KOŠICE. Nadšencov z detskej železnice mrzí nepríjemný zážitok cestujúcej. Počasiu však rozkázať nedokázali.
Pani Henrieta Tomková pochádza z Košíc. Detským vláčikom sa teda povozila už viackrát.
Naposledy to bolo aj s rodinou na cirkevný sviatok Sedembolestnej Panny Márie 15. septembra.
Doteraz si vždy užili príjemnú plynulú jazdu, no tentoraz ju označila za jazdu utrpenia.
Cestujúca: Nedalo sa vôbec dýchať
„Také vyúdenie som ešte nezažila,“ podelila sa o svoj zážitok z detského vláčika v Čermeľskom údolí.
Podľa nej im to pokazilo celý výlet. Už cestou na Alpinku parný rušeň „čmudil“, ale to sa ešte dalo vydržať.
„Keď sme sa viezli naspäť, bolo to už niečo neskutočné. Sedeli sme v prvom vozni a ten smrad, dym... Nedalo sa vôbec dýchať. Celý vláčik išiel sekavo, nebola to žiadna plynulá jazda.“
Keď z vláčika, v ktorom boli prevažne malé deti s rodičmi, vystúpili, jej otec sa opýtal rušňovodiča, prečo to tak dymilo. „Nemáme dobré uhlie,“ odpovedal podľa nej.
„Takže my máme zaplatiť za dymovú smradľavú jazdu vláčikom a nikto sa nám ani neospravedlní? Čo zdravie našich detí a aj nás? Každý sa tvári, že to je normálne a tak to má byť. Vláčik bol plný a aj zahraniční turisti si nechápavo zakrývali nos a ústa. To akú reklamu si robíme?“ pýtala sa Tomková.
Lehotský: Mrzí nás to, ale...
„Vždy nám je ľúto, ak niektorí cestujúci z Čermeľa odchádzajú sklamaní, ale každému vyhovieť nedokážeme,“ reagoval Ľubomír Lehotský, riaditeľ Košickej detskej historickej železnice (KDHŽ) a predseda Občianskeho združenia Detská železnica Košice (DŽK).
Zdôraznil, že železnička je predovšetkým živá historická a technická pamiatka. Ponúka rekreačnú a zážitkovú dopravu a priestor mladým ľuďom na zmysluplné využitie a trávenie voľného času pri záchrane nášho kultúrneho dedičstva.
Prostredníctvom nej chcú našincom aj turistom z celého sveta čo najhodnovernejšie priblížiť autenticitu parnej prevádzky v železničnej doprave, zastavenej u nás koncom 70. rokov minulého storočia.
„Aj preto nás mrzí, ak sa u niektorých cestujúcich objaví malá miera pochopenia a sťažovateľka napríklad neinformovala o svojej skúsenosti vedúceho prevádzky priamo na stanici Čermeľ. Mohla sa tiež obrátiť na naše občianske združenie. Myslím si, že problém by sme jej dokázali vysvetliť skôr, ako prostredníctvom novín. Bolo by to úprimnejšie a férovejšie,“ poznamenal šéf železničky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári