj Debrecínskej univerzity a šírenie jej dobrého mena a za rozvoj dobrých vzťahov medzi Slovenskou republikou a Maďarskom.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu

Vždy podporoval spoluprácu

Rudolf Schuster vo svojom poďakovaní uviedol, že vo svojich funkciách vždy podporoval spoluprácu s maďarskými mestami a regiónmi, ktorá dostala v rámci Európskej únie nový rozmer.

Poukázal na strategickú odkázanosť spolupráce SR a Maďarska v stredoeurópskom kontexte. Vyslovil presvedčenie, že ešte terajšie generácie sa stanú svedkami historického maďarsko-slovenského urovnania vzájomných vzťahov.

"Tu stále boli tie spolupráce s Maďarskom, pretože sú to naši susedia. Vždy, keď sme začali hľadať to, čo nás rozdeľuje, vždy bolo zle. Ja som vždy hľadal to, čo nás spája. Historicky sme boli vždy vedľa seba, žili sme tu, a tváriť sa, že vy ste nám vtedy ublížili, to už dnes neplatí. Sme v jednej Európe bez hraníc, dúfam, že to tak zostane. Myslím si, že táto spolupráca nám len prospieva," povedal po slávnostnom akte bývalý slovenský prezident.

Navštívi Macedónsko

V pondelok R. Schuster navštívi Macedónsko, kde mu na pôde Univerzity Sv. Klimenta Ochridského v Bitole udelia čestný doktorát za zásluhy a rozvoj spolupráce medzi Slovenskom a Macedónskom, a najmä za významnú a priateľskú spoluprácu s bývalým macedónskym prezidentom Borisom Trajkovským.

Skryť Vypnúť reklamu

Schuster, ktorý bol zvolený za prezidenta SR v priamych voľbách v máji 1999, je držiteľom už štyroch desiatok čestných doktorátov univerzít v SR i v zahraničí.

Najvyššiu ústavnú funkciu zastával v období rokov 1999 až 2004.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Aktuality.sk získali zábery z chaty, kde sa stretával Robert Fico (vpravo hore), Miroslav Bödör (vpravo hore), advokát Marek Para (vľavo dole) a syn Tibora Gašpara (vpravo dole).

Z deviatich stretnutí v poľovníckej chate pozná verejnosť zatiaľ len pár minút.


a 1 ďalší 7 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu