KOŠICE. Košickú Tabačku zaujal svojím silným príbehom bývalý líder extrémistického hnutia Chicago Area Skinheads, ktorý prešiel výraznou zmenou hodnôt a dnes pomáha mladým ľuďom prejsť od pravicového extrémizmu do bežného života.
Košičania si mohli vypočuť emotívny príbeh bývalého amerického skinheada Christiana Piccioliniho.
Ten prežil mladosť v problémovej štvrti Chicaga. Ako syn talianskych prisťahovalcov v USA vyrastal bez vzťahov s rovesníkmi.
Tohto osamelého tínedžera si vyhľadal jeden z prvých skinheadov v USA, ktorý býval na druhej strane ulice.
„Na začiatku som hľadal kamarátstvo a ochranu pred inými skupinami v problémovej časti mesta. Neskôr ma to pohltilo celého aj s celou rasistickou filozofiou a nenávisťou. V tom veku je človek veľmi citlivý. Ak by na druhej strane ulice rozložili cirkus, tak dnes som asi klaun alebo žonglér“ vysvetlil Picciolini.
Cesta k zmene
Prvým mementom na ceste k svojej premene, na ktoré si spomína, zažil pri bitke vo fastfoode.
Po potýčke medzi presilou radikálov a černošskými mladíkmi, vytiahol jeden z ich obetí zbraň, a chcel vystreliť smerom k nemu, no pištoľ sa mu zasekla a nevystrelila.
„Mal som obrovské šťastie. Kombinácia nenávisti a alkoholu spôsobila, že sme sa pustili do bitky s touto skupinkou chlapcov, ktorí sa prišli iba najesť. Potom sme chytili jedného z nich a zbili sme ho do bezvedomia,“ opísal situáciu Christian.
Pri tom celom si uvedomil, že toto mohol byť ktokoľvek z jeho blízkych.
Najsilnejším podnetom pri jeho zmene však bolo narodenie detí.
„Hoci zmena v mojom myslení prišla, bola pomalá a už sa nám s manželkou nepodarilo zachrániť naše manželstvo. Práve vzťah s mojimi deťmi mi však pomohol najviac,“ vysvetlil.
Má to zmysel...
Autor úspešnej knihy s názvom Romantic Violence: Memoirs of an American Skinhead, ktorej preklad dorazí aj na Slovensko, v stredu diskutoval okrem Tabačky aj so študentmi v Historickej radnici na Hlavnej ulici. Jeden z počúvajúcich mladíkov si Christiana Piccioliniho počkal po akcii s priznaním.
„Mladík mi povedal, že volil stranu Mariána Kotlebu. A dôvod bol úplne prostý. Po slovách politika o prisťahovalcoch sa cítil ohrozený. Bál sa hlavne o svojich blízkych a práve preto volil stranu, ktorej uveril, že mu pomôže ochrániť napríklad jeho priateľku. Ide o manipuláciu strachom, z ktorej sa rodí nenávisť k ľuďom inej národnosti, rasy alebo náboženstva,“ povedal.
Američan vysvetli, že práve kvôli takýmto momentom organizuje tieto besedy a tiež spoluzaložil organizáciu „Life after Hate“. Tá v USA, v Nemecku a Švédsku pomáha ľuďom, ktorí sa rozhodli skoncovať s pravicovým radikalizmom.
„Niektorí ľudia potrebujú po búrlivom období získať vzdelanie kvôli práci, iní potrebujú pomoc psychológa alebo si chcú nechať odstrániť hákový kríž vytetovaný na líci. To všetko riešime. Keď som bol v podobnej situácii ja, nič také neexistovalo, a to sme museli zmeniť,“ uviedol Picciolini.
Podľa neho nebezpečenstvo pravicového radikalizmu stále trvá, a to v Amerike i Európe.
„Dôkazom toho je aj prípad mladíka z košickej diskusie a tiež fakt, že politická sila extrémistických skupín stále rastie. Nesmieme preto dopustiť, aby sa opakovala história a hrôzy druhej svetovej vojny,“ vyjadril svoj názor Američan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári