KOŠICE. Z košických oceliarní chce dobrovoľne odísť 264 ľudí, z toho stovka z takzvaných nevýrobných pozícií. Pre Korzár to potvrdil šéf oceliarenských odborárov Mikuláš Hintoš.
Zamestnancov fabriky motivoval k dobrovoľnému odchodu prísľub vyplatenia dvanástich mesačných platov. V prípade niektorých zamestnancov to môže byť aj viac ako 22 000 eur, keďže priemerná mzda v administratíve je podľa dávnejšie zverejnených údajov okolo 1 900 eur.
Nevyhovejú každému
„Teraz prebieha prehodnocovanie všetkých žiadostí. Každému nebude možné vyhovieť,“ poznamenal Hintoš.
Jednou z podmienok vyplatenia „odchodného“ je totiž podľa dohody zrušenie pracovného miesta. Zrušiť pritom bude možné len také pozície, ktoré dokáže vedenie firmy kumulovať s iným pracovným miestom.
Výsledky prehodnocovania by mohli byť podľa Hintoša známe koncom budúceho týždňa.
Hovorca spoločnosti Ján Bača taktiež nespresnil, koľko pracovných miest fabrika zruší. Uviedol iba, že súčasná situácia firme umožnila ponúknuť zamestnancom program dobrovoľných odchodov.
„V týchto dňoch manažéri budú komunikovať s tými, ktorí program chcú využiť. Je to veľmi individuálne a preto nebudeme o detailoch komunikovať cez médiá, ale priamo s našimi zamestnancami a ich nadriadenými,“ informoval Ján Bača.

Dobrovoľne môžu
Spoločnosť U. S. Steel prepustila už začiatkom tohto roka 29 ľudí. Keby to bolo o jedného viac, už by sa firma dopustila porušenia memoranda uzavretého s vládou, podľa ktorého nebude hromadne prepúšťať.
Na dobrovoľné odchody desiatok zamestnancov sa však dohoda s vládou nevzťahuje. Odísť tak môže pokojne aj sto ľudí, keď na to firma nájde dosť peňazí.
Odchodné vo výške dvanásť mesačných platov je podľa Mikuláš Hintoša dostatočnou motiváciou. Firma podľa jeho slov robila niekoľko podobných akcií už aj v minulosti. Naposledy ponúkala podľa odborárskeho šéfa desať mesačných platov.
Podnikové noviny Oceľ východu v tejto súvislosti napísali, že v platnosti ostáva aj dohoda o tom, že ak administratívny pracovník požiada o preradenie na robotnícke miesto, vyplatí mu firma bonus 5000 eur.

Záujem Číňanov
U. S. Steel Košice je najväčším zamestnávateľom v Košiciach a jedným z najväčších na východe Slovenska. Okolo firmy sa však v ostatnom čase šíria informácie o jej možnom predaji.
Zatiaľ čo v minulosti bol medializovaný záujem slovenského miliardára Tomáša Chreneka, ktorý vlastní aj firmu Moravia Steel, v posledných dňoch sa objavili aj úvahy o záujme z Číny.
České Lidové noviny priniesli článok, podľa ktorého košické oceliarne zápasia s napätou situáciou na trhu a americkí majitelia už niekoľkokrát zvažovali odchod zo Slovenska. Text prevzal aj finweb slovenských Hospodárskych novín.

Majiteľ Slavie
Podľa zdrojov Lidových novín o železiarne prejavil záujem veľmi zaujímavý hráč, a to čínska spoločnosť CEFC, súčasný majiteľ futbalovej Slavie Praha.
Jej zástupcom pre operácie v Európe je bývalý český minister obrany Jaroslav Tvrdík. Ten však redakcii Lidových novín nebral telefón a neodpovedal na zaslané otázky.
Z ich doterajších akvizícií pritom zatiaľ podľa Lidoviek nebolo možné prečítať jednoznačnú stratégiu. Okrem športového klubu nakúpili i niekoľko nehnuteľností v centre Prahy, podiel vo finančnej skupine J&T alebo vo vydavateľstve Empresa Media.

Ďalší Číňania
Zmienky o čínskych záujemcoch sa už na Slovensku objavili tento rok v marci.
Vtedy denník SME informoval o vyjednávaní amerických vlastníkov s čínskym koncernom Hebei Iron Steel Group. Ide o druhú najväčšiu hutnícku firmu na svete. No aj v tomto prípade išlo predovšetkým o špekulácie vychádzajúce z faktu, že Hebei od U. S. Steel kúpila aktíva v Srbsku, uvádzajú Lidové noviny.
U. S. Steel na európskych trhoch bojuje s klesajúcou cenou ocele, a to najmä pre lacné dovozy z Číny. Pomoc si sľubovali najmä od niektorých krokov Bruselu, ktorý na začiatku roka zaviedol clo na čínsky dovoz v rozpätí 13,8 až 16 percent.
Pre porovnanie, USA pritom neférové dovozy z Číny zaťažili clami vo výške 520 percent.
Ťažkosti košických železiarní trvajú už dlhší čas. Jasný zámer odísť zo Slovenska deklarovali Američania pre zhoršujúce sa podmienky už v roku 2012.
Vtedy nasledovali zložité rokovania s vládou, ktorá im napokon poskytla úľavy v oblasti energetiky a životného prostredia.
Na revanš museli sľúbiť, že firmu nepredajú do roku 2018 a nebudú hromadne prepúšťať.
Ak by dohodu porušili, zaplatili by pokutu 20 miliónov dolárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári