KOŠICE. Ak sú nahrávky, ktoré poskytol košický mestský poslanec autentické, môže to znamenať zemetrasenie na politickej mape Košíc.
Nezávislý poslanec Marcel Gibóda šokoval novinárov na krátkom brífingu počas pondelkového mestského zastupiteľstva, kde bol najbúrlivejším bodom rokovania systém spoplatneného parkovania v réžii súkromnej firmy EEI.
Video: Korzár/Katarína Gécziová
Gibóda hovorí o komplote
„Rozhodol som sa po šiestich rokoch zverejniť dôkaz o tom, že predstavitelia mesta Košice sú korumpovaní súkromnými spoločnosťami, respektíve ľuďmi, ktorí za nimi stoja,“ začal s odhaľovaním poslanec.
„V roku 2010 som sa podieľal ako jeden z členov štábu a zároveň ako nezávislý kandidát na poslanca mesta na kampani primátorského kandidáta Mareka Kažimíra. V danom čase som bol prvýkrát oboznámený s menom Ján Fellegi (konateľ a spolumajiteľ EEI – pozn. red.). A to v situácii, že Ján Fellegi bol človek, ktorý do najväčšej miery financoval Kažimírovu kampaň. Nefinancoval ju však za účelom, aby Kažimír vyhral, ale aby odčerpal dostatok hlasov pravicovému kandidátovi Františkovi Knapíkovi (KDH). Kažimír bol bývalý poslanec za KDH. A tak vyhral tieto voľby Richard Raši,“ vyhlásil Gibóda.
Ako dôkaz zámeru vyšachovať Knapíka z hry poskytol aj zvukové záznamy zo stretnutia na volebnom štábe Kažimíra s kandidátmi na poslancov jeho platformy Iné Košice.
Účastníci tam spomínajú okrem iného i to, že Kažimír je biely kôň volieb, že Fellegi financoval kampaň a že za to bude niečo požadovať.
„Z nahrávky je však zrejmé, že toto nie je neobvyklý stav v meste Košice. Podnikatelia, firmy a finančné skupiny podporujú aj viacero kandidátov, aby neprišli o svoj vplyv,“ upozornil.

Zdroj: www.oan.sk
Spojil Kažimíra s Rašim cez člena volebného štábu
Raši získal 22 929 hlasov, Knapík 20 763 a Kažimír 15 148, takže pravica by zrejme v prípade jediného kandidáta súčasného primátora s prehľadom porazila.
Rašiho a Kažimíra prepojil Gibóda aj tak, že ich kampaň mal riadiť ten istý človek (firma Martina Lengyela, niekdajšieho hovorcu premiéra Mikuláša Dzurindu a zakladateľa televízie TA3) – najprv Kažimírovu v roku 2010 a o štyri roky neskôr aj Rašiho.
„Pán Kažimír ako poslanec pri následných hlasovaniach o zmluvách a všeobecne záväzných nariadeniach, ktoré prihrali parkovanie EEI, nikdy nespomenul, že sa nachádza v konflikte záujmov, že tento pán Fellegi mu financoval kampaň, že je jeho priateľ a že za ním stojí,“ podotkol Gibóda.
„Potom tu máme primátora Rašiho, ktorého som už trikrát vyzval, aby preukázal, koľko stála jeho kampaň a kto mu ju financoval. Pán primátor vždy odpovedal, že mu ju financovala strana Smer a že sa to dočítam v záverečnej správe strany Smer. Bohužiaľ, v záverečnej správe strany Smer za daný rok nie je žiadna informácia o tom, že by platila nejakú kampaň primátorovi Rašimu ani v roku 2010, ani v roku 2014,“ zdôraznil poslanec.
Popísal, ako sa potom darilo EEI
V tlačovej správe pre médiá Gibóda uvádza, že v roku 2012 primátor Raši vyhlasuje súťaž na súkromnú parkovaciu firmu. „Prihlásia sa iba dve spoločnosti – Fellegiho EEI a dodávateľ Fellegiho EEI. Vyhráva EEI a zo zdanlivo porazeného Kažimírovho sponzora Fellegiho je razom víťaz.“
Firme EEI nestojí podľa neho nič v ceste za úspechom. Smer v parlamente dokonca zmenou zákona dodatočne legalizuje jej podnikanie aj v Košiciach, po 1,5 roku protiprávneho výberu parkovného, poznamenal poslanec.
Pripomenul, že Kažimír počas rokov 2010 – 2014 tiež nezaháľa a ako poslanec mesta vždy hlasuje za parkovanie pre EEI. Nikdy sa podľa neho neprizná, že hlasuje za Projekt Pre Priateľa Jána Fellegiho, je predsa „jeho človek“.
Doplnil, že po komunálnych voľbách 2014 sa darí Fellegiho firme po víťazstve Rašiho v meste naďalej. „Rozširuje svoj biznis o 10 nových zón. A keď narazí na odpor obyvateľov, obdivuhodne a odvážne ju obhajuje sám primátor Richard Raši. Prečo ale nastavuje takto svoj krk? Je tiež Fellegiho človek?“ pýta sa Gibóda.
Novinárom poskytol aj link, kde si mohli nájsť viaceré zvukové nahrávky, kde „Kažimír priznáva, že mu Fellegi platil kampaň, že je jeho priateľ a že ľuďom, ktorí nám pomohli, sa musíme odvďačiť. A že, samozrejme, oni očakávajú niečo za to, čo dali do kampane.“
Kažimír: Polepená a upravená konštrukcia

K týmto závažným skutočnostiam sme požiadali o vyjadrenie niektorých zainteresovaných.
Kažimíra sme sa pýtali, či financoval jeho kampaň Fellegi, alebo EEI a či viedol kampaň Lengyel.
Žiadali sme o vysvetlenie skutočností, uvedených v nahrávke o „odvďačení“ sa sponzorovi, aj toho, prečo pred žiadnym hlasovaním o EEI neoznámili konflikt záujmov, čo podľa ústavného zákona je jeho povinnosť a ako chce teraz dokazovať, že to nemalo vplyv na jeho hlasovanie.
„Pán Gibóda toto mohol zverejniť kedykoľvek od roku 2010 a nie zrazu po šiestich rokoch, keď sa mu takáto polepená a upravená konštrukcia hodí do jeho politickej hry. Ja sa do jeho vykonštruovanej konšpiračnej kampane nenechám zaťahovať. Ako poslanec som vždy hlasoval podľa svojho svedomia a vždy v prospech Košíc. Po posledných voľbách som sa dokonca vzdal mandátu poslanca, lebo si myslím, že je správne nemať viac samosprávnych funkcií,“ uvádza sa v jeho stanovisku.
Do volieb v roku 2010 išiel podľa neho iba s tým, aby porazil oboch hlavných kandidátov.
„To bola moja jediná motivácia a cieľ. Základným krédom, ktorým sa riadim pri všetkých mojich politických rozhodnutiach, je to, aby som sa vždy mohol priamo pozrieť do očí svojim voličom a ráno do zrkadla,“ skonštatoval.
Raši: Gibóda bude znášať trestnoprávne dôsledky

Fellegimu sme poslali otázky cez mediálneho zástupcu EEI, či financoval kampaň Kažimíra a či potom aj Rašiho, respektíve či on, alebo EEI boli sponzormi Smeru. Z EEI odkázali, že to budú riešiť v utorok.
„Svoje tvrdenie aj s trestnoprávnou zodpovednosťou si bude musieť poslanec Gibóda obhájiť pred súdom, nakoľko došlo z jeho strany ku krivému obvineniu,“ uviedol pre Korzár primátor Raši.
Na otázku, či bol Kažimír biely kôň volieb, odpovedal, že išlo o vážneho kandidáta na primátora, lebo získal 15-tisíc hlasov.
„Podľa informácií, ktoré mám, neprispel ani v roku 2010, ani v roku 2014 a nie je ani sponzorom Smeru,“ podotkol k tomu, či Fellegi, resp. EEI prispeli na jeho kampaň v rokoch 2010 alebo 2014.
Odmietol, že by Lengyel riadil jeho kampaň.
„Kampaň som si riadil sám spolu s krajským predsedom strany Smer – sociálna demokracia (Petrom Žigom – pozn. red.). Ľudia, na ktorých sa pýtate, sa podieľali čiastočne na stratégii kampane.“
Chceli sme tiež vedieť, aký vplyv má na jeho rozhodovanie EEI.
„O EEI som nikdy nerozhodoval ja, vždy rozhodovali poslanci mestského zastupiteľstva, ale keďže firma EEI našu kampaň nefinancovala priamo ani nepriamo a nebola sponzorom Smeru ani v roku 2010, ani v roku 2014, nemôže mať firma EEI na naše rozhodovanie žiaden vplyv,“ uzavrel Raši.
ČO JE V NAHRÁVKE
Prinášame Gibódov prepis a odkazy na nahrávky
Marek Kažimír o tom, prečo je financovanie jeho kampane a to, kto ju financuje (Ján Fellegi), tajná vec: „A to, že kto financuje moju kampaň, je citlivá záležitosť, o ktorej nemal nikto vedieť.”
Kažimír obhajuje, prečo musí tajiť svojich sponzorov a finančných podporovateľov: „Vždy je samozrejme problém verejne šíriť, a preto by som nechcel, aby sa to verejne šírilo, kto za mnou stojí, kto ma podporuje, lebo nebol by som rád, keby sa to dostalo do uší konkurentom len z toho dôvodu, preto, lebo tí ľudia by mohli mať iné problémy na iných miestach. Takto to je, bohužiaľ, v živote.”
Kažimír pomenúva hlavného sponzora svojej kampane Fellegiho, neskôr uvádza, že ho Fellegi za “gule” kvôli finančnej podpore nedrží, aj keď realita bola iná: „Začul som jeden názor, že kto koho drží za gule, že Fellegi drží Kažimíra za gule.”
Kažimír obhajuje zasahovanie Fellegiho do kampane, nakoľko Fellegi podľa neho háji to, čo je pre neho podstatné, a to je iba Kažimír. Nie sú pre neho podstatní ostatní kandidáti na poslancov a úspech celej platformy. Na tom mu nezáleží. Záleží mu iba na „úspechu“ Kažimíra: „Vzťah možno že je problémový, alebo povedať, čo vnímam ako najväčší problém, je v tom, že Jano Fellegi, ktorý je v podstate pri mne a pomáha, tak preferuje samozrejme jemu. Záleží na tom, aby som uspel ja. To určite preto, lebo do toho dal určité zdroje alebo určitých ľudí a pre neho som klientom ja. Toto možno že povedal tak ako on a nechcem už k tomu diskutovať.”
Kažimír vysvetľuje, čo za podporu od svojich sponzorov im vráti v prípade úspechu. Chce im pomáhať a to, do akej miery, je vecou výhradne jeho osobných morálnych a etických mantinelov: „Fellegi ma nedrží za gule, takisto ani ten druhý, ktorý ma podporuje, takisto ma nedrží za gule. Keď som viacerým povedal, a to som myslel, a neviem, či aj nie na nejakých stretnutiach, ja mám mantinely, o ktorých títo ľudia vedia. Mantinely, ktoré sú aj o etike, o mojom svedomí… Ale určite aj vy ste išli do kampane z toho dôvodu, aby … vyhrali, aby veci boli zmenené, aby boli za nami výsledky. Ale určite, keď je niekto naivný a myslí si, že a je tu, je tu, pretože v podstate si myslí, že takto to funguje v politike, že títo ľudia nebudú chcieť pomôcť v tých mojich mantineloch, a to tak zatiaľ každému hovorím, kto ma podporuje.“
Kažimír v rámci reakcie na otázku, aký bude záväzok kandidátov na poslancov MZ po ich zvolení za poslancov MZ voči Fellegimu a iným sponzorom, vysvetľuje, akým spôsobom sa podľa neho bude dať hľadať priestor na uspokojenie potrieb a pomoc týmto sponzorom. A to aj s podporou poslancov MZ: „Ale určite ... to sme už otvorene hovorili predtým, si musíme sadnúť po vyhratých voľbách, keď vytvoríme poslanecký klub, keď bude, keď budem primátor a povedať si, toto je volebný program, toto budeme presadzovať, toto je priestor, kde vieme pomôcť našim tak, aby sme to vedeli obhájiť pred voličmi, pozrieť sa do zrkadla...“
Kažimír sa snažil účastníkov stretnutia presvedčiť, že on osobne dôveruje Fellegimu ako svojmu priateľovi. Čo je však to dobré, čo dostane Kažimír, ale nepovedal. Jedno je ale isté, Fellegimu nezáležalo na úspechu poslancov a platformy, čo nepriamo vo 4. nahrávke priznal aj sám Kažimír: „Jana Fellegiho berem ako svojho priateľa, ktorému verím.“
Kažimír vysvetľuje, prečo má Fellegi podľa jeho názoru legitímne právo kontrolovať celú kampaň a odôvodňuje to výškou Fellegiho príspevku na kampaň: „Keď vložíš niekoľko miliónov, máš väčšie právo presne sledovať niektoré procesy.“
Kažimír dopĺňa argument v nahrávke 8 a zdôvodňuje práva a vplyv nielen na kampaň, ale aj vplyv po voľbách, a to výškou investície zo strany sponzora (v tomto prípade stále v prvom rade ide o Fellegiho): „Berme, že by tento projekt mal hodnotu dajme tomu 10 miliónov korún, keď toľko, koľko máš akcie, koľko si vložil do toho projektu, na to toľko máš práv.“
Celú nahrávku, jej časti aj prepisy si môžete pozrieť tu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári