KOŠICE. V priebehu týždňa nám do redakcie prišlo niekoľko podnetov súvisiacich s potkanmi.
Hlodavce si ľudia nachádzajú pod kapotami áut, na zastávkach plných čakajúcich ľudí si uprostred dňa hľadajú jedlo, pobehujú po tráve aj chodníkoch.
Ich nadmerný výskyt zaznamenalo aj mesto, plánuje celoplošnú deratizáciu. Odborník apeluje na efektívnosť, inak hrozia epidémie.
Sériu podnetov odštartoval obyvateľ mestskej časti Nad jazerom. Poslal nám fotografiu prekvapenia pod kapotou svojho auta.
Potkany sa u neho evidentne cítili príjemne, v prachu zanechali množstvo stôp.
„Mal som ich tam dnes ráno. Posledné dni si všímam, ako sa na Jazere premnožili potkany a už sa neboja pobehovať ani za bieleho dňa,“ napísal k fotografiám.
„Vidieť ich veľa pri obchode Billa a aj pri OC Važec, mám informácie od známych, že sú s nimi problémy na viacerých uliciach.“
Podnety sú každý mesiac
Za pravdu mu dáva aj Ján Vozár z oddelenia výstavby Miestneho úradu MČ Nad jazerom.
Mesačne dostávajú na premnožené potkany od obyvateľov jeden až dva podnety.
Aj v týchto dňoch bola vykonaná mimoriadna deratizácia na trhovisku Ždiar: „Bol nám hlásený zvýšený výskyt potkanov a tak sme si objednali u oprávnenej firmy deratizáciu. Obdobným spôsobom sme pred mesiacom postupovali na rekreačnej lokalite Jazero, ktorú spravuje mestská časť,“ vysvetľuje Vozár.
Posledná deratizácia bola na jar
S premnoženými potkanmi však nezápasí len táto mestská časť. Na autobusovej zastávke pred novou nemocnicou odfotila čitateľka statný kus, ktorý uprostred dňa vegetil na múriku vedľa smetného koša.
O premnožených potkanoch hovorí v občasníku Kvapka aj starosta MČ KVP Alfonz Halenár. Celomestská deratizácia prebieha každý rok dvakrát, na jar a na jeseň.
„Ostatná sa uskutočnila od 29.3.2016 do 30.4.2016. Presný termín jesennej deratizácie pre rok 2016 určí Regionálny úrad verejného zdravotníctva,“ hovorí hovorkyňa mesta Košice Linda Šnajdárová.
Každý svoje
Celoplošná jesenná deratizácia prebieha obvykle v októbri. O čiastkovú sa stará mesto a jednotlivé mestské časti.
„Mesto Košice vykonáva deratizáciu zberných miest komunálneho odpadu a verejného priestranstva v ich bezprostrednom okolí na území mesta Košice,“ vysvetľuje Šnajdárová.
„Zvýšený výskyt je aj v mestskej zeleni, to sme okamžite odstupovali Správe mestskej zelene, ktorá prijíma príslušne opatrenia. Podľa našich skúseností je však najviac výskytov zaznamenávaných v tesnej blízkosti kanalizačných šácht, ktoré sú vo vlastníctve a správe Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a.s. Košice,“ dopĺňa Vozár.
Hrozba epidémie
Odborník na život potkanov z košickej veteriny Rudolf Hromada tvrdí, že deratizovať mesto dvakrát do roka je málo.
„Zničí sa len špička ľadovca. Potkany sú potlačené na únosnú mieru, čo znamená, že sa nevyskytujú na uliciach, ale stále ich je priveľa.“
Aj momentálne odchytáva potkany z rôznych častí mesta, aby zistil ich zdravotný stav.
„Je v nich všetko, pásomnice, červy, jednobunkové parazity. Môžu prenášať besnotu aj salmonelózu. Existuje hrozba, že ak sa deratizácie nebudú vykonávať poriadne, vznikne epidémia.“
Aj sto mláďat za rok
Podľa Hromadu môžu za premnoženie potkanov aj ľudia: „Práve idem po ulici Boženy Němcovej, za kontajnermi sú vyhodené jablká a slivky, aj rozsypaná múka. Bez väčšej námahy tu potkany nájdu zdroj potravy.“
A kde je dostatok potravy, tam sú aj vynikajúce možnosti reprodukcie.
Jedna potkania samica má v jednom vrhu šesť až desať mláďat. Ak má dostatok potravy, vrhnúť môže aj desaťkrát.
„Pohlavnú zrelosť má jedinec v troch mesiacov. Bez systematickej deratizácie je skutočne problematické zastaviť ich množenie.“



Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári