Vykrádač kostola zadržaný
Pred niekoľkými dňami sa podaril žandárom z Barce skvelý úlovok súvisiaci s vlámaním do izraelitského chrámu v Barci. U zadržaného muža s nie príliš ružovou minulosťou, menom Michal Popovics, sa našli železné náčinia využiteľné tak pri poctivej práci ako aj na vlámačky a takisto hotovosť 90 korún. Z vypočúvania chytro vysvitlo, že Popovics uvedené predmety ukradol deň pred vlámaním u miestneho kováča v Barci. Pri vlámaní si svietil sviečkou, z ktorej kvapkajúci vosk bol zistený na Popovicsovom odeve i náradí. Vyšetrovanie ďalej odhalilo, že dotyčný kriminálny živel je už istý čas hľadaný pre nedávny útek z väznice v Nyíregyháze. Tu si odpykával trojročný trest za krádež šperkov v meste Kisvárda. Popovics bol okrem toho už trestne stíhaný aj predtým. Najskôr si odsedel tri roky za krádež a neskôr tri a pol roka za útok na verejného činiteľa.
(Felvidéki Ujság, 17.9.1908)
Pripútaný Prometeus
Nádenník Jozef Szaniszló si vypil. Určite nikoho neurazíme ak povieme, že toho vypil veľa. Príliš veľa. Natoľko veľa, že ležal čestne rozcapený na dvore krčmy „K zlatému kolesu“ a ani nevedel či je chlapec alebo dievča. Okoloidúci policajt Ján Szarvák dotyčného zdvihol a poriadne ním zatriasol, prosiac ho zdvorilo, aby si ráčil nájsť ležovisko niekde inde. U Szaniszlóa sa však prebudil pocit čestného občana: „Prosím pekne ja som čestný daňový poplatník tohto mesta, preto nech mi tu nejaký policajt nediriguje, ja môžem spať kde sa mi zachce.” Jozef Szaniszló mal v tomto určite pravdu, tým viac, že už staré latinské príslovie vravievalo, že „vo víne je pravda!” Na policajta tieto slová však dojem nespravili. Szaniszló skončil vo väzení, kde si našiel reťazami pripútaný Prometeus nocľah na väzenskej prične.
(Felvidéki Ujság, 18.9.1908)
Dary do múzea
Zbierky košického múzea boli obohatené o ďalšie cenné historické pamiatky. Postaral sa o to už po niekoľkýkrát gróf Dionýz Andrássy, pán známy svojou dobročinnosťou po celej krajine. Medzi predmetmi sú rímske mince, cenné maľby, starý viedenský, berlínsky a meissenský porcelán, holíčske a iné uhorské fajansy, sklenené nádoby a celá séria wegwoodskeho riadu z čias rozkvetu svetoznámej anglickej fabriky. Vysoko cenené umelecké pamiatky osobne prevzali a priviezli József Mihalik a István Sulyovszky z Krásnohorského Podhradia a z Krásnohorskej Dlhej Lúky. Predmety budú skatalogizované a pripravené na výstavu.
(Felsőmagyarország, 17.9.1903)
Kradnú hydinu
V poslednom čase sa v meste akosi rozmohla krádež hydiny. Tak napríklad pred niekoľkými dňami prichytili priamo pri čine vdovu Pachovú, keď sa pokúšala schmatnúť dve kačky od debnára Júliusa Kázára. Ďalší prípad sa odohral vo dvore šéfa daňového úradu Júliusa Turóczyho na Bethlenovej okružnej č. 46. Tentoraz mal neznámy páchateľ šťastie a v pokoji mohol odkráčať s husou v rukách. A do tretice podobný zločin sa odohral vo dvore pani Puskásovej odkiaľ sa neznámym zločincom podarilo ukradnúť priamo z klietky päť kačíc. Polícia intenzívne pátra po zlodejoch.
(Felvidéki Ujság, 12.9.1913)
Tajomný svet stredoveku
Vo štvrtok o siedmej a deviatej hodine večer budú nadšenci filmu svedkami skvelej filmovej premiéry pod názvom Johaniti. Príbeh v štyroch dejstvách z prostredia stredoveku premietne košické kino Uránia.
Teraz čosi z obsahu tohto filmu. Ostrov Rodos, ktorý oddeľuje od Malej Ázie len úzky prieplav, bol do roku 1522 obrannou baštou kresťanskej Európy. V roku 1522 sultán Sulejman II. vyzve pápeža Gregora aby ostrov, ktorý bol vo vlastníctve rytierskeho rádu Johanitov, odovzdal do rúk Turkom. Pápežský legát však zaujme v tejto veci jednoznačne odmietavé stanovisko. Kým sa ale odpoveď pápeža dostane k sultánovi, ostrov prepadnú lúpežné oddiely Osmanov. Tí napáchajú nesmierne škody a mnoho žien odvedú do zajatia v Konštantínopole. Po dlhom obliehaní sa podarí osmanským vojskám premôcť hrdinsky brániacich a vyhladovaných Johanitov a vztýčiť nad rodoským hradom svoju zástavu s polmesiacom.
Lístky na večerný film si môžu záujemcovia zakúpiť v trafike na Mlynskej ulici č. 16.
(Felvidéki Ujság, 12.9.1913)
Nová šermiarska škola v Košiciach
Poštový úradník Sándor Salamon sa do Košíc dostal z Levoče ešte ako poručík mukačevského 66. pešieho pluku. Salamon už vtedy bol známy ako vynikajúci šermiar, ktorý vychoval nejedného skvelého uhorského šermiara. Takými boli napríklad Jenő Nagy a Adam Szentistványi. Salamon plánuje od prvého októbra otvoriť šermiarsky kurz aj v našom meste. Všetci športoví nadšenci tohto vznešeného remesla, tak budú mať možnosť zdokonaľovať sa okrem Horváthovej šermiarskej školy aj v ďalšej novej šermiarni.
(Felvidéki Ujság, 13.9.1910)
Autor: Mgr. Tomáš Ondrejšík
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári